6min. doba čtení

Týdenní sumář 21/2024: Přicházejí PMax kampaně na Googlu jako z brandmanuálu, automatizované videoreklamy na platformách Meta, nový certifikát z TikTok University

Zájem o produkty z druhé ruky stále roste. Jak fungují PPC manažeři v době AI? Češi tráví na sociálních sítích méně času, ale frekvence návštěv stoupla.

Týdenní sumář 21/2024: Přicházejí PMax kampaně na Googlu jako z brandmanuálu, automatizované videoreklamy na platformách Meta, nový certifikát z TikTok University

SEO je nedílnou součástí online projektů. Co si myslíte o kupování zpětných odkazů? Názory expertů na účinnost a etiku placeného linkbuildingu se liší. Někteří ho považují za nezbytný, jiní za neetický. Proto jsme si na téma posvítili v nejnovějším expertním článku. Na závěr jsme připojili názory 15 marketingových odborníků. Určitě doporučujeme přečíst si názor komunity ostřílených profesionálů ze SEO oblasti.

Průzkum společnosti ZBD sledoval více než 2 000 hráčů z Generace Z v USA. Ukázal, že videohry poskytují prostor pro zapojení značek. Online hry jsou pro mladé lidi ve věku 18 – 25 let klíčové, ovlivňují jejich sociální interakce a spojení se značkami. E-commerce značky mohou využít autentické, komunitou řízené marketingové strategie. Gen Z, s kupní silou 360 miliard dolarů, investuje do her a touží po inovativních interakcích se značkami. Reklamy jsou pro ni přijatelné, pokud jsou odměněny, ale ochrana osobních údajů je pro ně klíčová.

Generace Z klade na značky jedinečné požadavky. Již několikrát jsme informovali, že si dávají záležet na smysluplnosti a ekologičnosti. Zpráva společnosti Dentsu poskytuje podrobná čísla a vhledy do postojů generace Z, jakož i jiných generací. Ukázalo se, že až 75 % respondentů z Gen Z je více ochotno koupit si produkty, které přispívají na charitu. Poptávka po značkách se smysluplným účelem se šíří i mezi jinými věkovými skupinami, což naznačuje důležitost tohoto trendu pro budoucnost marketingu.

Viděli jste už online reklamu na sexshop? Přesně tak mají silná omezení reklamy na těch nejčastějších inzertních platformách jako je například Google a Meta. “Zakázané” segmenty jako jsou léky, zbraně a sexuální pomůcky mají striktně regulovanou propagaci. Ve studiu jsme přivítali Martinu Melíškovou, Brand Managerku z iSEXshop.sk. V rozhovoru přiblížila, jak hledají alternativní způsoby reklamy.

Martina Melíšková, iSEXshop.sk

I takové zvučné obchodní domy, jako je například Macy’s, Kohl’s či Nordstrom, které mají stabilní zákaznickou základnu, zažívají pokles tržeb. Může za to stárnutí jejich cílové skupiny? Mladší spotřebitelé, zejména Mileniálové a Gen Z, preferují nákupy na sociálních sítích a online platformách. V reakci na tento trend se obchodní domy snaží přilákat investory a přizpůsobit se měnícím se preferencím spotřebitelů.

TikTok v rámci své vzdělávací platformy TikTok University zavedl novou certifikaci Media Buying. Certifikace se zaměřuje na nákup médií a končí zkouškou založenou na znalostech systému. TikTok dokonce připravil 124-stránkovou studijní příručku. V závěrečném testu prověří dovednosti v tématech jako jsou reklamní platforma, produkty TikToku, základy kreativity, datová propojení a správa kampaní. Doporučuje se marketérům s minimálně roční praxí nebo ekvivalentním vzděláním. Úspěšní kandidáti získají certifikát platný dva roky, který může být uveden v životopisu. Pokud jste marketér – začátečník, poslouží jako důkaz, že se v reklamě na TikToku vyznáte a že to myslíte alespoň trochu vážně.

E-commerce se musí přizpůsobit zvýšené cenové citlivosti zákazníků a faktu, že vyhledávají slevy. Přesto odborníci předpovídají, že se e-commerce vrátí k růstu. Nejen tomuto tématu se bude věnovat komunitní konference ShopCamp. Bude se konat 12. září v Praze. Informujeme o tom poněkud předčasně, ale máme k tomu dobrý důvod. Účast na ShopCampu je pro majitele a zaměstnance e-shopů zdarma, je však nutná registrace. Ta začne už v úterý 28. května přesně ve 14:00 na shopcamp.cz. Volné vstupy zvyknou být pryč už do hodiny, tak nezapomeňte! Registrovaní účastníci se také mohou podílet na částech programu a sami hlasovat o přednáškách, které si chtějí vyslechnout.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

Nejnovější průzkum AMI Digital Index 2024 se zaměřil na používání sociálních sítí v Česku. Zajímavé je, že čas strávený na sociálních sítích se mírně snížil, ale četnost návštěv stoupla. Generace Z tráví na sociálních médiích nejvíce času. Mobilní telefony převládají jako hlavní platforma před počítači. YouTube, Facebook a Instagram zůstávají top 3 sociálními sítěmi, ale TikTok rychle roste.

Martin Bulák z agentury Boosters hovoří o změně v práci PPC manažera v době umělé inteligence. Už to není jen o vyklikávání kampaní a hledání klíčových slov, ale také o kreativitě. Martin tvrdí, že PPC manažerem se nemůže stát kdokoliv, ale stážování podle něj může být dobrým způsobem k získání zkušeností. Jaké výhody nabízejí agentury oproti práci na volné noze? Proč by někdo vůbec měl chtít dělat PPC kampaně? Poslechněte si zajímavý rozhovor z pohledu majitele PPC agentury.

Martin Bulák, Boosters

Meta zpřístupnila možnost přidávat produktová videa do katalogů pro všechny inzerenty koncem roku 2023 a nyní zavádí automatizované videoreklamy. Tato funkce umožňuje inzerentům přidávat videa na úrovni jednotlivých produktů nebo SKU na Meta platformách, čímž se zlepšuje zacílení a personalizace reklam pomocí AI a automatizace. Novinka Meta Advantage+ využívá AI k doručování personalizovaných videí, přizpůsobených zájmům a chování uživatelů, čímž zvyšuje angažovanost a konverze.

Google také uvedl nové funkce a nástroje, které využívají generativní umělou inteligenci ke zlepšení reklamních kampaní. Vylepšené Performance Max umožňuje inzerentům přizpůsobit reklamy pomocí specifických fontů a barev či využít úpravy obrázků. Další novinky zahrnují virtuální zkoušení a 3D reklamy, které zákazníkům poskytnou lepší pohled na produkty. Přichází také nový nástroj Google Ads Data Manager, inzerentům pomůže konsolidovat a efektivně využívat data první strany, urychlit integraci a analýzu dat. Posledním prvkem je vylepšený engagement díky Demand Gen kampaním. Ty mohou zasáhnout až 3 miliardy uživatelů měsíčně na platformách YouTube, Discover a Gmail.

Týdenní podcast UPdate

Zájem o produkty z druhé ruky stoupá, a to zejména mezi mladšími spotřebiteli. eBay vydal zprávu, kde zaznamenává nárůst zájmu o recommerce. Mimo jiné se tam uvádí, že 59 % globálních spotřebitelů loni nakoupilo použité položky a více než 70 % tak plánuje učinit letos.

Pokud si chcete užít konferenci Ecommerce Bridge LIVE, neváhejte a přijeďte už tento čtvrtek do Nitry. Pak si totiž dáváme 4-měsíční pauzu a uvidíme se až v Košicích – ale teď si pojďme představit program. CEO Andrea Podstrelencová řekne o rozběhu e-shopu Holokolo. Filip Hamrák z agentury dabl. vás naučí, jak dobře komunikovat s agenturami. Richard Kondáš z Dexfinity zase ukáže cestu jako na efektivní marketing v zahraničí. Pavel Bogár z Tatra Banky přinese nápady na zlepšení podnikání a Martin Guttman, ředitel oblíbené slovenské značky Tuli, se podělí o vítězství a chyby ze 17 let v byznysu. Nezmeškejte ani odhalení nové produktové řady! Těšte se na večer plný informací 30. května v nitranském Music a Cafe. Připravte se také na panelovou diskusi a soutěž o ceny. Nemůžete-li přijít osobně, máme pro vás LIVE stream zcela zdarma. Registrujte se co nejdříve, kapacita se plní rychle!

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+