2min. doba čtení

11+1 expertů: Jsou influenceři už tak drazí, že se více vyplatí investovat přímo do Meta ads?

Influencer sem, influencer tam. Za jeden příspěvek ve stories si často účtují tisíce a firmy za to platí. Má to vůbec ještě cenu? Má smysl spojovat se s influencerem, který bezhlavě propaguje vše, za co dostane zaplaceno?

11+1 expertů: Jsou influenceři už tak drazí, že se více vyplatí investovat přímo do Meta ads?
Zdroj: Depositphotos

Dáš peníze a jedeš

Mít svou značku nebo produkt u influencera dnes neznamená nic jiného než pořádně provětrat peněženku. Neexistují žádná objektivní měřítka ani cenové hladiny a pro většinu influencerů neexistuje žádná sebereflexe ani hranice. Tvůrce má ceník a stal se tak trochu reklamním systémem.

Stačí se podívat na takové influencery “mid field”, tj. influencery, kteří mají vyšší desítky tisíc sledujících. Ti už nejsou malí, ale ani velcí. V mnoha případech však musí doslova ředit reklamní podíly přirozeným obsahem. Není to o tom, že bych za jednu “spolupráci” dal 9 příspěvků ze svého života. Je to spíše naopak.

Spolupráce jako sprosté slovo

Uvozovky v předchozím odstavci jsou na místě. Nedávná zpráva zjistila, že až 97 % sledovaných influencerů zveřejnilo komerční obsah, ale pouze 20 % uvedlo, že se jedná o reklamu. Sledovaný vzorek zahrnoval 576 influencerů z 22 členských států EU včetně Lucemburska, Norska a Islandu.

Přidaná hodnota ztracená v objemu

Spolupráce se známou osobností by neměla být jen o dosahu, ale také o přidané hodnotě značky. Jednoduše spojte influencera se značkou a dejte publiku vědět, že spolupracují. To platí jak pro influencera, tak pro značku.

Zde však narážíme na překážku. Jak se to může stát, když infleuncer “jede jako pila” a stihne za jeden den publikovat 3 – 4 spolupráce? A co když má v jednu chvíli těch spoluprací třeba 10?

Má to cenu?

Proto stojí za to se zamyslet nad tím, zda má výtlak těchto vlivných osob stále smysl. Zda by nebylo efektivnější investovat peníze přímo do reklamního systému Meta Ads a zda má taková spolupráce stále přidanou hodnotu.

Jak to vidí odborníci?

Zeptali jsme se naší komunity expertů na jejich názor.

Myslím, že staré “influencerství”, kdy byl influencerem každý, kdo měl na IG několik tisíc sledujících, skončilo. Prokoukli to uživatele, prokoukly to firmy a tento trh se dostal do bodu, kdy na něm není možné získat konkurenční výhodu, a tedy dosáhnout výrazné ziskovosti. Totéž však platí i pro Meta Ads, i když u nás není tento reklamní prostor tak předražený jako v zahraničí. Influenceři jsou reklamním kanálem jako každý jiný, je nutné vyhodnocovat návratnost investice, ale také měkké metriky, jako je rozpoznatelnost značky, vliv spojení influencera se značkou na nákupní rozhodování a další metriky. Pokud čísla dávají značce smysl, není třeba na tom nic měnit.

Adrián Repa
Head of Performance Marketing

Rozdíl v “ovlivňování” v CZ/SK regionu se v posledních letech výrazně zvýraznil. Dnes je kladen velký důraz na autenticitu a důvěryhodnost influencerů, ale někteří influenceři zůstávají v minulosti a jsou jen reklamními bannery bez vytváření dalších hodnot. Inzerenti a vydavatelé by se proto měli zaměřit i na dlouhodobé vztahy a rozvíjet kvalitní co-branding s influencery a být v popředí zájmu jejich sledujících a naopak. A o co inzerentům jde? O P&L v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu. Jak vypadá férová spolupráce? Inzerent získá výkon (revenue/brand) a influencer svobodu v tvorbě a odměnu. Happy end je, pokud je obsah transparentní, autentický a přizpůsobený cílové skupině.

Ivo Kokinda
Head of Performance

Influencer marketing je nyní nezbytnou součástí marketingového mixu. A to i v případě, že chcete oslovit firemní zákazníky. Je však třeba k němu přistupovat s rozumem. Influencer s největším počtem sledujících nemusí být ten nejlepší. Sledujte, jak se zapojuje, jaká je jeho cílová skupina a zda se ztotožňuje s produktem, a nejde jen o spolupráci, kdy vás kdykoli vymění za konkurenta. Určitá exkluzivita je na místě a příliš mnoho komerčního obsahu také nepomáhá. K výběru inlfuencera můžete využít i specializované aplikace. Nastavte si vícestupňovou spolupráci a nestavte ji na jednom příspěvku. Příběhy jsou skvělé. K vyhodnocení můžete využít kupony, kreativní aktivity, tagování, nebo dokonce affiliate marketing. Pokud chcete dělat dobrý influencer marketing, vytvořte si plán a věnujte se komunikaci a výběru.

Peter Brezani
Chief Operating Officer

Někdy se považuji za takovou “marketingovou rybičku”. Prostě spadnu do sítě ifluencerů, kteří mi doporučí nějaký produkt, a já si nemůžu pomoct, ale musím ho vyzkoušet. Ptám se sama sebe: “Je to opravdu tak dobré, jak říkají?”. nebo ,,Je to jen za 20 eur, tak proč to nezkusit?”. Influenceři mají na nákup velký vliv, ale záleží také na jejich prezentaci. Osobně se mi líbí, když influencer nemá mnoho spoluprací, ale jen pár, no dobrých. Nelíbí se mi, když propaguje 20 značek a všechny se týkají kosmetiky. Jak mu mají lidé věřit, že výrobek opravdu vyzkoušel a mluví pravdu?

Monika Drescherová
Content specialist

Ovlivňování bylo mezi námi téměř vždy, tehdy se těmto lidem říkalo celebrity. Internet a nové platformy mu však začaly dávat jiné podoby. Už to není jen o hezkých fotkách, influencer může být takové vlastní ministudio, které vytváří různý obsah. Z pohledu inzerenta nevidím důvod, proč začínat s influencer marketingem jako základem své značky. Influencer buduje především sám sebe. Svou hodnotu může vidět v jiných oblastech, proto je důležité stanovit si cíle v tomto vztahu. Nejférovější mi přijde mít vše transparentně vykomunikované a nastavené předem. Jednorázovost a efektivita pro mě nejdou úplně ruku v ruce. Správně nastavená dlouhodobá spolupráce v rámci marketingového mixu mi stále dává smysl.

Marek Galierik
Project Manager

Podle mého názoru má influencer marketing neuvěřitelnou sílu. Osobně si myslím, že by měl být nedílnou součástí každé komunikační strategie. Pokud značka nebo společnost jasně definuje své cíle, hodnoty a cílovou skupinu, může tyto aspekty efektivně zdůraznit spoluprací s influencerem nebo jinou známou osobností. Při výběru tohoto typu mediálního prostoru je důležité myslet nejen na spojení s konkrétním influencerem, ale také na asociace se značkami, se kterými je již spojen, a zvážit možnosti jeho budoucí spolupráce a plány. I když na konci takové spolupráce můžeme utratit více peněz, při správném procesu ideamakingu, podrobném briefu a výběru správného influencera můžeme dosáhnout výjimečných a efektivních výsledků, které za investici rozhodně stojí.

Krištof Konárek
Social Media Specialist

Spolupráce s influencery určitě své místo v komunikačním mixu má. Může totiž značce přinášet to, co klasické reklamní formáty nemohou, jako je např. větší důvěryhodnost, přirozenost, emoční spojení s influencerem nebo referenci. Ale to neznamená, že je taková forma propagace vhodná pro každou značku, produkt a cílovou skupinu. Jinými slovy musí být v souladu s komunikační strategií značky. Firmy, kterým se takové spolupráce vyplácejí, si vybírají své influencery pečlivě, spolupracují s nimi dlouhodobě a nechávají je vytvářet hodnotný obsah. Pak se z influencerů stávají ambasadoři.

Honza Čapek
Brand Strategist | Seznam Brand Studio

I influencery je třeba vybírat s rozumem. Trendem je dnes oslovovat raději ty s menším publikem, ale uvěřitelnějším obsahem, alespoň já to tak klientům doporučuji. Je mi stejně sympatické, když dostanu od influencera upřímnou zpětnou vazbu, že mu daný produkt nebo event „nepasuje“ a nebyl by v dané roli uvěřitelný. Nestává se to úplně často, ale minule mě to opravdu potěšilo. Z mě je férová spolupráce taková, při které mám jasně ve smlouvě stanovené podmínky, plnění a protiplnění, termíny, případně i nějaká konkurenční omezení.

Lucia Chovanová
PR konzultant

Když srovnám influencer marketing před dvěma až třemi lety a nyní, zdá se mi, že trh je mnohem nasycenější. Je třeba dobře vybrat influencera, který nespolupracuje s každou značkou. Také rozdíly v ceně influencerů jsou markantní. Například takzvaný mikroinfluencer je stále náročnější v tom, že i on chce za promo více peněz, a tudíž se snižuje celková návratnost investice (ROI). Aby se spolupráce vyplatila oběma stranám, je třeba vybrat vhodnou kombinaci influencerů, kteří budou značku propagovat, a ujistit se, že hodnoty značky dobře sedí s hodnotami osoby, která ji bude propagovat.

Zdeno Konečný
Riaditeľ marketingovej agentúry Krejta

Osobně vnímám infuencing především jako zoobnění – tvář produktu/firmy. Všichni víme, že emoce jsou víc než racio, že je třeba do popředí dostat lidskost a cit. Našimi vzory bývaly supermodelky, vrcholoví sportovci, hollywoodští herci atd. Dnes to může být klidně dcera vaší sousedky. Lidé odpouštějí chyby v projevu, natáčení, vysílání, ba naopak – oceňují autenticitu. Pokud se firma stydí ukázat před kamerou, sáhne buď po maskotovi, nebo po influencerovi. Je to špatně? Já si to nemyslím. Jen se těším na bod zlomu, kdy všechno převezmeme a budeme hledat jinou formu inspirace, jak žít svůj život.

Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad

Problémem je, když společnosti mají influencery pouze jako platformu pro vizuální prezentaci produktu. Tento přístup už nefunguje. Pokud chce společnost navázat ziskovou spolupráci, musí věnovat čas hledání správného influencera a připravit se na to, aby komunitě přinesl přidanou hodnotu. Z mého pohledu pouze aktivní, smysluplná a konzistentní spolupráce přinese uspokojivé výsledky pro obě strany. Jako příklad uvedu spolupráci mezi New Balance a Yakshou, kde velmi pěkně spolupracují s komunitou prostřednictvím běžeckého klubu Love Them Running Club. Pravidelné běhy, motivace a různé akce vedly k tomu, že se tato komunita pravidelně setkává po celém Slovensku i v České republice, neustále se rozrůstá, a tím roste i značka New Balance, což je určitě výhodné pro obě strany.

Milan Čanky
Creative & Strategy Director

Lucie se s námi podělila o svůj pohled na influencery jako odbornice na podnikání a současně mikroinfluencerka.

Spolupráce s influencery musí dávat celkový smysl jako každá jiná marketingová strategie. 🟡 Co chcete spoluprací získat? (Followery, prodeje, zvýšit povědomí o značce, lidi do databáze?) 🟡 Je to ten správný influencer? (Kolik věcí propaguje? Jak reaguje jeho publikum na propagaci? Je jeho publikum vaše cílová skupina? Jaké má výsledky? Ladí s hodnotami vaší značky? Kolik stojí?) Doporučuji dlouhodobé spolupráce. Jeden reels nic neznamená, cesta zákazníka je dlouhá a je třeba vašem produktu slyšet opakovaně. (Hodně záleží, co influ komunikuje obecně – jestli dělá kosmetiku a vy chcete propagovat kosmetiku, je to ok. Pokud máte něco inovativního, je třeba delší spolupráce.)

Lucie Dědková
marketér, business stratég, mentor pro freelance podnikání

Vedle své práce vede Lucie také aktivní podnikatelskou komunitu, kterou sleduje 5 000 lidí. Občas ji někdo osloví s žádostí o spolupráci.

Kdy spolupracuji:
▪ Zapadá to do kontextu toho, co zrovna dělám,
▪ líbí se mi produkt,
▪ produkt i byznys model jsou etické,
▪ zrovna neprodávám nic sama ani nedělám promo nikomu jinému,
▪ je to užitečné pro moji komunitu a nebudu ji tím obtěžovat,
▪ domluvíme se na oboustranně výhodné spolupráci.

Taková spolupráce dává smysl z obou stran a má výsledky.

Lucie Dědková
marketér, business stratég, mentor pro freelance podnikání
Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak správně pracovat s influencery a maximálně využít jejich potenciál
5min. doba čtení

Jak správně pracovat s influencery a maximálně využít jejich potenciál

Sociální sítě a obecně online prostředí je místem, které nadále roste. Pandémie koronaviru změnila nákupní chování řady lidí, kteří se z různých důvodů naučili žít více online. Na internetu nakupuje více jak 58 % populace Česka a toto číslo se bude určitě nadále zvyšovat. Kromě klasických online kampaní nabízí další možnosti nakupování třeba live streaming, jehož […]

Magdaléna Šašková Magdaléna Šašková
Social Media Manager
Přečíst článek
Jak vybrat správného influencera?
3min. doba čtení

Jak vybrat správného influencera?

Stále více skloňovaný influencer marketing je pro mnoho lidí stále velkou neznámou. Nejčastější dotazy, se kterými se setkáváme jsou: Je pro naši firmu influencer marketing vhodný? Kolik influencerů je třeba oslovit a jak dlouho bychom s nimi měli spolupracovat? A jak si vlastně vybrat ty správné?

Juraj Piatka Juraj Piatka
Konateľ spoločnosti Explor Media
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+