2min. doba čtení

Valentýnské dárky z druhé ruky jako nový standard? Generace Z chce udržitelnější svět

Valentýn býval o velkých gestech a ohromujících dárcích. Změní se toto nastavení s novou generací romantiků Z?

Valentýnské dárky z druhé ruky jako nový standard? Generace Z chce udržitelnější svět
Zdroj: Depositphotos

Podle průzkumu společnosti Adevinta mezi 5 000 evropskými spotřebiteli plánuje 43 % příslušníků generace Z koupit dárky pro rodinu, přátele a blízké. Tato generace, které se přezdívá “noví romantici”, odmítá stereotypní valentýnské produkty. Dokonce dávají přednost jedinečným dárkům z druhé ruky.

Výsledky průzkumu ukazují, že generace Z se vyhýbá masovému konzumu a dává přednost udržitelnějším dárkům. Polovina respondentů z této generace vnímá Valentýna jako příliš konzumně zaměřeného a 50 % by raději vybralo skutečně jedinečný dárek z druhé ruky než nový výrobek.

“Je povzbudivé vidět, že nastupující generace spotřebitelů si letos k Valentýnu vybírá smysluplnější a udržitelnější dárky. Tím, že začneme měnit myšlení v souvislosti s klíčovými maloobchodními okamžiky roku, můžeme přejít od masové produkce k ohleduplnější spotřebě,” uvedl Paul Heimann, CEO Kleinanzeigen a vedoucí oddělení re-commerce ve společnosti Adevinta, která za průzkumem stojí.

Je také zajímavé, že tržiště s použitým zbožím jsou stále oblíbenějším cílem náročných spotřebitelů. Více než 40 % příslušníků generace Z si myslí, že online tržiště s použitým zbožím nabízejí větší výběr smysluplných dárků než kamenné obchody. Navíc 56 % respondentů považuje nákup valentýnských dárků z druhé ruky za šetrnější k životnímu prostředí.

Z průzkumu vyplývá, že více než každý třetí (36 %) respondent z generace Z dostal dárek, který nevyužil, téměř každý čtvrtý (23 %) valentýnský dárek vyhodil a téměř každý pátý (18 %) později prodal nechtěný valentýnský dárek na internetu.

Průzkum také odhalil, že navzdory nejlepším úmyslům někteří mladí lidé stále nakupují na poslední chvíli a sahají po tradičních valentýnských dárcích, které často nesplní očekávání obdarovaných. Právě na tento trend se snaží reagovat remerchandising, který nejenže chrání životní prostředí, ale také přispívá k vytvoření speciálních a jedinečných valentýnských dárků.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Nákupní chování Indů se mění
3min. doba čtení

Nákupní chování Indů se mění

Čína už není nejlidnatější zemí. V roce 2022 ji předběhla Indie s více než 1,43 miliardami lidí. Sledovat změnu spotřebitelského chování v nejobydlenější zemi proto může být dobrý indikátor toho, kam se ubírá nákupní chování.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+