13 min. doba čtení

Jaký je ideální hosting na WordPress?

Při založení webstránky na WordPressu je důležité myslet na různé věci. Kromě designu či obsahu nelze zapomínat na hosting. Měl by splňovat několik zásadních parametrů. Díky němu bude vaše stránka fungovat správně a bezproblémově. Jak si však v množství hostingů vybrat ten správný?

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Jaký je ideální hosting na WordPress?

Hodnocení

Název hostingu

Nejdůležitější údaje

Hodnocení

Český hosting

- vysoký výkon
- jednoduchá jednokliková instalace WordPressu
- odborný zákaznický servis

Dobrý.

Web4U

- automatická instalace WordPressu
- kvalitní zákaznická podpora
- zkušební doba na 21 dní

Dobrý.

Savana

- garantovaná dostupnost 99,99 %
- profesionální online administrace
- pravidelná záloha dat

Dobrý.

Active24
- pravidelná záloha
- nonstop zákaznický servis
- neomezený prostor pro web

Velmi dobrý.

Wedos

- spolehlivý a výkonný hosting
- rozšířený i v zahraničí
- garance dostupnosti 99,99 %

Výborný, doporučuji.

Jak hostingy začaly

Internetový svět dnes vypadá úplně jinak než v minulosti. Hostingy jsou dostupné pro každého a za přívětivé ceny. Ne vždy tomu tak bylo.

V roce 1994 vznikla společnost GeoCities. Šlo o virtuální komunitu, která svým uživatelům dovolovala vytvořit si vlastní webstránku. Komunitě se velmi dařilo. Potvrzuje to i fakt, že v roce 1997 se stala pátou nejoblíbenější stránkou.

Dá se říct, že zakladatelem dnešních hostingů byla právě společnost GeoCities. Hostingy se začaly rozšiřovat. Nabízely je i další společnosti. Nebyly však tak oblíbené jako dnes. Byly velmi drahé, kvůli čemuž si je nemohl dovolit každý.

Plus měly jednu velkou nevýhodu. Postup, jak je používat, byl velmi komplikovaný.

Časem se však trend hostingů rozšířil. Jejich ceny se snižovaly a mohlo si je dovolit stále víc lidí. Dnešní moderní hostingy jsou jednoduché na používání a za velmi příjemné ceny.

Velikost hostingu

Každý hosting poskytuje jiné služby. Mají však společné různé balíčky nabídek. Liší se nejen cenově, ale také velikostí prostoru. Dostatek úložiště je důležitý jak pro menší webstránky, tak i pro velké e-shopy.

Při výběru velikosti proto myslete na zaměření vašeho webu. Pokud začínáte, neinvestujte příliš mnoho do zbytečně velkého prostoru, který nevyužijete. Nejlépe uděláte, když zvolíte hosting, který umí růst s vámi. Podle potřeby si úložiště můžete zvětšit.

Abyste si dokázali představit, kolik potřebujete, když zakládáte nový WP web. Instalace WordPressu s jednoduchým tématem a pár pluginy se určitě vejde do 250 MB.

Pokud už máte web a hledáte jen nový hosting, přesnou kapacitu znáte. Pokud ne, zjistíte ji u vašeho aktuálního poskytovatele hostingu.

Možnosti instalace WordPressu

Ještě před tím, než začnete na WordPressu fungovat, si ho musíte stáhnout a nainstalovat. Soubor potřebný na stažení najdete na oficiální stránce wordpress.org. Ve slovenské verzi na http://sk.wordpress.org.

Po stažení vás čeká poměrně jednoduchá instalace. Zvládnout by ji měl i začátečník. Výhodou však je, že některé hostingy poskytují automatickou instalaci. Řadí se sem například Websupport. V jeho rámci jde o jednoklikovou instalaci.

Celý proces si tak zjednodušíte. Plus automatická instalace je vhodná pro méně technicky orientované uživatele.

Tip: Nenabízí váš hosting automatickou instalaci? Není třeba se ničeho bát. Ruční instalace WordPressu je jednoduchá. Skládá se z pěti kroků a zvládne ji i začátečník.

Rychlost hostingu

Velmi důležitým parametrem je rychlost. Lidé v dnešní době neustále spěchají. Chtějí, aby se jim stránky načítaly rychleji. I několikasekundové načítání je může odradit. Odejdou dříve, než se vůbec na váš web dostanou.

Rychlost se odvíjí od mnohých faktorů. Může jít o pomalý hosting a také od optimalizace vašeho WP webu.

Rychlost vašeho webu zjistíte na Google PageSpeed Insights. Ukáže vám hned více informací ohledně vašeho webu. Také vám dá tipy na to, co udělat, aby se stránka načítala rychleji.

Dostupnost

Vaše webstránka by měla být neustále dostupná. Jen tak se na ni zákazníci nebo čtenáři budou moci dostat. Samozřejmě ta nejideálnější dostupnost je 100 %. Tu vám však nikdo garantovat nemůže. Dokonce ani nejlepší hostingy.

Důvod je jednoduchý. Jednou za čas se může stát, že server padne. Právě proto hostingové společnosti dávají garanci dostupnosti nejčastěji v hodnotě 99,98 %. Některé dokonce 99,99 %.

Při vybírání hostingu rozhodně nezapomínejte na dostupnost. Je to důležitý parametr. Dokáže ovlivnit nejen to, jak bude vaše stránka fungovat, ale také vaše příjmy.

Zajímavost: Věděli jste, že existují i bezplatné hostingy? I přesto, že slovíčko bezplatné zní lákavě, vyhýbejte se jim. Většinou budou žádat, abyste na web umístili jejich reklamní banner. Také negarantují dostupnost, zálohy či rychlost. Všechny tři uvedené věci jsou pro kvalitní a dobrý web klíčové.

Bezpečnost

Bezpečnost je v souvislosti s WordPressem často diskutované téma. Důvodem je, že tento redakční systém nemá příliš dobrou ochranu. Nejčastěji to způsobuje zejména fakt, že podporuje velké množství pluginů. Toto příslušenství dělá v ochraně nepěknou díru. Tu dokážou využít hackeři, aby se dostali na web.

Právě proto je důležité svoji webstránku chránit. Možností je několik. Kromě desítek bezpečnostních pluginů můžete vsadit i na správný hosting. Umí vám pomoci s ochranou stránky.

Při výběru hostingu se zaměřte i na informace o bezpečnosti. Sledujte, zda hostingová společnost poskytuje možnost zálohování nebo další bezpečnostní opatření. Mezi ně se řadí například GeoIP – přihlašování jen z určitých (předem definovaných) zemí. Web je chráněný před útoky ze zahraničí.

Dále může jít o SPF ochranu. Ta zase dokáže zabránit tomu, aby vaše e-mailová adresa nebyla zneužitá na odesílání spamů.

Tip: Bezpečnost webu můžete zajistit také prostřednictvím bezpečnostních pluginů. Mezi nejznámější se řadí například Sucuri Security nebo WordFence. Jejich instalace je jednoduchá a rychlá.

Zálohování

Pravidelné zálohování je velmi důležité a potřebné. Občas se může stát, že budete chtít vrátit webstránku do původního stavu. Nebo může nastat problém v tom, že jste něco neuložili nebo uložili špatně.

Záloha vám pomůže dostat se do stavu, který byl během poslední zálohy vytvořený. Zálohy si můžete dělat i sami, ale je to práce navíc, protože kvalitní hosting to udělá za vás.

V případě zálohování si všímejte i toho, jak často dělá hosting zálohu. Nejlepší frekvence je 1-krát za 24 hodin. Jistota je jistota.

Zákaznická podpora

Nikdy nevíte, co se s vaším webem může stát. Nemusí to být velký problém. Může jít i o maličkost. Dobrá zákaznická podpora vám ušetří mnoho starostí.

Pokud jste si koupili kvalitní hosting, odrazí se to i na podpoře. Kontakt s ní je velmi jednoduchý a rychle dostupný. Například pomocí telefonního čísla nebo mailu, kontaktního formuláře či online chatu.

Kvalitní zákaznický servis se odrazí i v tom, jak rychle získáte odpověď na svůj problém. Nebo jakým způsobem se váš problém vyřeší. Právě proto jsem vyzkoušel 5 zákaznických podpor. Výsledky tohoto menšího testu najdete níže u jednotlivých hostingů.

Cena

Důležitým faktorem je také cena. Měla by být však na vašem seznamu úplně poslední. Za kvalitní hosting pro WordPress se rozhodně vyplatí připlatit. Na druhé straně, vysoké ceny ne vždy signalizují kvalitní služby.

Když si budete vybírat hosting, sledujte recenze ostatních zákazníků. Mohou vám pomoci a zjistit, zda se do něj vyplatí investovat. Mnohé, i ty nejkvalitnější hostingy však bývají za přijatelnou a velmi příjemnou cenu.

Tip: Některé hostingové společnosti nabízejí garanci vrácení peněz. Vyzkoušení vás kromě času nic nestojí.

Porovnání hostingů

Každý hosting má svoje výhody a nevýhody. Proto si možná kladete otázku, kde hosting koupit? Abych vám hledání zjednodušil, porovnal jsem pro vás pět slovenských hostingů.

Název hostingu

Výhody

Cena

Oficiální webstránka

Český hosting

• Skvělý poměr ceny a kvality
• Vysoký výkon
• Jednoduchá jednokliková instalace WordPressu
• Kvalitní zákaznická podpora
• Možnost koupě domény

1 000 Kč / rok

Web4U

• Automatická instalace WordPressu
• Zkušební doba na 21 dní zdarma
• Kvalitní zákaznická podpora
• Velmi dobře zpracovaná nápověda

• Mini: 18 Kč / měsíc
• Basic: 49 Kč / měsíc
• Hit: 99 Kč / měsíc
• Optimal: 169 Kč / měsíc
• Komplet: 370 Kč / měsíc

Savana

• Garantovaná dostupnost 99,99 %
• Profesionální online administrace
• Kvalitně zpracovaná nápověda
• Pravidelné zálohování

• Savana 301: 79 Kč/měsíc
• Savana 401: 149 Kč/měsíc

Active24

• Součástí hostingu je SSL certifikát
• 24/7 bezplatná zákaznická podpora 
• Možnost zakoupení domény
• Neomezený prostor pro web
• Podrobně zpracovaná nápověda

• Hosting s Wordpressem: 49 Kč / měsíc
• Turbo Hosting: 98 Kč / měsíc
• Web Security Hosting: 249 Kč / měsíc

Wedos

• Garance dostupnosti 99,99 %
• jednokliková instalace
• Nonstop podpora
• Možnost zakoupení úložiště na disku nebo domény

• No Limit: 33 Kč / měsíc
• No Limit Extra: 100 Kč / měsíc

Český-hosting.cz

Český-hosting.cz patří mezi nejoblíbenější na českém trhu. Poskytuje nejlepší poměr ceny a kvality. Má množství výhod, mezi které se řadí například 99,95% garance dostupnosti.

Při výběru tohoto hostingu se není třeba ničeho bát. Na začátku ho můžete na 14 dní bezplatně otestovat. Pokud by vám vyhovoval, v jeho používání budete pokračovat dál. V případě nějakých jiných problémů hosting poskytuje garanci vrácení peněz.

Instalace WordPressu je automatická, na jedno kliknutí. To znamená, že ji zvládne i začátečník.

Koupí hostingu získáváte i denní zálohování údajů, odbornou technickou podporu a skvělý výkon.

Na webstránce Český-hosting.cz si můžete koupit nejen hosting. Společnost poskytuje také domény. V nabídce najdete kromě domácí .cz také desítky evropských a světových.

Koncovka .cz stojí 125 Kč na rok.

Největší výhody:

  • skvělý poměr ceny a kvality
  • vysoký výkon
  • jednoduchá, jednokliková instalace WordPressu
  • kvalitní zákaznická podpora dostupná od 8:00 do 23:00
  • zkušební 14denní doba úplně zdarma
  • možnost dokoupení domény a SSL certifikátu.

Nevýhoda:

  • zákaznická podpora nefunguje nonstop

Zkušenosti se zákaznickým servisem

Cesky-hosting.sk poskytuje několik možností jak kontaktovat zákaznický servis. Dá se tak udělat pomocí online chatu, telefonního čísla nebo e-mailu.

Ještě před samotným kontaktováním můžete najít odpověď na svoji otázku v Nápovědě. Tam najdete nejčastější otázky, které lidi zajímají. Svůj problém můžete vyhledat jednoduše pomocí vyhledávacího boxu. Popřípadě můžete projít jednotlivé kategorie otázek.

Při kontaktování zákaznického servisu jsem využil online servis. Po položení mojí otázky se za malou chvíli připojil pracovník. S mým problémem mi pomohl. Dopodrobna mi vysvětlil všechno, co jsem potřeboval. Odpovídal rychle, díky čemuž jsem nemusel strávit na stránce mnoho času.

Web4U.cz

Web4U.cz je druhou oblíbenou hostingovou společností v Česku. Ve svojí nabídce má 5 různých typů hostingu. Výběr je široký a každý si může přijít na svoje.

Hosting je rychlý a poskytuje 99,99 % dostupnost. Váš web bude dostupný po celý rok bez větších problémů. Nechybí ani pravidelné zálohování, kvalitní technická podpora či automatická instalace.

V případě, že by vás Web4U.cz zaujal, máte možnost vyzkoušet ho na 21 dní zdarma. Máte tak dostatek času na to, abyste zjistili, zda je hosting pro vás ten pravý.

Někomu by mohla chybět možnost zakoupení domény. Mnohé hostingové společnosti tuto službu poskytují.

Největší výhody:

  • automatická instalace WordPressu
  • zkušební doba na 21 dní zdarma
  • neomezený přenos dat
  • kvalitní zákaznická podpora

Nevýhoda:

  • společnost neposkytuje možnost zakoupení domény.

Zkušenosti se zákaznickým servisem

V případě, že byste měli nějaké otázky ohledně hostingu, můžete kontaktovat zákaznický servis. Vybrat si můžete z e-mailu, telefonního čísla nebo online chatu. Dokonce, když patříte k zákazníkům, využít můžete „Urgentní požadavek“.

Nejrychlejší alternativou je však online chat. Odpověď získáte za poměrně krátkou dobu. Po první otázce jsem musel chvíli počkat, než se někdo ze společnosti připojí. Následně byly moje otázky zodpovězené rychle, bez toho, abych déle čekal.

Všechny otázky byly podrobně vysvětlené tak, že by je pochopil i začátečník.

Pokud byste se chtěli vyhnout zákaznickému servisu, společnost má dobře zpracovanou Nápovědu. Najdete zde velké množství zodpovězených otázek.

Savana.cz

Savana.cz je rychlý a kvalitní hosting vhodný i pro ty nejnáročnější zákazníky. Poskytuje široké možnosti pro malé a velké webstránky. Díky tomu je vhodný pro weby společností a také e-shopy.

Hostingová společnost poskytuje 99,99 % dostupnost. Váš web bude neustále dostupný. Nechybí ani 30denní garance vrácení peněz.

Zajímavostí je možnost 100% hostingu zdarma v případě, že přejdete od konkurence. To znamená, že jakýkoliv vámi objednaný hosting se vám o 100 % prodĺouží. Když si tedy objednáte hosting pro WordPress na 12 měsíců, dalších 12 získáváte zdarma.

Jak jsem uvedl, hosting Savana.cz je vhodný i pro velké společnosti. Poskytuje možnost provozování až 25 domén. Nechybí ani velký prostor pro vaše data.

V nabídce je možnost zakoupení desítek různých domén. Domácí .cz stojí 150 Kč na rok.

Největší výhody:

  • garantovaná dostupnost 99,99 %
  • profesionální online administrace
  • nonstop zákaznická podpora
  • velký prostor pro data
  • pravidelné zálohování dat
  • podrobně zpracovaná nápověda
  • možnost zakoupení domény.

Nevýhody:

  • chybí online chat.

Zkušenosti se zákaznickým servisem

Savana.cz má v nabídce dvě možnosti kontaktování zákaznického servisu. Mezi ně se řadí telefonické spojení a e-mail. Menší nevýhodou může být absence online chatu. Právě ten bývá vždy nejrychlejším způsobem jak dostat odpověď.

Při komunikaci jsem využil možnost e-mailu. Odpověď mi přišla druhý den. Zákaznický servis byl velmi přátelský a s mým problémem mi rád pomohl. Při instalaci WordPressu mi byl zaslaný link s návodem.

Ještě předtím, než budete servis kontaktovat, můžete využít Nápovědu. Obsahuje velké množství zodpovězených otázek. Všechny jsou přehledně seřazené a odpovědi můžete vyhledávat i vyhledávačem.

Active24.cz

Active24.cz je rychlý a spolehlivý hosting vhodný pro různé typy webstránek. Ve svojí nabídce má tři různé typy hostingů za příjemné ceny. Nechybí ani možnost zakoupení domény či SSL certifikátů.

Všechny tři nabízené hostingy jsou vhodné pro WordPress. Liší se však od sebe vlastnostmi, které nabízejí. Se všemi získáte odbornou pomoc od zákaznického servisu. Ten je pro vás k dispozici nonstop.

Všechny balíčky hostingů obsahují SSL certifikát a pravidelnou zálohu. Nemusíte se bát, že byste přišli o důležitá data.

Stejně jako Savana.cz i v tomto případě získáváte 100% prodloužení hostingu. Platí to tehdy, když přejdete na Active24.cz hosting od jiné společnosti.

Největší výhody:

  • nonstop zákaznická podpora
  • možnost dokoupení domény
  • součástí hostingu je SSL certifikát
  • pravidelná záloha
  • neomezený prostor pro web
  • při koupi hostingu získáte doménu .cz na rok zdarma
  • velmi dobře zpracovaná nápověda.

Zkušenosti se zákaznickým servisem

Active24.cz poskytuje několik možností jak kontaktovat zákaznický servis. Mezi ně se řadí telefonický kontakt, e-mail a online chat.

Online chat je nejrychlejší možnost kontaktování společnosti. Po svojí první otázce je nutné chvilku počkat, než se někdo přihlásí. Na další otázky už dostáváte odpovědi obratem.

Všechny informace, které jsem potřeboval, byly podrobně vysvětlené. Na otázku ohledně instalace WordPressu jsem dostal link na návod v nápovědě.

Active24.cz má dobře zpracovanou Nápovědu. Najdete v ní velké množství informací. Před kontaktováním zákaznického servisu se ji vyplatí projít. Možná tam najdete odpověď na svoji otázku.

Wedos.cz

Wedos.cz je spolehlivý a výkonný hosting. Je oblíbený nejen na českém, ale také na zahraničním trhu.

Ve svojí nabídce má možnost objednání domény, či dokonce Wedos Disku. Na ten si můžete ukládat všechny dokumenty jak pracovní, tak i osobní. Podle velikosti se dělí na:

  • 30 GB za 50 Kč / měsíc
  • 100 GB za 100 Kč / měsíc
  • 1 TB za 300 Kč / měsíc

Při využití základního balíku hostingu s názvem No Limit získáváte velké množství služeb. Kromě automatické instalace zde najdete i garanci dostupnosti 99,99 % či nonstop podporu.

Nevýhodou pro některé může být chybějící telefonická podpora. Všechno se řeší prostřednictvím e-mailu nebo live chatu.

Největší výhody:

  • jednoduchá jednokliková instalace
  • garance dostupnosti 99,99 %
  • nonstop podpora
  • možnost zakoupení domény nebo úložiště na disku.

Nevýhoda:

  • chybí telefonická podpora.

Zkušenosti se zákaznickým servisem

Wedos.sk je jediná společnost bez možnosti telefonické podpory. Na svojí webstránce neposkytují ani online servis. Jediná možnost, jak získat informace, je prostřednictvím e-mailu.

Nutné je vyplnit kontaktní formulář. Ten následně zašlete a počkáte na odpověď. Využít však můžete i help.wedos.cz, kde najdete nejčastější otázky. Sami tam můžete otázkou přispět.

Odpověď na váš problém či otázku dostanete do několika hodin. Zákaznický servis je celkem pohotový. Odpovědi na moje otázky byly detailní. Pomohly by i začátečníkovi, který s hostingy ještě nepracoval.

Sdílet článek
Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet

Spoluzakladatel projektu Ecommerce Bridge a ředitel affiliate sítě Dognet, která aktuálně působí na Slovensku, Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
E-commerce jako opravdu inteligentní systém. S personalizovanými kampaněmi pomůže AI (Vladimír Houba, RTB House)
9 min. doba čtení

E-commerce jako opravdu inteligentní systém. S personalizovanými kampaněmi pomůže AI (Vladimír Houba, RTB House)

Jak říká jedna z marketingových pouček, je třeba zajistit, aby se ten správný výrobek dostal ke správnému spotřebiteli, ve správný čas na správné místo, ve správné kvalitě a za správnou cenu. To je ovšem ideální scénář. Realita ukazuje, že s komplikovanou politikou cookies a dalšími překážkami je to spíše zbožné přání. Naštěstí digitální marketing patří […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
88 % spotřebitelů chce kombinovat online a offline nakupování. Jak se přizpůsobit omnichannel standardu?
5 min. doba čtení

88 % spotřebitelů chce kombinovat online a offline nakupování. Jak se přizpůsobit omnichannel standardu?

Nejnovější výroční zpráva společnosti Bazaarvoice Shopper Experience Index (SEI) přináší nové poznatky o tom, kam se ubírají očekávání současných nakupujících. Průzkum se uskutečnil na vzorku více než 8 000 zákazníků ze zemí jako USA, Velká Británie, Francie, Německo, Kanada, Austrálie a Indie. Proč je omnichannel buzzwordem současnosti? A které strategie si musí značky osvojit, aby […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Co je zážitkové nakupování?
4 min. doba čtení

Co je zážitkové nakupování?

Znáte pojem Immersive Shopping? Můžeme jej přeložit také jako zážitkové nakupování. Jedná se o obchodní strategii, která spojuje digitální inovace se zajímavými a hmatatelnými aspekty tradičního retailu. Kombinuje digitální a fyzický svět s cílem vytvořit nezapomenutelné a poutavé zážitky prostřednictvím nejmodernějších technologií, jako jsou virtuální realita (VR), rozšířená realita (AR) a live shopping.

Redakcia Redakcia
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+