6min. doba čtení

Získejte grant na ochranu své značky a k ní výhradní práva

Je lepší problémům předcházet, než je později řešit nákladným a někdy neúspěšným způsobem. To platí i v prostředí e-commerce. Prevence je důležitější než kdy jindy. Nyní máte jedinečnou příležitost ochránit svou značku a vyhnout se zbytečným komplikacím a sporům v budoucnu.

Získejte grant na ochranu své značky a k ní výhradní práva

Milujete svou značku? Chraňte ji

Ecommerce aktivity se již dlouhou dobu rozvíjejí. Pokud je váš e-shop již v provozu, měli byste svou značku co nejdříve zaregistrovat. Vymysleli jste ji, líbí se vám a chcete, aby byla navždy vaše. Jakmile je registrovaná, nikdo na ni nemá žádná práva a nemůže vám zakázat její používání.

Pokud s e-shopem teprve začínáte, zkontrolujte si značku. Dejte si pozor na práva ostatních účastníků trhu. Jen na Slovensku je v platnosti více než 22 milionů ochranných známek.

Je tedy velká pravděpodobnost, že stejnou značku, kterou jste si vybrali, už používá někdo jiný. Existuje tedy reálná možnost, že pokud si ji neprověříte, můžete se v budoucnu dostat do konfliktu s jejím majitelem.

A přestože byste nechtěli nikomu ublížit a používali byste ho s dobrými úmysly, máte prostě smůlu. Pokud neznalost neomlouvá, museli byste se rozloučit s ochrannou známkou svého konkurenta, pokud by byla v rozporu s vašimi právy k ochranné známce.

Provádět vynucený rebranding v době, kdy se vaší značce začíná dařit, je něco, co opravdu nechcete riskovat. Natož ji skutečně řešit a zažít.

“Ochrannou známku lze zjednodušeně popsat jako “právní vylepšení ochranné známky”. V ideálním případě nebudete nuceni ji používat. Pokud však dojde k porušení vašich práv, budete vděční za právní sílu, kterou ochranná známka nese,” říká JUDr. Ján Boldizsár z advokátní kanceláře Boldiz Law Firm s.r.o., která se specializuje na právní ochranu ochranných známek.

Proč je ochranná známka důležitá?

Mezi výhody ochranné známky patří:

 • Výhradní práva na označení – pouze vy získáváte práva na používání určitého označení pro službu nebo zboží. Pokud zjistíte porušení svých práv, máte v rukou mocný nástroj. Můžete zakázat konkurentům používat stejné nebo podobné označení v souvislosti s vaší chráněnou činností a zabránit jim tak těžit z vašeho úspěchu.
 • Informační funkce ochranné známky – symbol “R v koužku” může používat pouze majitel ochranné známky. Když zákazník uvidí značku se symbolem ®, dostane jasný signál, že majitel e-shopu to s podnikáním myslí vážně a svou značku nejen buduje, ale také řádně chrání.

 • Lepší právní postavení – vaše práva jsou jasně definována osvědčením o zápisu označení do rejstříku ochranných známek. To vám dává výhodu v soudních řízeních a účinný nástroj k podání žaloby proti napodobitelům a porušovatelům vašich práv. A díky osvědčení a pod tíhou síly ochranné známky často vyřešíte spor mimosoudně.
 • Platnost ochranné známky – ochrannou známku získáte na 10 let a můžete ji obnovovat prakticky neomezeně dlouho. Může být vaše navždy.
 • Zapojení celních orgánů – ke kontrole vstupu zboží s vaší ochrannou známkou do EU můžete využít celní orgány. Zabráníte tak zaplavení trhu nekvalitními napodobeninami a ochráníte svou pověst, kterou by takové padělky mohly oslabit nebo zničit.
 • Informace o množství, dodavatelích, prodejcích nebo jiné údaje týkající se prodeje napodobenin zboží chráněného ochrannou známkou – ty vám mohou usnadnit jednání s těmito padělateli.
 • Právo na informace od porušitele.
 • A mnoho dalších.

Financování ochrany značky

Evropská komise a EUIPO umožňují i letos získat grantovú podporu z fondu SME Fund. Je určen malým a středním podnikům se sídlem v EU.

S využitím dotace z Fondu pro malé a střední podniky je možné zaregistrovat ochrannou známku s platností v celé EU i mimo ni. Národní ochranná známka je relativně levná. Pokud jde o dotace, mnohem více se vyplatí registrace na evropské úrovni i mimo ni.

Částka, kterou společnost z Fondu obdrží, závisí na účelu, na který o grant žádá:

 1. Náhrada 75 % poplatků za zápis do rejstříku za zápis ochranných známek (národní, evropské a mezinárodní) až do výše 1 000 EUR.
 2. IP Scan – identifikace práv duševního vlastnictví žadatele, analýza obchodního modelu a produktů za účelem vytvoření strategie duševního vlastnictví s refundací 90 % ceny. Cena služby je 800 eur, takže refundovaná částka je 720 eur. 

Podnikatelé často nevědí, že taková možnost dotační podpory existuje. Stává se také, že přidělené peníze již vyčerpali nebo nedodrželi postup, který musí dodržet, a nesplňují tak podmínky dotace,” říká JUDr. Ján Boldizsár z advokátní kanceláře Boldiz s.r.o.

O tento grant má zájem mnoho společností v celé EU, takže neváhejte. Uspějí jen připravení a připravení.

Statistiky Fondu pro malé a střední podniky pro rok 2023:

 • Téměř 35 000 žadatelů,
 • 78 % žadatelů bylo nových,
 • O IP Scan požádalo 581 společností,
 • míra spokojenosti žadatelů byla 95 %.

Přenechte zpracování a registraci grantů odborníkovi

Registraci grantové podpory můžete spravovat také sami. Nejedná se o evidenčně ani časově náročný postup. Vyžaduje však určité znalosti o fungování grantové podpory a čas.

V advokátní kanceláři Boldiz vám získání dotační podpory maximálně usnadníme a celý proces vyřídíme za vás. Odměna za zastupování (včetně následného registračního řízení před příslušným úřadem duševního vlastnictví) je nižší než částka hrazená Fondem pro malé a střední podniky.

Ideální průběh a postup

Pokud máte zájem o registraci ochranné známky, nejprve určíme vhodné “označení”. To může být:

 • jméno,
 • logo,
 • slogan,
 • obal výrobku,
 • nebo cokoli, co má pro vás obchodní smysl chránit. Čím se odlišujete od konkurence a považujete to za přínos značky, který je třeba chránit.

Pokud to definujeme, dalším krokem je podání žádosti o grant. Poté vyřídíme registrační proces tak, aby ochrana na míru dokonale vyhovovala potřebám klienta v konkrétním případě.

Náklady na celý balíček služeb jsou nižší než úhrada z grantu. Navíc vám stále nabízíme profesionální řešení přesně na míru vašim požadavkům. Nemusíte ztrácet čas vymýšlením, co a jak je třeba udělat. Naopak se můžete soustředit na své podnikání. Vše uděláme za vás.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Tento článek ti přináší

Boldiz Law Firm s.r.o.

Ochráníme vaši značku doma i v zahraničí.

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+