11min. doba čtení

Lovebrand: buďte sami sebou a budou vás milovat

Láska je ten nejjedinečnější cit, který nás v životě provází. Je synonymem citové vazby k blízké osobě, věci nebo myšlence, se kterou se ztotožňujeme. I ve světě obchodu je možné vybudovat si loajální vztah se zákazníky, ale láska nevzniká automaticky. Je důležité trpělivě budovat vztah a zvolit správný vizuální styl pro vaši značku.

Adam Kovaľ Adam Kovaľ
Graphic Designer, High5 Studio
Lovebrand: buďte sami sebou a budou vás milovat

Ať má vztah ke značce smysl

Lovebranding jako marketingová strategie je kreativní a emocionální cesta k dosažení loajálního vztahu se zákazníky. Je to o vytvoření silné, nezapomenutelné a výjimečné emoce, která ovlivní rozhodnutí zákazníka pro váš produkt nebo službu. Je to o tom, jak využít síly emocí a jejich schopnosti vytvořit dlouhodobé spojení s vaší značkou. Zahrnuje práci na významu vaší značky, na komunikaci s potenciálními zákazníky, jakož i na vizuálním prezentování vaší značky tak, aby byla viditelná, jedinečná a autentická.

Lovebrand vyžaduje neustálou snahu o vytváření emocionální vazby s klienty, investici do služeb a produktů a schopnost neustálého zlepšování. Musíte neustále poznávat své zákazníky, jejich potřeby a přání a přizpůsobovat se jim. Zároveň je důležité jim pravidelně dokazovat, že za nimi stojíte a že vám na nich záleží. Ukažte jim, že jste ti správní a že se na vás mohou spolehnout. 

Lovebrand jako nereálný obchodní cíl

Vytvoření silného emocionálního pouta mezi značkou a jejími zákazníky je složitý proces, který vyžaduje dlouhodobé investice do marketingu, služeb a produktů, což může být v krátkém čase a v konkurenčním prostředí obtížné.

Není nic horšího než být značkou, která se snaží vytvořit lovebrand, ale skončí to hloupým pokusem. Láska ke značce není snadný úkol, a ne každá značka se na ni hodí. Existují však jednoduché kroky, které vám pomohou vybudovat silný vztah se zákazníky, aniž byste se museli vrhat do nekonečného průzkumu lásky.

Značka, která je u lidí oblíbená, má tři důležité prvky: pomoc, očekávání a následování. Tato značka poskytuje svým zákazníkům užitečnou pomoc a její zaměstnanci jsou v souladu s očekáváním zákazníků. Značka se také snaží být v kontaktu se svými zákazníky, aby byla informována a připravena reagovat. Tyto prvky vedou k dalším třem kvalitám: předvídavosti, iniciativě a vzhledu. Díky těmto vlastnostem se stává značkou, kterou lidé milují a oceňují.

Skutečný lovebrand se skládá z jedinečné komunikace a dobrých služeb. Není nutné, aby každý případ byl srdcervoucí love story, ale je důležité, aby byl inovativní a rozpoznatelný. Důležité je najít nejsilnější stránku svého produktu nebo služby a tu pak prosadit. V konečném důsledku zákazníci hledají spolehlivost a pozitivní emoce spojené s vaší značkou, ne nutně lásku k ní.

Nenechte se odradit, pokud vaše pokusy o vytvoření lovebrandu nebudou hned úspěšné. Proces budování vztahu se značkou je neustálý a nikdy nekončící. Jde o to, abyste se neustále zlepšovali a zdokonalovali. Získejte si jejich důvěru a porozumění a vaše značka se stane tím, po čem touží zákazníci, i vy – skutečným lovebrandem.

Mějte oči a uši otevřené a v případě potřeby jednejte

Probuďte svoji značku k životu tím, že ji uděláte zajímavější! Péče o zákazníky přece nekončí nákupem. Navažte s nimi emocionální kontakt a vytvořte s nimi pevný vztah. Začněte tím, že se o své zákazníky postaráte na všech frontách. Postarejte se o ně různými způsoby, například přístupem a rychlostí vyřízení reklamace, přibalením slevového poukazu na další nákup a podobně.

Odstraňte případné negativní emoce a reagujte rychle a vhodně, aby se zákazník necítil ukřivděný nebo okradený. Naslouchejte také tomu, co vám zákazníci říkají nebo píší. Vhodně reagujte na recenze, například se snažte kompenzovat, když společnost udělá chybu. Naslouchejte hlasu svých zákazníků a reagujte na jejich potřeby a přání. Zahrňte procesy, které zákazníci požadují a které by tam chtěli mít. Všechny tyto drobné kroky koneckonců tvoří strategii značky. 

„Stavte na emocích a neustálé péči, abyste vybudovali silný lovebrand. Vytvořte si hluboké citové pouto se svými klienty tím, že se postaráte o jejich potřeby a přání a nabídnete jim kvalitu plnou lásky ve všech směrech.”

Zdroj: https://netbasequid.com/blog/brand-passion-report/

Silné citové vazby jsou velmi přeceňované, stejně jako umělé vytváření něčeho, co ve skutečnosti neexistuje. To platí zejména pro lásku. Proto s čistým svědomím nesdělujte, že vytváříte lovebrand, pokud nechcete riskovat trapnost nebo zklamání. Pokud svůj produkt vyrábíte kvalitně a s láskou, najdete ty správné „spřízněné duše“, které si vás oblíbí se vším, co pro ně děláte a rádi se k vám budou vracet.

Týdenní podcast UPdate

Vezměte si například značku Apple. Jejich značka není prakticky vůbec založena na lásce, ale zákazník si nechce koupit telefon – chce si koupit iPhone. Vytvořil si k ní citový vztah, rád se k této značce vrací, aniž by firma musela myslet na lovebrand. Jak to vlastně funguje? Udělali vše pro to, abyste byli spokojeni.

Bez všech těch omáček kolem neexistuje prakticky žádný přesný návod, kdy se vaše značka stane lovebrandem. Avšak kromě řady faktorů a zejména zmiňované kvality by měl být prvním krokem silný a poutavý brand. Včetně značky, sloganu, názvu či vizuální komunikace.

Dejme tam srdíčka a bude to lovebrand

Bohužel to tak nefunguje. Lovebrand není jen o srdcích, protože zákazníci hledají víc než jen symbolický vztah – hledají kvalitní produkt, spolehlivé služby a emocionální investici ze strany značky, aby věděli, že jejich potřeby a přání jsou respektovány a že dostanou to nejlepší.

Vizuální výstupy této strategie se nemohou držet žádné šablony, protože vytvoření jedinečného a zapamatovatelného designu je klíčem k vytvoření silného emocionálního spojení se zákazníky.

Snažte se tedy pomocí DNA své značky a komunikačních pilířů odhadnout, co se bude vašim cílovým zákazníkům líbit. Udělejte to však s nejlepším vědomím a svědomím tak, jak to nejlépe dokážete. Nejúspěšnějšími představiteli této strategie v celosvětovém měřítku jsou například Nivea, Starbucks, Nike, Apple, Kinder, IKEA nebo Lidl. Na Slovensku to je například Kofola, Tchibo, Martinus nebo Panta Rhei. 

ZDROJ: https://www.codachromeproduction.com/coca-cola-sustained-occasions-1-1

Příkladem dobré lovebrand značky je Coca-Cola, která již léta komunikuje prostřednictvím chvil strávených s nejbližšími. Je to jeden z nejúspěšnějších brandů, kterým se inspiruje mnoho jiných značek. Slovenským příkladem je Kofola s výstižným sloganem: „Když ji miluješ, není co řešit“.

Grafický designér a tvorba lovebrandu

Pro grafického designéra může být lovebrand definován jako značka, která vyvolává emocionální vztah mezi zákazníky a produktem, službou či společností. Přesný návod se z grafického hlediska nedá konkrétně rozepsat, ale můžeme vám říct, na co byste měli rozhodně myslet: 

  • Poznejte svou cílovou skupinu: podle jejích potřeb vytvořte vizuální identitu, která jim bude blízká.
  • Vytvořte jedinečnou a zapamatovatelnou identitu, která bude spojena s pozitivními emocemi a bude se vyznačovat jednotností a konzistencí.
  • Vytvořte si citový vztah. Pokud vás nikdo nezná, nemůže s vámi navázat citový vztah. Vytvořte designem emoci nebo příběh, který bude součástí vaší marketingové komunikace.
  • Promyšleně používejte vizuální prvky, jako jsou barvy, typografie, ilustrace nebo ikony. Ty mohou komunikovat emocionálně a vytvářet silnou identitu značky.
  • Důslednost. Výše zmíněná konzistence a její udržování opět pomůže zákazníkům snáze identifikovat vaši značku a vytvořit silnější emocionální vazbu.

1. Urychlíte zapamatovatelnost na základě funkčního logotypu

Velké procento zákazníků se rozhoduje při výběru i na základě toho, jak vypadá vaše logo. Dejte si na něm záležet. Pokud začínáte, vyhraďte si na tvorbu loga více času. Vyšperkujte ho k dokonalosti. Pokud logo nesplňuje určitou kvalitu, může být kamenem úrazu i v případě, že všechny vaše výstupy jsou v nejvyšší kvalitě. Jak by takové logo mělo vypadat?

Rozhodně byste se měli držet toho, jak se loga v současnosti vytvářejí. Vyhněte se složitosti, zbytečným efektům, jako jsou stíny nebo nepromyšleným a různorodým barvám. Jednou větou, ať to nevypadá jako levná, rychlá a nekvalitní práce. Vytvořte logo, které bude založeno na myšlence, hodnotě a názorech vaší firmy. 

2. Zkuste je zaujmout a dát jim prostor k přemýšlení

Vytvořte ve svých potenciálních zákaznících dojem, že vy jste pro ně „to pravé ořechové“ nebo „tohle je přesně to, co chci“. Aby tomu tak bylo, musíte je zaujmout. Vytvořením zajímavé kampaně, která bude mít nápad a nebude to jen obyčejný billboard se sloganem a ilustračním obrázkem, vytvoříte v zákazníkovi pocit k zamyšlení. A to je to, co chcete. Pokud to neskončí u toho, že si váš plakát jen prohlédne, ale reálně se i zamyslí a popřemýšlí nad tím, co mu chcete říct, tak ho máte v hrsti.

Toho lze dosáhnout různými způsoby. Dejte si však pozor, abyste nekomunikovali a neslibovali hory doly a v důsledku toho je nemohli zákazníkovi nabídnout nebo je nedodali. Pokud jste je již zaujali skvělým designem svého produktu a zaznamenali jste nárůst popularity, čímž jste splnili své primární nebo sekundární cíle, gratulujeme. Síla lovebrandu však spočívá v opakování toho, co zákazníci mají rádi. Vytváříte nový produkt pro své portfolio? Pokuste se překonat nebo alespoň zopakovat tuto popularitu jako dříve. Nejúspěšnější značky – a to nejen v oblasti lovebrand strategie – jsou ty, o kterých se mluví. Tak jim dejte důvod. 

3. Ať váš produkt vypadá světově 

Na začátku se musíte zamyslet nad tím, jaké jsou potřeby a zájmy vaší cílové skupiny. Zjistěte, co hledají, a přizpůsobte produkt jejich potřebám i po vizuální stránce. Důležitější je však vytvořit jedinečný a atraktivní design, který bude pro vaše zákazníky zajímavý. Poskytněte jim jedinečnou výhodu, která by jim pomohla a nečekali ji. Vynaložte úsilí a prostředky na marketing a reklamu, abyste produkt dostali k zákazníkům a zvýšili o něm povědomí.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

Aby vypadal váš produkt světově, zkoumejte úspěšné produkty a značky ve vašem segmentu a snažte se zjistit, co dělají dobře. Neustále sledujte světové trendy a vylepšujte svůj produkt, abyste zůstali relevantní a konkurenceschopní. Spolupracujte s odborníky, zejména s grafiky a marketéry, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

4. Udělejte jim radost obalem 

Obal produktu je důležitým faktorem, který může ovlivnit atraktivitu produktu u zákazníka. Vytvořte zajímavý design obalu, který by měl být estetický a funkční. Na obalu zdůrazněte výhody produktu, abyste zákazníkovi připomněli, proč si ho koupil. Dbejte také na čitelnost písma. Velmi důležitý je jednotný vizuální styl produktu. Všechny produkty ve vašem sortimentu by měly mít jednotný styl, aby zákazník okamžitě poznal, že se jedná o produkt vaší značky.

Velkou výhodou je obalový materiál, například krabice. Zvažte, jakou bude mít kvalitu, zda má splňovat požadavky na ochranu životního prostředí nebo zda chcete přidat hodnotu prostřednictvím matného designu – haptický design. Nezapomeňte jim přibalit malou pozornost. I taková nálepka vaší značky může potěšit.

5. Tvořte, experimentujte, dávejte – to vše s láskou

Pokud něco děláte s láskou, vrátí se vám to. To je pravá podstata lovebrandingu. Hledejte dílčí cíle a postupně je plňte. Nemějte na prvním místě zisk, i když je velmi podstatný, ale najděte něco, co udělá radost vám i vašim zákazníkům. Podělte se o pozitivní emoce dosažením i menšího úspěchu nebo milníku. 

Shrnutí

Láska je jedinečný cit, který nás provází celým životem. Když se nám něco líbí, ztotožňujeme se s tím a mezi námi a daným objektem vzniká emocionální náklonnost. Stejně tak v podnikání lze vybudovat vztah s klienty. Láska ke značce však nevzniká automaticky.

Je důležité trpělivě budovat tento vztah a zvolit správný vizuální styl pro vaši značku. Lovebrand vyžaduje neustálou snahu o udržení emocionálního vztahu s klienty, investice do služeb a produktů a neustálou snahu o zlepšování. Je důležité neustále poznávat potřeby a přání zákazníků a přizpůsobovat se jim. Musíte jim ukázat, že jste tu pro ně, že vám na nich záleží a že jsou pro vás důležití.

Sdílet článek
Adam Kovaľ
Graphic Designer, High5 Studio

Jsem grafický designér v marketingové agentuře High5 studio, kde máme marketing v ruce. Tvorbou kreativních grafických návrhů a nápadů klientem buduji vizuální identitu značky. Rád přijmu jakoukoli výzvu digitální či printové grafiky.

High 5
Tento článek ti přináší

High 5

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
5 lekcí pro efektivní budování značky e-commerce
7min. doba čtení

5 lekcí pro efektivní budování značky e-commerce

V dynamicky se rozvíjejícím segmentu e-commerce je pro majitele e-shopů klíčové nezapomínat na základní principy budování značky a zároveň držet krok s neustále se měnícími trendy. V tomto článku se dozvíte praktické rady a inspiraci od profesionálů z brandingové agentury GALTON Brands, které vám pomohou zjistit, jak na této cestě postupovat, zaujmout a udržet si […]

Andrej Mitáš Andrej Mitáš
Managing Director v GALTON Brands
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+