6min. doba čtení

Týdenní sumář 13/2024: Seznam.cz upravuje reklamní politiku, na LinkedIn se rozšiřuje odesílání zpráv, Canva chce oslovit profesionální designéry

V Maďarsku vstupuje v platnost novela poštovního zákona. Český e-commerce na cestě ke stabilnějším výsledkům. Amazon podpoří malé a střední podniky v Británii.

Týdenní sumář 13/2024: Seznam.cz upravuje reklamní politiku, na LinkedIn se rozšiřuje odesílání zpráv, Canva chce oslovit profesionální designéry

Seznam.cz mění pravidla pro zobrazování reklamy. Společnost hledá způsob, jak vyvážit soukromí uživatelů a možnosti cílené reklamy. Platit se bude v obou variantách – buď daty, nebo penězi. Uživatelé si mohou vybrat, zda se jim bude zobrazovat cílená reklama na základě cookies, nebo zaplatí částku 79 Kč měsíčně. Ani v tomto případě se však reklamy nezbaví. Rozdíl bude v tom, že místo cílené reklamy se jim bude zobrazovat reklama mimo jejich zájem.

Dne 28. března vstoupila v Maďarsku v platnost novela poštovního zákona. Maďarští zákazníci budou povinni využívat služeb Magyar Posta při nákupech online. O této novince jsme vás již informovali, ale měli jsme dvě vyjádření, ze kterých nebylo jasné, koho se nová pravidla budou týkat a co si z nich mají odnést místní e-shopy. Podrobnosti poskytla česká asociace e-commerce APEK v právním vyjádření a na blogu o tom psala i Pošta bez hranic. Povinnost nabízet doručení prostřednictvím Magyar Posta se týká všech subjektů, které cílí na maďarský trh. Výjimkou jsou však případy, kdy obchodník doručuje zboží přímo ze zahraničí. Pokud tedy e-shop zasílá zásilky do Maďarska přímo z České republiky, Magyar Posta nemůže garantovat doručení, a proto nemusí být povinně zahrnuta do nabídky dopravců daného obchodu.

Nástroj Canva si získal oblibu především díky snadnému používání, poměrně rozsáhlé knihovně vizuálních prvků a možnosti týmové spolupráce. Nyní se plánuje zaměřit na profesionální designéry a získat si jejich přízeň. Oblíbená online platforma pro tvorbu vizuálů koupila softwarový balík Affinity. Získala tak do vlastnictví programy Affinity Designer, Photo a Publisher, které konkurují aplikacím Adobe Illustrator, Photoshop a InDesign. Aplikace Affinity zatím zůstávají od platformy Canva oddělené, ale v budoucnu lze očekávat jejich plnou integraci.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

Rychlé reakce na firemní profily, na které jsou lidé zvyklí z Instagramu nebo Facebooku, budou nyní realitou i na LinkedIn. Platforma představila funkci, která má změnit způsob, jakým značky komunikují s publikem – přidala možnost posílat zprávy na profily firemních stránek. Uživatelé sítě LinkedIn se tak mohou těšit na přístupnější konverzace, které jim umožní navázat nové obchodní kontakty, najít pracovní příležitosti nebo získat podporu.

Očekává se, že e-commerce, který v posledních dvou letech zaznamenal výrazný pokles, se v letošním roce zotaví a vrátí se k udržitelnému růstu. Analýza společnosti Upgates ukazuje, že český e-commerce se vrací k dlouhodobě udržitelnému růstu. Největší šanci prorazit mají prodejci vlastních produktů. Největší podíl na tržbách má dražší zboží z kategorií, jako je elektronika, nářadí a stavební materiál. Úspěšným e-shopům se daří pronikat i na další trhy. Každý čtvrtý e-shop v České republice již prodává v zahraničí a díky kulturní blízkosti nejčastěji expanduje na Slovensko. Postupně si získává oblibu také německý, rumunský a maďarský trh.

Report z Ecommerce Bridge LIVE v Trnave

O tom, že expanze je pro e-shopy nejen důležitá, ale i zásadní, jsme mluvili na konferenci Ecommerce Bridge LIVE. Na pódiu vystoupili zástupci společností Muziker, CREATIVE Sites, MRS Sklady, DPD a iSEXshop. V článku jsme shrnuli další zajímavé postřehy z toho, co v Trnavě zaznělo. Určitě si ho nenechte ujít, pokud jste přednášky nestihli naživo nebo z live streamu.

Lidé se potřebují učit novým věcem. Svět se vyvíjí rychleji než kdy jindy a ti, kteří zanedbávají svůj vlastní pokrok, mohou klopýtnout. Mají placené online kurzy výhody? Adam Cagala, Data Master ve společnosti ptagroup & spoluzakladatel Akademio, nám v Ecommerce Bridge řekl, zda se vyplatí a zda je lepší absolvovat celý kurz, nebo jednotlivé prvky.

Adam Cagala, Akademio

YouTube testuje novou funkci, která usnadní navigaci k nejzajímavějším částem videí a rozšíří možnosti remixování YouTube Shorts. Tato nová funkce využívá umělou inteligenci k identifikaci nejzajímavějších částí videí. Na základě toho umožní divákům mezi nimi snadno přecházet. YouTube doufá, že touto funkcí zlepší zážitek z obsahu. Pro některé uživatele však může být tato novinka příliš zjednodušující a může omezit plné využití videí. Kromě toho YouTube přichází s dalším vylepšením. Snaží se rozšířit interakci s Shorts tím, že umožní remixování již zremixovaných videoklipů. Plánuje tak rozšířit možnosti spolupráce a tvorby originálního obsahu.

Amazon Business chce v rámci nového projektu podpořit malé a střední podniky ve Velké Británii. Projekt se zaměří na podniky s méně než 250 zaměstnanci a obratem nižším než 50 milionů eur. Podniky této skupiny tvoří páteř britské ekonomiky – tvoří přibližně tři pětiny zaměstnanosti a polovinu obratu soukromého sektoru. Patří mezi ně regionální dodavatelé nebo malé rodinné podniky. Amazon se je snaží podpořit a zviditelnit před většími nadnárodními společnostmi.

Týdenní podcast UPdate

Vyhlášení ceny ShopRoku se blíží. Již 11. dubna převezmou e-shopaři a e-shopistky svá ocenění v pražském Slovanském domě. Samotnému vyhlášení však bude předcházet novinka v podobě E-commerce JAM Light, který přivítá tři řečníky z Česka i zahraničí a představí jejich příspěvky na téma aktuálních trendů v oboru. E-commerce JAM je jednou z předních akcí v oblasti e-commerce ve Slovinsku. Vyznačuje se velkými značkami, velkou návštěvností, spoustou příležitostí a inspirací. V Praze se představí například psychologička a zakladatelka společnosti Topicx Liraz Margalit, Chief Marketing & Digital Officer ve společnosti Active Brands David Pivk nebo Michal Buzek, Group BI Director v Heureka Group.

Tomáš Záškvara ze společnosti Neoship ví, že doprava může být klíčovým prvkem mezi úspěchem a neúspěchem podnikání. A ví také, že spoléhat se pouze na levná řešení není vždy to nejlepší. V našem studiu přiblížil, co může reálně ušetřit finance, jak může v tomto segmentu pomoci prostředník a zda může díky spolupráci nabídnout lepší ceny.

Tomáš Záškvara, Neoship

Ecommerce Bridge Live 2024 na své další zastávce po Slovensku přijede do Zvolena. Přijďte tam i vy a užijte si nabité přednášky v úžasném prostoru The Secret Baru. Vidíme se 18.4.2024, tentokrát až se 7 řečníky! Jak psát na web podle současných požadavků a možností, které nabízí umělá inteligence? Proč jsou potřebná přesná data z účetnictví? Jak dokáže dobré skladování zlepšit váš byznys? Pro koho mohou být marketplaces příležitost a pro koho hrozba? Jaká byla cesta k silné značce jakou je GymBeam? Odpovědi na všechny tyto otázky a mnoho dalších důležitých bodů se dozvíte na Ecommerce Bridge LIVE ve Zvolenu již 18.dubna. Užijte si pohodový večer s chutným rautem a netradičním překvapením, získejte nové kontakty na networkingu a učte se od nejlepších. Lístky a registrace na live stream zdarma jsou k dispozici.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Co si myslí Češi o AI při nakupování módy?
3min. doba čtení

Co si myslí Češi o AI při nakupování módy?

V roce 2023 jsme byli svědky průlomu v generativních systémech založených na umělé inteligenci (AI), sahajícího od telefonických rozhovorů s virtuálními operátory až po automaticky personalizovaná doporučení produktů a virtuální nákupní asistenty. Algoritmy strojového učení jsou dnes všudypřítomné, ale jak se k adopci umělé inteligence ve světě módy staví čeští spotřebitelé? Jaké nové nástroje znají […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+