2min. doba čtení

AKTUALIZOVÁNO: Zítra vstupuje v platnost novela poštovního zákona v Maďarsku

Maďarští zákazníci budou mít přístup ke službám Magyar Posta pro nákupy online. Budou stanoveny pevné ceny, aby nedošlo ke znevýhodnění maďarské pošty.

AKTUALIZOVÁNO: Zítra vstupuje v platnost novela poštovního zákona v Maďarsku
Zdroj: Depositphotos

Při prvním oznámení této novinky bylo poměrně nejasné, na koho se nová pravidla budou vztahovat. Od 28. března 2024 musí každý e-shop v Maďarsku povinně nabízet doručení zboží zákazníkům prostřednictvím Magyar Posta (Maďarské pošty). Podrobnosti přináší APEK v právním vyjádření zpracovaném v angličtině.

Novela zákona má podpořit státní podnik a nařízení se bude vztahovat na nabídku. Je na zákazníkovi, aby se rozhodl, zda si k přepravě své objednávky vybere maďarskou poštu nebo její konkurenty. E-shopy však musí poskytnout možnost volby ze všech způsobů dopravy, které pošta nabízí: doručení domů (na adresu), doručení na poštu, doručení na výdejní místo nebo do výdejních schránek.

“Povinnost nabízet dodání zboží prostřednictvím Magyar Posta platí pro všechny subjekty, které cílí na maďarský trh. Výjimkou je situace, kdy zboží obchodník dodává přímo ze zahraničí. Jestliže tedy e-shop zasílá balíky do Maďarska přímo z ČR, Magyar Post nemůže doručení zajistit, a tedy nemusí být povinně v nabídce dopravců daného obchodu.” Zdroj APEK.cz citovaný 27.3.2024 o 14:48.

Maďarská pošta na svých stránkách zveřejnila pevné ceny pro e-shopy. Například za doručení na poštu nebo do poštovní schránky stanovila Magyar Posta maximální cenu 990 HUF (cca 64 Kč) a doručení domů by mělo stát 1 990 HUF (cca 128 Kč). Ceny závisí na hmotnosti zásilky.

Dodržování nařízení vlády bude sledovat orgán odpovědný za kontrolu dodržování pravidel ochrany spotřebitele. Nedodržování ustanovení vládních nařízení bude bráno jako poškozování zájmů spotřebitelů a může vést k zásahu příslušných orgánů. Právním důsledkem může být pokuta.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Co si myslí Češi o AI při nakupování módy?
3min. doba čtení

Co si myslí Češi o AI při nakupování módy?

V roce 2023 jsme byli svědky průlomu v generativních systémech založených na umělé inteligenci (AI), sahajícího od telefonických rozhovorů s virtuálními operátory až po automaticky personalizovaná doporučení produktů a virtuální nákupní asistenty. Algoritmy strojového učení jsou dnes všudypřítomné, ale jak se k adopci umělé inteligence ve světě módy staví čeští spotřebitelé? Jaké nové nástroje znají […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+