2min. doba čtení

Vytvořte bezbariérové e-shopy a staňte se přístupnějšími

Čtyři z pěti nizozemských seniorů pravidelně nakupují online. Jako hlavní důvod nákupu na internetu uvádějí komfort. Starší lidé však často narážejí na překážky v online prostoru. Zpřístupnění internetových obchodů tyto překážky odstraní.

Vytvořte bezbariérové e-shopy a staňte se přístupnějšími

Podle průzkumu z roku 2018 nakupovalo v Nizozemsku online pouze 45 % seniorů. Nejnovější průzkum však ukazuje, že se toto číslo rychle mění. Až 80 % seniorů pravidelně nakupuje online. Nejnovější průzkum provedla Accessibility Foundation mezi členy a příznivci nizozemského sdružení seniorů ANBO.

Nový zákon o přístupnosti od roku 2025

Výsledky tohoto průzkumu jsou důležité i pro internetové obchody. “V roce 2025 vstoupí v platnost nový evropský zákon o přístupnosti. Internetové obchody budou muset splňovat nové požadavky a díky těmto požadavkům budou internetové obchody přístupné skutečně všem.”

“Skutečnost, že čtyři z pěti seniorů nakupují online, je opravdu pozitivní výsledek. Zajímá nás však i situace a důvody zbývajících 20 %,” říká Anouk Butterlin, vedoucí projektu v Accessibility Foundation.

73 % seniorů si chce produkty nejprve prohlédnout a vyzkoušet.

Senioři, kteří nenakupují online (20 %), uvádějí několik důvodů svého rozhodnutí. Až 73 % z nich si chce produkt před objednáním prohlédnout a vyzkoušet. Skupina 42 % respondentů uvedla, že vracení zakoupených výrobků je pro ně nepohodlné.

Jiní uvedli, že raději podporují místní podniky. Jednu z příček obsadila také udržitelnost, protože podle respondentů mají doručovatelé zásilek velkou uhlíkovou stopu.

60 % seniorů nakupuje online kvůli pohodlí.

Na druhou stranu senioři, kteří nakupují online, uvedli, že tak činí kvůli pohodlí (60 %). Téměř polovina z nich (42 %) si objednává zboží, které je dostupné pouze online. Nejoblíbenějšími kategoriemi jsou oblečení, obuv a doplňky (63 %). V této kategorii následují knihy (44 %) a elektronika (35 %). Kategorie, která se mezi seniory příliš neujala, je nakupování potravin. Pouze 21 % respondentů nakupuje potraviny příležitostně. Až 37 % respondentů dokonce uvedlo, že si nikdy neobjednávají potraviny online.

Překážky pro nakupování online

Přestože 64 % seniorů uvádí, že se jim při objednávání přes internet daří, často narážejí na překážky. V mnoha internetových obchodech chybí intuitivní vyhledávání a při komunikaci se často používá nejasný jazyk. Někdy se produkt nepodaří najít. Jako překážku, která jim ztěžuje nakupování, respondenti uváděli také povinné vytvoření účtu.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
E-commerce se vrací k dlouhodobě udržitelnému růstu. Největší šanci prorazit mají prodejci vlastních výrobků
4min. doba čtení

E-commerce se vrací k dlouhodobě udržitelnému růstu. Největší šanci prorazit mají prodejci vlastních výrobků

Českou e-commerce, která v posledních dvou letech zaznamenala výrazný pokles, čeká letos oživení a návrat k udržitelnému růstu. Největší podíl na tržbách pochopitelně vykazuje dražší zboží z kategorií jako elektronika, nářadí či stavební materiály, jak vyplynulo z analýzy společnosti Upgates.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+