2 min. doba čtení

Pilulka čelí propadu tržeb o miliony

Technologicko-e-commerce společnost Pilulka Lékárny, která je kotována na pražské burze a která od léta jede v brutálně šetřícím módu, v prvním pololetí letošního roku zaznamenala znatelný pokles.

Pilulka čelí propadu tržeb o miliony

Tržby klesly o 200 milionů

Tržby klesly o 200 milionů korun, což ukazuje na výzvu, kterou tato společnost čelí. Skupina Pilulka dosáhla za leden až červen 2023 konsolidovaných tržeb ve výši 1,12 miliardy korun., což je výrazný pokles oproti předchozímu roku, kdy dosahovaly 1,3 miliardy korun. Partnerské lékárny pod značkou Pilulka přidaly dalších 500 milionů korun.

Největším dílem na těchto tržbách byl český online kanál, který tvořil více než 50 procent celkových tržeb. Z celkové částky tržeb připadlo na český online trh 614 milionů korun, na český offline trh 174 milionů korun a na slovenský online trh 239 milionů korun.

Celkový hrubý provozní zisk EBITDA za první pololetí 2023 byl v mínusu 35 milionů korun, s několika pozitivními výsledky v jednotlivých oblastech. Záporná EBITDA je firmou zdůvodňována makroekonomickými faktory a ukončením spolupráce s významným poskytovatelem benefitních programů, známým jako „Benefit Management.“

Pilulka Lékárny očekává, že celkové konsolidované tržby za rok 2023 dosáhnou 2,2 miliardy korun, což je mírný pokles ve srovnání s předchozím rokem.

„Ve druhém pololetí roku se bude Pilulka soustředit především na dokončení transformačního procesu,“ uvedl Petr Kasa, CEO a spolumajitel Pilulky.

Týdenní podcast UPdate

Drastické šetření

Proces šetření a transformace, zahájený na konci první poloviny roku 2023, zahrnoval ukončení provozu v Rumunsku a optimalizaci struktury společnosti. To znamenalo propuštění vyšší desítky zaměstnanců v různých částech firmy, včetně rumunského týmu a části provozního a managementu v Praze a Bratislavě.

„Do konce roku 2023 uspoříme více než 10 milionů korun. V roce 2024 očekáváme, že transformační kroky budou mít pozitivní dopad na profitabilitu již v řádu desítek milionů korun,“ dodal Tomáš Hospůdka, CFO skupiny Pilulka.

Tato transformace představuje náročnou výzvu pro Pilulku, ale může přinést pozitivní změny a zvýšenou konkurenceschopnost v e-commerce oblasti. Zároveň to ukazuje, že e-commerce společnosti musí být schopny rychle reagovat na změněné okolnosti a přizpůsobit se novým tržním podmínkám.

Credit: Borovan.cz

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Google přidává další AI funkce do Ads a Analytics. Shrnou změny, vytvoří report i srovnání s podobnými firmami
3 min. doba čtení

Google přidává další AI funkce do Ads a Analytics. Shrnou změny, vytvoří report i srovnání s podobnými firmami

Google rozšiřuje využití umělé inteligence v Google Ads a Google Analytics. Nové funkce mají automaticky upozorňovat na důležité změny ve výkonu, vytvářet vizuální reporty z textového zadání a umožnit porovnání výsledků kampaní s anonymizovanými údaji podobných firem.

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Šéfredaktorka, Ecommerce Bridge
ui42 expanduje do Česka. V čele stojí Vojtěch Košák
3 min. doba čtení

ui42 expanduje do Česka. V čele stojí Vojtěch Košák

Slovenská fullservisová e-commerce agentura ui42 vstupuje po 29 letech působení na český trh. V Praze otevírá lokální zastoupení, do jehož čela nastupuje jako CEO Vojtěch Košák. Agentura má za sebou více než 400 e-shopů a celkový roční obrat jejích klientů přesahuje 9,8 miliardy korun.

Daniela Marušková Daniela Marušková
CMO ui42