7min. doba čtení

Reálný pohled na vydělávání affiliate marketingem

Zaručených návodů jak na affiliate marketing najdete na internetu plno. S affiliate marketingem pracuju aktivně už přes 12 let, a proto vám nabídnu svůj upřímný pohled na věc.

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Reálný pohled na vydělávání affiliate marketingem

JEDNO VIDEO O AFFILIATE K NEZAPLACENÍ

Mohl bych vám tu zdlouhavě popisovat a vysvětlovat na příkladech, jak affiliate funguje. My ale máme všechno pěkně zpracované v jednom videu. Je srozumitelné i bez zvuku a nemá ani 2 minuty.

|

PŘEČTENÍ JEDNOHO ČLÁNKU NENAUČÍ ČLOVĚKA VYDĚLAT

Pokud by se ale dalo všechno obsáhnout v jednom článku, nesestavili bychom k affiliate marketingu celou knihu. Stát se affiliate partnerem nebo publisherem je snadné. Zaregistrujete se do nějaké sítě nebo programu a můžete říct, že jste affiliate partner/publisher. Druhá věc ale je, začít reálně vydělávat a rozběhnout projekty.

Existuje publisher, který má web. Na druhé straně je inzerent – e-shop, který má affiliate kampaň. Publisher nasadí reklamu, a pokud přinese inzerentovi platící zákazníky, dostane z jejich nákupů provizi.

Určitě najdete nějaké magické návody, školení…, ale víte, jak to funguje?

 1. Člověk najde nějaký e-book za 3 000 Kč o tom, jak vydělávat online.
 2. Koupí si ho a dočte se, že má vytvořit e-book za 3 000 Kč a ten prodávat.
 3. Má si najít affiliate partnery, kteří to odmakají za něj, a dát jim provizi za prodej e-booku za 3 000 Kč.
 4. Ideálně vytvoří e-book o tom, jak vytvářet e-booky, a zbohatnout formou affiliate marketingu.

Všechny rychlé zisky, zkratky a multilevel marketing jsou „bullshit”. Vydělává na nich jen jedna strana. A vy to nebudete.

Pod nátlakem všech těchto výmyslů dostal affiliate marketing smutnou nálepku. Zařadil se mezi „elitu”, jako jsou finanční poradci jednénejmenované společnosti nebo prodejci na předváděcích akcích, dnes už přezdívaní jako „šmejdi”. Skutečností ale je, že poctivý affiliate marketing není žádný quick win a „koláče bez práce”. Stejně jako neexistují zkratky ke štěstí a lásce i kvalitní affiliate projekt si žádá čas a značné úsilí.

A abych nezapomněl – affiliate určitě není pasívní příjem. Kdo tvrdí, že něco uděláte, a potom to bude zázračně fungovat, lže.

BUDU UPŘÍMNÝ A POVÍM VÁM, JAK TO CHODÍ

Jak jsem psal v úvodu, nějaký ten rok to už dělám. A stejně tak v affiliate síti Dognet, kterou už 6 let vedu, vidím příběhy nováčků i profesionálů. Co je spojuje? Bude to klišé, ale je to… Ano, je to trpělivost a snaha.

Celou svoji kariéru řeším e-commerce affiliate. Předtím jsem měl krátkou aféru s finančním segmentem, ale to už je dávno. Nedočtete se tady, jak zaručeně vyrobit funkční vydělávající web – logicky. Proč by vám to někdo říkal? Aby si vytvořil konkurenci? Popřemýšlejte trošku. Když narazíte na něco „zázračného”, raději zapojte kritické myšlení. Nedejte se „utáhnout na vařené nudli”, která jednoduše nemůže být reálná. Celý affiliate, stejně jako jakýkoliv reálný a čistý projekt není quick win.

Zaručené návody na úspěch neexistují. Pokud vám to někdo tvrdí, tak lže.

JAK TU MAGII VYZKOUŠET?

Abych jen „nehejtoval“, ale opravdu vám něco dal, tak tady to je. Základem každého úspěšného affiliate projektu je web. Sdílení na sociálních sítích, ve skupinách nebo chatech je sice fajn, ale není to projekt. Je to krátkodobý kšeft bez přidané hodnoty. Když sdílíte – jde to, když přestanete – přestane to jít. Přece jen, když budujete projekt, vytváříte hodnotu.

Co budete potřebovat

 1. Čas se tomu věnovat.
 2. Odhodlání něčeho dosáhnout.
 3. Vytrvat při tvorbě obsahu měsíce, ne hodiny.
 4. Srozumění s tím, že první výsledky přijdou po týdnech až měsících.
 5. Hodně, hodně číst, zkoumat, studovat. Dnes máte informace na dosah ruky.
 6. Ideální vstupní investice je tak 600 Kč na rok, abyste si koupili hosting a doménu hned na začátku. Ale není to nutné, můžete začít i zadarmo.

Rychlý návod, jak vydělat na affiliate kampaních

 1. Vytvořte si web.
 2. Nasaďte affiliate kampaně.
 3. Vydělávejte!

Jak by řekl božský Kája: „Tleskejte, mám to rád”. A věřte nebo ne, toto je vážně návod, jak udělat úspěšný affiliate projekt. Jak jste už asi pochopili, základem je web – jednoduše online projekt, na kterém budete tvořit obsah.

Trochu pomalejší návod jak vydělat

Zkusím to trochu rozepsat, aby si to dokázal každý představit.

 1. Vyberete si téma, kterému byste se chtěli věnovat, o čem byste chtěli mít blog, magazín…
 2. Ideální je si hned při výběru tématu zkontrolovat, zda existují pro tento segment affiliate kampaně. Můžete si to zjistit například přes katalog affiliate kampaní. Je pěkné psát například o pivu, baletu nebo seriálech. Ale když někdo čte obsah o nejnovější části seriálu, tak nechce nic kupovat. Naopak, když si vyberete segment zdraví, domácnosti a inspirací, máte často lidi, kteří řeší problém a jsou připraveni nakupovat.
 3. Vyberete si platformu, přes kterou si vytvoříte web. Máte téma, affiliate kampaně zkontrolované, tak si vytvoříte web. O tom se dočtete níže.
 4. Naučíte se psát obsah. Psát obsah tak, aby se dobře četl a získali jste pro něj publikum, není snadné. Texty je třeba optimalizovat hlavně pro vyhledávače – tedy v našem případě Google. Pěkný článek o tom psali na blogu Visibility i Basta Digital. Máme to zpracované i v knížce Super Affiliate Academy či Blog Hero Academy.
 5. Tvořte obsah pro lidi, který jim pomůže. Nepište obsah „pro Google“, ale tak, aby ho Google našel. Nejde o hustotu klíčových slov nebo archaismy. Jednoduše musíte otevřít téma a co nejlépe ho zpracovat. Aby dal obsah čtenáři odpověď a přidanou hodnotu.
 6. Umísťujte do obsahu affiliate odkazy. Do obsahu nasaďte affiliate odkazy na produkty nebo celé e-shopy. Chcete příklad? Udělejte článek o polštářích. Například 10 polštářů pro pěkný obývák, popíšete použité materiály, co a jak a vyberte 10 polštářů od prodejců, kteří mají affiliate kampaně. Jednoduše vytvořte pěkný obsah.
 7. Získávejte návštěvnost. Optimalizujte, dělejte linkbuilding, sociální sítě. To je vaše hlavní práce – získat návštěvnost a tu přetavit do platící návštěvnosti.
 8. Vylepšujte. Všechno testujte, vymýšlejte, optimalizujte, delegujte práci.

Nevypadá to bůhví jak složitě, ale chce to opravdu čas a chuť. Ale ten pocit, že máte vlastní projekt, který vydělává, je skvělý. Sám jsem o tom psal krátký blog. Vygenerovat nějaké reálné peníze „od počítače“ je skvělý pocit.

JAK VYTVOŘIT WEB – IDEÁLNĚ ZDARMA?

To je zase téma rozsahem na celou knížku. Shrnu to. Vyberte si WordPress, Webnode, nebo jiný systém na tvorbu webů. Nemusíte umět programovat. Musíte si s tím umět pohrát, vyzkoušet, vyladit. Kdo umí ovládat Facebook nebo MS Word, bude umět i toto. A je to zadarmo.

Pokud chcete vlastní doménu, můžete investovat neuvěřitelných asi 300 Kč ročně a koupit si levný hosting a za pár desítek korun také doménu. Právě na téma hosting a doména jsem se rozepsal v tomto článku. Je psaný jednoduše, pro začátečníky.

Klidně si vyzkoušejte vytvořit web zdarma, ale ideální je, co nejdříve přestoupit na vlastní doménu a hosting. Opravdu, stojí to pár korun. Přechod na vlastní doménu je později těžký. Čím dříve, tím lépe.

PŘEDPOKLADY, KTERÉ MUSÍTE MÍT NA ÚSPĚŠNÉ PŮSOBENÍ

 1. Chuť psát a tvořit.
 2. Trpělivost a chuť něco dělat.
 3. Ideálně mít 600 Kč na hosting a doménu.

Ano, to je všechno. Tento článek vám nedal návod, ale spíše pohled na to, co jako affiliate partner/publisher budete dělat. Není to pro každého, ale je to poctivá práce „za počítačem“, teoreticky kdekoliv na světě. Prolistujte si dognet.cz magazín. Já i moji kolegové tam píšeme o všeličem. Držíme vám palce.

Sdílet článek
Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet

Spoluzakladatel projektu Ecommerce Bridge a ředitel affiliate sítě Dognet, která aktuálně působí na Slovensku, Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Trh klesá, no affiliate síť Dognet hlásí meziroční nárůst výkonu Black Friday
6min. doba čtení

Trh klesá, no affiliate síť Dognet hlásí meziroční nárůst výkonu Black Friday

Black Friday je jednou z největších a nejdůležitějších událostí pro celý segment e-commerce. Již mnoho let se nejedná pouze o jeden den, ale obvykle o celý týden, který se nazývá “Black week”. V podstatě však e-shopy nasazují slevy již od začátku listopadu. Proto je listopad nejsilnějším měsícem e-commerce sezóny.

Zuzana Riglerová Zuzana Riglerová
Key Relationship Manager
Přečíst článek
Dognet posiluje na maďarském trhu a vydává exkluzivní expanzní guideline na podporu affiliate publisherů
3min. doba čtení

Dognet posiluje na maďarském trhu a vydává exkluzivní expanzní guideline na podporu affiliate publisherů

Affiliate síť Dognet podporuje affiliate marketing již více než 10 let nejen na Slovensku, ale i v sousedních zemích a na Balkáně. Protože síť dlouhodobě pozoruje nevyužitý potenciál maďarského trhu, představila letos v létě novou iniciativu nazvanou expanzní guideline. V něm publisheri najdou vše, co by mohli potřebovat při expanzi na tento trh s partnerskými projekty.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+