Proč jsou barvy tak důležité?
Protože barvy ovlivňují naše emoce. A taky vnímání. Z výzkumů vyplývá, že mezi 62 – 90 % úsudků je založeno na barevném vnímání.
Při výběru kombinace více barev se řiďte barevným kruhem – barvy blízko sebe působí harmonicky, kruhy naproti sobě kontrastně.
Ačkoli nás k tomu naše ega často svádí, řídit se ve výběru barev svým vkusem či náladou není zrovna nejlepší nápad. Nemusí být sice pravidlem, že každý vnímá barvy stejně, avšak určité vlastnosti barev bychom neměli podceňovat.
Charakteristika jednotlivých barev
Červená
Je jednou z nejvýraznějších barev. Pomáhá nám překonávat dosavadní hranice a pronikat vpřed. Symbolizuje životní teplo, lásku, vzrušení, vášeň, naléhavost – prostě život.
Pro call-to-action tlačítka jsou pro svou výraznost a působení nejvhodnější červená a oranžová barva.
Červená barva dokáže zvýšit puls a pocit naléhavosti, díky čemuž je účinná při doprodejích zboží. Mimo jiné také stimuluje chuť k jídlu. Tuto barvu nejčastěji volí značky, které mají co dočinění s jídlem, oblečením a „hot news“.
Oranžová
Ačkoli je oranžová jedna z nejméně oblíbených barev, a to u obou pohlaví, její působení je vesměs pozitivní. Barva vycházejícího slunce v nás probouzí radost a nadšení, prohlubuje naše vnímání a probouzí smysly. Oranžová také patří k výraznějším barvám, a proto je vhodná u call-to-action prvků, nebo například pro tvorbu osobní webové prezentace.
Žlutá
Žlutá barva má velice podobné účinky jako oranžová. Žlutou vnímáme jako hravou, pozitivní a energickou barvu. Paradoxně má však na lidský organismus negativní dopad, jelikož dráždí naše zrakové ústrojí a mysl. Mezi ostatními barvami si jí pro svou zářivost a hřejivost všímáme nejdříve. Potenciál této barvy se často využívá v energetice, stravování a cestování.
Pozadí je světlé, text na něm tmavý. Případně by barvy k sobě měly být kontrastní. Texty je poté jednodušší přečíst.
Zelená
Barva svěží trávy, zdraví, přírody. Působí uklidňujícím dojmem, harmonizuje, omlazuje, zbavuje stresu a napětí. Velmi vhodná je pro komunikaci ekologických řešení a produktů. Nejčastěji se používá ve zdravotnictví, relaxačních službách, ale také v bankovnictví.
Modrá
Modré nebe nad hlavou, klidná mysl. Modrá je ze všech barev nejoblíbenější, především u mužského pohlaví. Vyjadřuje klid, kvalitu, bezpečí a serióznost. Ačkoli je uklidňující, pozitivně stimuluje naši kreativitu a produktivitu. Pro své účinky je oblíbená u konzervativnějších značek. Využívá se v bankovnictví a financích, technologiích a na sociálních sítích.
Nezapomínejte na kulturní odlišnosti. Co někde vyjadřuje nevinnost, jinde může symbolizovat smrt.
Fialová
Je považována za bezpohlavní barvu, která je oblíbená u dospívajících dětí, homosexuálů a těhotných žen. Je spojována s chladem, královským stavem, kvalitou a působí tajemným dojmem. Využití nachází často v kosmetickém průmyslu ve spojení s anti-age produkty.
Černá a bílá
Černá a bílá, ačkoli jsou výrazem protikladnosti, jdou často ruku v ruce. Černá evokuje moc a vznešenost, naproti tomu bílá je symbolem nevinnosti a čistoty. Design ve spojení těchto barev vyjadřuje luxus, důstojnost a eleganci. Černobílá loga a celková komunikace je oblíbená u technologií, odívání, automobilového průmyslu a vlastně u všech značek, které chtějí působit luxusně a draze.
Komunikujte konzistentně jak obsahem, tak barvami. Lidé si vás díky barvě jednodušeji zapamatují a spojí.
Hraje pohlaví nějakou roli?
Přirozeně hraje. Z velké části je to ovlivněno vzorci, které jsou nám často od malička vštěpovány – chlapečci mívají modrou výbavičku a holčičky růžovou. Je však pravděpodobné, že rozdílná preference barev má i evoluční důvody. A ačkoli je mezi dospělými za nejoblíbenější barvu označována modrá, rozdílné jsou jejich preferované odstíny. Muži preferují čistě modrou, ženy zase modrou s nádechem růžové.
Best practice s barvami
- Pro call-to-action tlačítka jsou pro svou výraznost a působení nejvhodnější červená a oranžová barva.
- Komunikujte konzistentně jak obsahem, tak barvami. Lidé si vás díky barvě jednodušeji zapamatují a spojí.
- Barvy na webu používejte v poměru 60 – 30 – 10. 60 % by měla tvořit hlavní barva, 30 % vedlejší barva a 10 % doplňková.
- Pozadí je světlé, text na něm tmavý. Případně by barvy k sobě měly být kontrastní. Texty je poté jednodušší přečíst.
- Při výběru kombinace více barev se řiďte barevným kruhem – barvy blízko sebe působí harmonicky, kruhy naproti sobě kontrastně.
- Nezapomínejte na kulturní odlišnosti. Co někde vyjadřuje nevinnost, jinde může symbolizovat smrt.