4min. doba čtení

E-commerce se vrací k dlouhodobě udržitelnému růstu. Největší šanci prorazit mají prodejci vlastních výrobků

Českou e-commerce, která v posledních dvou letech zaznamenala výrazný pokles, čeká letos oživení a návrat k udržitelnému růstu. Největší podíl na tržbách pochopitelně vykazuje dražší zboží z kategorií jako elektronika, nářadí či stavební materiály, jak vyplynulo z analýzy společnosti Upgates.

E-commerce se vrací k dlouhodobě udržitelnému růstu. Největší šanci prorazit mají prodejci vlastních výrobků
Zdroj: Depositphotos

Po náročném období, kdy se česká ekonomika potýkala s obrovskou nestabilitou v poptávce zapříčiněnou růstem cen, se e-commerce scéna konečně vrací k růstu, který je z dlouhodobého hlediska udržitelný. „Česká e-commerce tvoří roční obrat blížící se 200 miliardám korun, přičemž polovinu z něj generují přibližně dvě až tři desítky největších tuzemských e-shopů. Ostatní hráči tedy dosáhnou na průměrnou tržbu kolem 2–2,5 milionů korun za jeden e-shop,“ odhaduje Michal Benatzky, marketingový manažer společnosti Upgates.

„Z analýzy našich e-shopů a jejich tržeb vyplývá, že největší podíl tvoří zboží z kategorií elektronika, nářadí, elektrokola či stavební materiály. Musíme však vzít do úvahy to, že velký podíl mají e-shopy, kterou jsou procentuálně zastoupené méně, ale prodávají dražší zboží,“ uvádí Michal Benatzky a dodává: „obecně lze říci, že originální výrobky z vlastní produkce mají největší přidanou hodnotu. Na slušnou marži mohou dosáhnout také prodejci oblečení. Naopak velmi nízké marže se zpravidla vyskytují v oblasti elektroniky.“

Týdenní podcast UPdate

Úspěšným e-shopům se daří prorážet i na další trhy. Každý čtvrtý e-shop už prodává i do zahraničí a díky kulturní blízkosti nejčastěji expandují na Slovensko. Na popularitě si postupně získal i německý, rumunský nebo maďarský trh.

Osobní přístup k zákazníkům je klíčový

Na úspěch e-shopů z jednotlivých kategorií má však vliv řada dalších faktorů. Jedním z nich je třeba osobní přístup k zákazníkovi či kvalita veškerých služeb během celého nákupního procesu. „Český zákazník si zvykl na vysoký standard a očekává bezproblémový nákup na internetu. Od doručení zboží v řádu hodin až po bezplatné vracení nevyhovujícího zboží. Šikovní e-shopaři jsou ale o krok napřed a vědí, že pouhou transakcí vztah se zákazníkem teprve začíná,“ uvádí Michal Benatzky.

O svůj přístup k zákazníkům se podělil majitel e-shopu s kosmetikou bioruze.cz Radoslav Conev: „Umožnujeme vrátit náš výrobek i přesto, že už jej zákazník použil. Jsme si totiž vědomi, že nová kosmetika nemusí hned sednout všem. Každému zákazníkovi také osobně telefonicky poděkujeme, pozveme jej do skupinu na Facebooku, kde se s komunitou snažíme dále pracovat a utužovat vztahy. Velice si zakládáme na příjemné zákaznické zkušenosti, kterou neustále zlepšujeme právě díky zpětné vazbě.“

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

E-shopaře nejvíce trápí asijské online tržiště

Po dlouhé stagnaci se trh e-commerce konečně vrací k dlouhodobě udržitelnému růstu a v Česku se etablují také zahraniční internetová tržiště, na kterých působí až pětina e-shopů. Vrásku na čele českým e-shopařům ale aktuálně dělá nejvýraznější z nich, kterým je asijské Temu. Do Česka vtrhlo s kampaní monstrózních rozměrů, jejímž důsledkem bylo mimo jiné výrazné zdražení online reklamy pro všechny hráče na trhu.

„Některé české značky dokonce Temu nařkly z parazitování. Intenzita, se kterou se u nás Temu do online marketingu pustilo, není dlouhodobě udržitelná. Tržiště se chce rychle uchytit a výrazně se vepsat do povědomí zákazníků. Věřím ale, že nástup Temu naprostá většina tuzemských e-shopů zvládne. Otázkou zůstává také bezpečnost aplikace a práce s daty uživatelů, jejíž transparentnost dosud vyvolává řadu otázek mezi odbornou i širokou veřejností,“ říká Michal Benatzky a závěrem dodává, že podobné Marketplaces nepředstavují velké ohrožení pro e-shopy, které prodávají originální či specifické zboží.

Tisková zpráva

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Kritický pohled na digitalizaci ze strany OSN
3min. doba čtení

Kritický pohled na digitalizaci ze strany OSN

V době, kdy digitální transformace mění podobu globální ekonomiky, se stále častěji zkoumají důsledky tohoto rychlého posunu pro životní prostředí. Zpráva o digitální ekonomice, za kterou stojí OSN, se zaměřuje na tento zásadní problém a zdůrazňuje potřebu vyvážit technologický pokrok s udržitelností životního prostředí.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Podvodní hry na Shein? Společnost se musí odpovídat EU
3min. doba čtení

Podvodní hry na Shein? Společnost se musí odpovídat EU

Čínský prodejce rychlé módy Shein zaznamenal obrovský růst a očekává se, že ještě letos vstoupí na londýnskou burzu. Evropští úředníci jsou však znepokojeni agresivními strategiemi společnosti v oblasti oslovování zákazníků. Jednou z nich je hra Shein, která poskytuje bezplatné produkty výměnou za doporučení nových uživatelů do aplikace.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+