2 min. doba čtení

Německý e-commerce zaznamenal v loňském roce výrazný pokles tržeb

Nižší ochota spotřebitelů utrácet se promítla do celkového poklesu online prodejů. I přes pozitivní vize o německých spotřebitelích se loňská čísla propadla.

Německý e-commerce zaznamenal v loňském roce výrazný pokles tržeb
Zdroj: Depositphotos

Celkové hrubé tržby za zboží klesly o 11,8 % na 79,7 miliardy eur, zatímco podíl elektronického obchodu na celkových maloobchodních tržbách se snížil na 10,2 %. Klesající trend poprvé překročil dvoucifernou hodnotu. Růst digitálních služeb, jako jsou rezervace dovolených, se zpomalil na 12,7 % a celkové tržby e-commerce nepřekročily 100 miliard eur.

“Očekáváme, že německý e-commerce dosáhne svého dna ještě letos. Čtvrté čtvrtletí roku 2023 bylo s poklesem o 7,1 % prvním čtvrtletím s jednociferným poklesem od začátku léta 2022 a ukazuje na stabilizaci tržeb v budoucnu. V loňském roce měla vliv skutečnost, že internetový maloobchod je silný v produktových skupinách, jako je oblečení a zábavní zboží, kde němečtí spotřebitelé nejvíce šetřili,” dodává Gero Furchheim, prezident společnosti bevh a mluvčí představenstva Cairo AG.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

Ačkoli tržby zásilkových výrobců vzrostly od roku 2019 o 62 %, celkový pokles tržeb byl v roce 2023 u různých maloobchodních odvětví výrazný. Navzdory nejistým podmínkám se předpokládá, že klesající trend skončí v roce 2024 a tržby vzrostou o 2,0 %.

Prodej z druhé ruky roste nejen v Německu

Pokles aktivity zákazníků v internetovém maloobchodě a preference levnějšího zboží z druhé ruky vytváří pro maloobchodníky nové výzvy. Celkově prodej použitého zboží roste jak co do počtu prodaných kusů, tak co do obliby mezi spotřebiteli. V nedávném průzkumu britského trhu se ukázalo, že vyššímu prodeji použitého zboží nahrávají jak ekologické, tak ekonomické důvody. Více než polovina (55 %) nakupujících přiznala, že nakupuje zboží z druhé ruky kvůli nižší ceně. Udržitelnost uvedlo jako důvod nákupu pouze 8 % respondentů.

Maloobchodníci budou muset v nadcházejícím období efektivně optimalizovat své procesy a zaměřit se na potřeby zákazníků, aby mohli růst.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Červen přál online objednávkám služeb
2 min. doba čtení

Červen přál online objednávkám služeb

Nákup služeb v online prostředí provedlo nejvíce spotřebitelů v dosavadním průběhu roku. Podle pravidelného výzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) to v červnu bylo více než 28 % internetových uživatelů. V předchozích měsících byla obvyklá hodnota o tři až čtyři procentní body nižší.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+