3min. doba čtení

Udělat z nakupování hru je zážitek pro zákazníka a plusový bod pro prodejce

Svět se dynamicky mění s každou technologií a pro online prostředí to platí dvojnásob. Ti, kteří zůstávají věrni tradičnímu přístupu, na to mohou značně doplatit. Inspirujte se online platformami, které své zákazníky nejen oslovily, ale dokázaly je aktivně zapojit prostřednictvím gamifikace.

Udělat z nakupování hru je zážitek pro zákazníka a plusový bod pro prodejce
Zdroj: Depositphotos

Termín gamifikace pochází z anglického slova game. V praxi jej známe jako integraci herních prvků do neherního prostředí. Tento přístup se používá v různých platformách, zejména těch zaměřených na vzdělávání. Dobrým příkladem je aplikace Duolingo, kde uživatelé plní lekce, soutěží v žebříčcích a získávají odznaky.

Hry nám prospívají

Maloobchod může tyto prvky využít ke zlepšení zákaznické zkušenosti. V konečném důsledku to může podpořit loajalitu zákazníků a zvýšit prodeje. Zavedením interaktivity a soutěže mají maloobchodníci možnost vytvořit poutavější nákupní prostředí. Pomůže také odlišit značku a vytvořit jedinečný zážitek, který podporuje opakované návštěvy a buduje pozitivní vztah mezi spotřebiteli a značkou.

Například společnost Starbucks odměňuje své zákazníky v aplikaci. Za nákupy produktů se získávají hvězdičky, které nakonec umožňují získat zboží zdarma. To účinně propojuje nákupní chování s odměnami ve hře a motivuje zákazníky k další návštěvě. “Za zmínku stojí také Nike. Jejich aplikace Running Club promění každý běh ve hru. Uživatelé mohou sledovat svůj pokrok, zadávat výzvy a dokonce se zapojit do virtuálních závodů. Propojením produktu (běžeckých bot) s herním zážitkem se společnosti Nike podařilo vytvořit komunitu věrných uživatelů,” vysvětluje Fiona Briggs v Retail Times.

Hravé e-commerce je dobré e-commerce

Tyto herní zážitky mohou nabídnout hluboký vhled do chování a preferencí spotřebitelů. Prvním krokem k zahájení takového projektu je pojmenování potřeb. Které činnosti zákazníků jsou pro podnik nejcennější? Je to sdílení informací na sociálních sítích nebo čas strávený v obchodě? Otázek a cílů může být více. Po zmapování jednotlivých činností je vhodné vytvořit bodový systém nebo odměny za každou činnost.

“Pak přichází klíčová část, komunikace. Je důležité, aby zákazníci pochopili pravidla hry, jak mohou získávat body a jaké jsou odměny. Transparentnost je klíčová. Efektivním způsobem, jak tyto herní systémy sdělit zákazníkům, může být použití nápisů v prodejnách, e-mailových kampaní, mobilních aplikací nebo zaměstnanců. Maloobchodníci si mohou vzít příklad z této platformy a vytvořit bodové systémy za každou interakci zákazníků s jejich značkou,” radí Fiona Briggs.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera
22min. doba čtení

Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera

Při výběru poskytovatele marketingových služeb pro váš e-shop nebo jiný projekt máte na trhu několik možností. Při tomto výběru je velmi důležité, abyste se dokázali správně rozhodnout, ale také abyste dokázali nastavit správná očekávání. Také se správně ptejte a dávejte si pozor na “red flags”, kdy by vaše volba mohla skončit odlehčením účtu o několik […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+