3min. doba čtení

Slovenský AeroMobil končí, od investorů nezískal peníze na další výzkum

Od roku 2010 společnost získala investice z celého světa ve výši přibližně 25 milionů eur. Prototyp finálního vozidla dokonce prošel letovými testy, ale zdá se, že tento příběh je prozatím u konce.

Slovenský AeroMobil končí, od investorů nezískal peníze na další výzkum

Projekt ztroskotal na investorech

Společnost AeroMobil, která se zabývá výzkumem a vývojem v oblasti inovativních vozidel, je nucena ukončit svou činnost, protože se jí nepodařilo získat od investorů dostatek finančních prostředků na pokračování svých výzkumných a vývojových aktivit.

“Nedávná jednání s investory, jejichž investice měla v případě uzavření dohody umožnit posílení vlastního kapitálu, nebyla úspěšná,” uvedla společnost. Společnost již několik let jednala s řadou investorů, včetně všech významných výrobců automobilů a letadel, o posílení vlastního kapitálu. V průběhu minulého roku se připravovala i možnost veřejného úpisu akcií na burze prostřednictvím tzv. reverzní fúze.

Podle společnosti AeroMobil bylo ukončení aktivit ovlivněno negativní náladou na trhu rizikového kapitálu, jehož dostupnost se od loňského dubna snížila o více než 80 %, a také nedůvěrou trhu k dalším konceptům, jako jsou elektrické létající stroje s kolmým startem a přistáním.

Nicméně podle vedení společnosti AeroMobil je projekt létajícího vozidla i nadále realizovatelný, neboť interní vývoj nebyl omezen ničím jiným než dostupností kapitálu.

Tři generace prototypů a 14 patentů

“Za dvanáct let společnost AeroMobil vytvořila a vyrobila tři generace létajících prototypů, zaregistrovala 14 patentů, vytvořila digitální data umožňující výrobu vozidel, globální značku s vysokou mediální hodnotou a životaschopnou vizi, která inspirovala výrobce na celém světě k úvahám o novém způsobu vzdušné mobility “od dveří ke dveřím”,” připomněla společnost. “Vzhledem k tomu, že vedení společnosti AeroMobil v těchto dnech vyčerpalo všechny možnosti, jak získat kapitál, je nuceno podat návrh na konkurz,” dodalo vedení společnosti.

Společnost AeroMobil byla založena v roce 2010 a v roce 2013 představila svůj první létající prototyp – AeroMobil 2.5 -. Po kladném přijetí odbornou veřejností představila společnost v roce 2017 AeroMobil 4.0 a následně další testovací vozidlo. Prototyp finálního vozidla prochází letovými zkouškami od roku 2020.

Od roku 2010 společnost získala investice z celého světa ve výši přibližně 25 milionů eur. Za posledních deset let vedení společnosti a její spolumajitelé uskutečnili stovky prezentací po celém světě ve spolupráci s významnými partnery, jako jsou investiční banky nebo soukromé fondy, s převážně pozitivním ohlasem. V roce 2022 představilo vedení společnosti AeroMobil projekt a vozidlo také na investorské roadshow v USA.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru
Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+