5min. doba čtení

Online antikvariát Trh knih má na kontě miliontou prodanou knížku

„Kolik lidí knihu přečte, tolikrát se kniha stane zážitkem. A pokaždé trochu jiným,“ vybízí české čtenáře zakladatel ekonomicky soběstačného online tržiště Petr Sobotka. Jeho služba Trh knih má za sebou již deset let fungování a pyšní se prodejem milionté knížky. Sobotkův literární secondhand nevyužívá žádné sklady, naopak je postaven na vzájemném prodeji mezi knihomoly. Projekt, který umožnil prodej knih za více než 226 milionů korun, tak nyní může pracovat na zavedení řady důležitých technologických novinek.

Online antikvariát Trh knih má na kontě miliontou prodanou knížku

Petrův nápad vznikl na vysoké škole

Knihoven plných zajímavých knih, které nikdo nečte a leží pod nánosem prachu, si podnikatel Petr Sobotka všiml v českých domácnostech už v době svých studií na ČVUT. V roce 2013 proto založil Trh knih a rozhodl se, že Čechy naučí vyhledávat knižní skvosty a bezstarostně si knihy prodávat mezi sebou. „Chtěl jsem odstranit informační asymetrii mezi majiteli knih a obchodníky a vnést do oboru cenovou transparenci,“ sdílí Sobotka důvody, které ho k vytvoření online antikvariátu vedly. „Fungujeme, jako když přijdete na trh.

Je tam velký výběr, někdo vám dobře poradí, a navíc si ověříte, že cena je obvyklá. Možná něco koupíte nebo prodáte, ale určitě odcházíte s úsměvem,“ je přesvědčen Sobotka. Za deset let fungování pomohl Trh knih uskutečnit přeprodej více než jednoho milionu knížek v hodnotě vyšší než 226 milionů korun. Podstatnou výhodou tohoto online antikvariátu je ale především osobní rozměr, neboť knihy putují od člověka k člověku a tvoří se tak hluboká knihomolská komunita. Za dobu existence služby proběhlo už takřka 100 000 osobních setkání.

Nejaktivnější a nejkomunikativnější uživatelka dokonce podnikla 938 předání a narazila na mnoho stejně smýšlejících čtenářských duší. „Není to zkrátka jako milion
prodaných šroubků nebo levisek, každá jedna transakce propojila dva lidi, každou knihu někdo konkrétní sháněl a u nás ji našel. Je to milion knižních zážitků,“ je přesvědčen Petr Sobotka.

Online antikvariát s desetiletou tradicí nabízí pro kupující i další unikátní benefity. Zákazníci mohou vybírat z nejširší nabídky knih v Česku, čítající přes 1,3 milionu kusů knih a až 300 tisíc různých titulů. (To je pro srovnání více než dvojnásobek titulů oproti největšímu knižnímu e-shopu Luxor a větší nabídka než u kterékoli konkurenční antikvariátní služby.) Na Trhu knih lze navíc sehnat i raritní díla, která jsou jinde beznadějně vyprodaná. Pokud by přece jen uživatel svou vysněnou knihu nenašel, jednoduše může na Trhu knih vytvořit poptávku, a až se titul objeví, platforma jej upozorní.

Týdenní podcast UPdate

Knihy v hodnotě desítek tisíc korun

Díky knižní cirkulaci má Petr Sobotka také bohatou znalost o podobě secondhandového prodeje knih v Česku. Jeho tým tak dobře ví, že mezi nejžádanější autory patří dobrodruh Jaroslav Foglar, hororový mág Stephen King a překvapivě i česká autorka románů pro mládež Lenka Lanczová. Mezi největší poklady v českých knihovnách se řadí výpravná foto publikace Žena ve světle od Františka Drtikola, kterou se majiteli podařilo prodat za 50 tisíc korun.Druhým rekordmanem je sběratelský kousek Cesta krve od Jiřího Kulhánka, který svému vlastníkovi vynesl až 40 tisíc korun.

Nabídnout obsah své knihovny ostatním stojí jen pár kliknutí. Každý čtenář si tak díky Trhu knih může otevřít svůj malý e-shop a nabídnout v něm přečtené knihy dalším zájemcům. Stačí jen vybrat knížky, které leží až příliš dlouho ladem, a po registraci je nabídnout k prodeji. Vystavování inzerátů s knihami je zdarma, prodejcům Trh knih účtuje provizi ve výši 25 % z ceny prodané knihy. Celý prodej pak funguje velmi bezpečně na principu úschovy peněz.

Platba zůstává na účtu Trhu knih až do okamžiku, kdy kupující potvrdí úspěšné převzetí nepoškozené knihy. V opačném případě je kupujícímu celá částka vrácena. Nejšikovnější prodejci prodali tisíce knih. Ostatně rekordmanem je uživatel z Prahy, který má na kontě více než osm tisíc prodaných titulů. Služba, která se původně profilovala jako konkurence pro kamenné antikvariáty, v sobě na začátku roku 2023 paradoxně integruje čím dál více profesionálních antikvářů. „V tuto chvíli u nás prodává přes třicet antikvariátů, některé i nepřiznaně. Je to pro ně plnohodnotný prodejní kanál, navíc s přísunem solventnějších kupujících,“ dodává provozovatel.

Podnikatel Sobotka chce nyní svůj cirkulární byznys s knihami podpořit technologickým vylepšením, které má v budoucnu usnadnit nabízení knih čtenářské obci. Díky vytvořené aplikaci bude mobilní telefon schopen knihu identifikovat podle fotografie. Další a velmi cennou schopností bude automatické ocenění titulu – už se tak nestane, že by knihu Kolosální Conan od Mikea Mignola majitel nabídl k prodeji za pár stovek, když se její cena na trhu pohybuje kolem 25 tisíc korun.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+