5min. doba čtení

Jak správně pracovat s influencery a maximálně využít jejich potenciál

Sociální sítě a obecně online prostředí je místem, které nadále roste. Pandémie koronaviru změnila nákupní chování řady lidí, kteří se z různých důvodů naučili žít více online. Na internetu nakupuje více jak 58 % populace Česka a toto číslo se bude určitě nadále zvyšovat. Kromě klasických online kampaní nabízí další možnosti nakupování třeba live streaming, jehož obliba sledování a přímého nakupování za poslední roky vzrostla o více jak 25 %. 

Magdaléna Šašková Magdaléna Šašková
Social Media Manager
Jak správně pracovat s influencery a maximálně využít jejich potenciál

Jak je důležité míti influencera?

Využití influencerů v marketingu má své výhody i nevýhody. Jednou z hlavních výhod je samozřejmě jejich potenciál oslovit velké publikum a využít svůj vliv pro potřeby značky.

Správně vybraný influencer cílí na demografické skupiny, které se protínají s cílením značky a díky aureole „známé osobnosti” dokáže oslovit i publikum, na které nezabírají tradiční marketingové kanály. Navíc – osobní doporučení od někoho, s kým sdílím určité zájmy (ať už jde o módu, sport, nebo třeba zdravou výživu), je zkrátka přesvědčivější než plošná reklama.

Je-li daný influencer považovaný za skutečnou autoritu v oboru, narazili jste na jackpot. Značka se na jeho odborných znalostech může snadno svézt a získat důvěru i těch opatrnějších zákazníků. Influenceři navíc umí často zacházet se sociálními sítěmi, sledují poslední trendy a přirozeně mluví jazykem svých fanoušků, což jsou věci, v kterých značky často pokulhávají.

Najděte si toho pravého

Ideální řešení je samozřejmě získat influencera, který má dostatečný počet followerů z vaší cílové skupiny, zaměřuje se spíše na dlouhodobé spolupráce a jeho výstupy jsou na profesionální úrovni.

Univerzální návod však neexistuje. Hlavní je vybrat takové influencery, jejichž publikum se shoduje s tím vaším, a jejichž propojení s produktem dává smysl. Jedině tak vytvoříte autentickou komunikaci, která dokáže sledující přesvědčit a pobídnout k akci.

Není vhodné oslovit influencery, kteří přistupují na každou spolupráci a jejich profil vypadá jako akční leták ze supermarketu. Na prvním místě je dnes autenticita a z toho důvodu by správný influencer neměl propagovat každý produkt, který mu někdo nabídne. 

Influencer vs. mikro influencer

Myšlenka, že čím více followerů, tím větší dosah, sice zní to logicky, pokud se ale nad touto rovnicí zamyslíte, zjistíte, že to nemusí být vždycky pravda. Influencerské celebrity často sleduje opravdu velké množství lidí, z čehož ale vyplývá, že jde o poměrně pestrý vzorek populace. Takoví followers mají různý životní styl, věk i zájmy a vytvořit obsah, který bude rezonovat se všemi, je trochu utopie. Což je pro značku, která má často jen jeden pokus, problém.

Oproti tomu takový mikro influencer má fanouškovskou základnu mnohem užší (řádově v jednotkách až desítkách tisíc), díky čemuž je k lidem blíž. Berou ho jako někoho známého, někoho, kdo řeší stejné problémy, komu věří, s kým sdílejí zájmy i stejný pohled na svět. I sponzorovaný obsah je pak z logiky věci mnohem osobnější a autentičtější – a zároveň o dost levnější. Což také není k zahození. 

Týdenní podcast UPdate

Komunikace je základ vztahu

Hned na začátku si proto musíte jasně stanovit, co od spolupráce čekáte – a ještě jasněji to zformulovat. Zároveň je potřeba reflektovat styl, jakým daný influencer tvoří obsah. Kvůli němu jste si ho přece vybrali. Nechcete ho mikromanažovat, ale poskytnout nějaké vodítko.

Jaký druh obsahu potřebujete? Jaké hashtagy má používat? Co je cílem a hlavní zprávou celé kampaně? Do kdy výstupy potřebujete? Jaká je odměna? Ujistěte se zkrátka, že máte jasno v tom, co od sebe vzájemně očekáváte, ať pak nepláčete nad rozlitým mlékem.

Brief ale není vše. Stejně důležité je stanovit si měřitelné cíle a jejich plnění sledovat průběžně. To vám pomůže objektivně zhodnotit úspěšnost kampaně a zajistí, že obě strany získají relevantní zpětnou vazbu postavenou na datech. Jedině tak můžete vyhodnotit, jestli taková spolupráce vůbec dává smysl, případně výstupy optimalizovat a tím zkvalitnit vaše partnerství. Konec konců, i tady platí, že vztah bez komunikace zkrátka nemá budoucnost. 

Očekávaný růst

Do budoucna se předpokládá ještě větší růst např. ve spojení s virtuální realitou. Výhled do roku 2022 očekává další růst Tik Toku, podporu oblíbeného video obsahu (ale s větším důrazem na krátké formáty), influencer marketing a tzv. sociální nakupování (tedy nakupování přímo na sociální síti, bez nutnosti odvádět na externí web).

Důležité jsou a nadále budou placené reklamy, které začíná využívat stále více firem. Organické (neplacené) dosahy se dnes pohybují kolem 5 %. Váš příspěvek, který není placeně podpořený, tak vidí jen 5 % vašich fanoušků. A to není vůbec efektivní, vzhledem k času, který vás stojí samotná příprava.Sdílet článek
Magdaléna Šašková
Social Media Manager

Magdalena Šašková vystudovala obor psychoterapie na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Kromě toho má za sebou odborný výcvik ve skupinové daseinsanalýze a velkou část profesního života působila v oblasti HR, v retailových a výrobních společnostech. I díky těmto zkušenostem dokáže pochopit potřeby klienta a navrhnout mu vhodné řešení pro jeho byznys. V agentuře Contexto působí na pozici Social Media Manager od roku 2019 a aktivně se věnuje sítím Facebook, Instagram, TikTok a LinkedIn.

Contexto
Tento článek ti přináší

Contexto

Jsme fullservisová marketingová agentura, která vznikla z potřeby přinést klientům takové marketingové služby, které budou doručovat to hlavní – žádané obchodní výsledky. Protože efektivita vynaložených prostředků je pro nás zásadní. Naší hlavní devizou je schopnost myslet na byznys stejně jako klienti. A to ve spojení s naším strategickým cílením, zkušenostmi a kreativitou přináší efektivní marketingová řešení, která vydělávají peníze. Soustředíme se na prodejny orientovaný marketing. V kombinaci tradiční práce se značkou, zaměřením se na obsah, komunikaci a využívání současných nástrojů online marketingu dosahujeme žádaných obchodních výsledků. K dosažení obchodních cílů vždy vyhodnocujeme celkový kontext vašeho byznysu. Ve spojení tradičních marketingových postupů a nejnovějších technologií nacházíme nové příležitosti pro váš další dlouhodobý růst. Profesionální přístup pomohl vyzdvihnout kvalitu a úspěch již řady značek, za kterými stojíme.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Offline není mrtvý, ať žije offline  
3min. doba čtení

Offline není mrtvý, ať žije offline  

Po letech, kdy jsme byli připoutáni k počítačům, máme jedinečnou příležitost vrátit se zpět do světa. To, že lidé rádi a ve velkém množství nakupují online, je fakt. Mnohé statistiky i naše vlastní zkušenosti však také ukazují, že čím více je příjemce vystaven většímu počtu online reklam, tím méně je vnímá a je schopen si […]

Simona Ďurkovič Simona Ďurkovič
PR Specialist & Strategist
Přečíst článek
Diverzita, rovnost a inkluze: 3 zásady, kterých byste se v marketingu v roce 2023 měli držet
6min. doba čtení

Diverzita, rovnost a inkluze: 3 zásady, kterých byste se v marketingu v roce 2023 měli držet

Lidé v posledních (téměř) třech letech prožívají opravdu bouřlivé časy. Světovou pandemii vystřídal válečný konflikt, neustále přítomná hrozba světové války a následné rapidní zdražování cen. Důsledkem toho bylo, že lidé začali klást na první místo morální hodnoty a mezilidské vztahy. 

Martina Gáherová Martina Gáherová
Social Media Manager
Přečíst článek
Marketingové trendy a předpovědi pro rok 2023
5min. doba čtení

Marketingové trendy a předpovědi pro rok 2023

Rok 2023 nepochybně přinese různé výzvy, které si v oblasti marketingu vyžádají menší i větší změny. Tyto výzvy jsou způsobeny hned několika událostmi, kterým jsme v posledních měsících či letech čelili – pandemie, geopolitické napětí či ekonomická nejistota, která pramení z vysoké inflace nebo rostoucích životních nákladů. Ekonomická nejistota se odráží i v trendech vyhledávání […]

Mattey Myko Mattey Myko
Founder & Strategy Director
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+