Zajímá mě
20. května 2020

Štefan Polgári

Managing Director Ecommerce Bridge
20. května 2020

Jaký je ideální hosting na WordPress?

9 min čtení

Při založení webstránky na WordPressu je důležité myslet na různé věci. Kromě designu či obsahu nelze zapomínat na hosting. Měl by splňovat několik zásadních parametrů. Díky němu bude vaše stránka fungovat správně a bezproblémově. Jak si však v množství hostingů vybrat ten správný?

Hodnocení

 

Jak hostingy začaly

Internetový svět dnes vypadá úplně jinak než v minulosti. Hostingy jsou dostupné pro každého a za přívětivé ceny. Ne vždy tomu tak bylo.

V roce 1994 vznikla společnost GeoCities. Šlo o virtuální komunitu, která svým uživatelům dovolovala vytvořit si vlastní webstránku. Komunitě se velmi dařilo. Potvrzuje to i fakt, že v roce 1997 se stala pátou nejoblíbenější stránkou.

Dá se říct, že zakladatelem dnešních hostingů byla právě společnost GeoCities. Hostingy se začaly rozšiřovat. Nabízely je i další společnosti. Nebyly však tak oblíbené jako dnes. Byly velmi drahé, kvůli čemuž si je nemohl dovolit každý.

Plus měly jednu velkou nevýhodu. Postup, jak je používat, byl velmi komplikovaný.

Časem se však trend hostingů rozšířil. Jejich ceny se snižovaly a mohlo si je dovolit stále víc lidí. Dnešní moderní hostingy jsou jednoduché na používání a za velmi příjemné ceny.

Velikost hostingu

Každý hosting poskytuje jiné služby. Mají však společné různé balíčky nabídek. Liší se nejen cenově, ale také velikostí prostoru. Dostatek úložiště je důležitý jak pro menší webstránky, tak i pro velké e-shopy.

Při výběru velikosti proto myslete na zaměření vašeho webu. Pokud začínáte, neinvestujte příliš mnoho do zbytečně velkého prostoru, který nevyužijete. Nejlépe uděláte, když zvolíte hosting, který umí růst s vámi. Podle potřeby si úložiště můžete zvětšit.

Abyste si dokázali představit, kolik potřebujete, když zakládáte nový WP web. Instalace WordPressu s jednoduchým tématem a pár pluginy se určitě vejde do 250 MB.

Pokud už máte web a hledáte jen nový hosting, přesnou kapacitu znáte. Pokud ne, zjistíte ji u vašeho aktuálního poskytovatele hostingu.

Možnosti instalace WordPressu

Ještě před tím, než začnete na WordPressu fungovat, si ho musíte stáhnout a nainstalovat. Soubor potřebný na stažení najdete na oficiální stránce wordpress.org. Ve slovenské verzi na http://sk.wordpress.org.

Po stažení vás čeká poměrně jednoduchá instalace. Zvládnout by ji měl i začátečník. Výhodou však je, že některé hostingy poskytují automatickou instalaci. Řadí se sem například Websupport. V jeho rámci jde o jednoklikovou instalaci.

Celý proces si tak zjednodušíte. Plus automatická instalace je vhodná pro méně technicky orientované uživatele.

Tip: Nenabízí váš hosting automatickou instalaci? Není třeba se ničeho bát. Ruční instalace WordPressu je jednoduchá. Skládá se z pěti kroků a zvládne ji i začátečník.

Rychlost hostingu

Velmi důležitým parametrem je rychlost. Lidé v dnešní době neustále spěchají. Chtějí, aby se jim stránky načítaly rychleji. I několikasekundové načítání je může odradit. Odejdou dříve, než se vůbec na váš web dostanou.

Rychlost se odvíjí od mnohých faktorů. Může jít o pomalý hosting a také od optimalizace vašeho WP webu.

Rychlost vašeho webu zjistíte na Google PageSpeed Insights. Ukáže vám hned více informací ohledně vašeho webu. Také vám dá tipy na to, co udělat, aby se stránka načítala rychleji.

Dostupnost

Vaše webstránka by měla být neustále dostupná. Jen tak se na ni zákazníci nebo čtenáři budou moci dostat. Samozřejmě ta nejideálnější dostupnost je 100 %. Tu vám však nikdo garantovat nemůže. Dokonce ani nejlepší hostingy.

Důvod je jednoduchý. Jednou za čas se může stát, že server padne. Právě proto hostingové společnosti dávají garanci dostupnosti nejčastěji v hodnotě 99,98 %. Některé dokonce 99,99 %.

Při vybírání hostingu rozhodně nezapomínejte na dostupnost. Je to důležitý parametr. Dokáže ovlivnit nejen to, jak bude vaše stránka fungovat, ale také vaše příjmy.

Zajímavost: Věděli jste, že existují i bezplatné hostingy? I přesto, že slovíčko bezplatné zní lákavě, vyhýbejte se jim. Většinou budou žádat, abyste na web umístili jejich reklamní banner. Také negarantují dostupnost, zálohy či rychlost. Všechny tři uvedené věci jsou pro kvalitní a dobrý web klíčové.

Bezpečnost

Bezpečnost je v souvislosti s WordPressem často diskutované téma. Důvodem je, že tento redakční systém nemá příliš dobrou ochranu. Nejčastěji to způsobuje zejména fakt, že podporuje velké množství pluginů. Toto příslušenství dělá v ochraně nepěknou díru. Tu dokážou využít hackeři, aby se dostali na web.

Právě proto je důležité svoji webstránku chránit. Možností je několik. Kromě desítek bezpečnostních pluginů můžete vsadit i na správný hosting. Umí vám pomoci s ochranou stránky.

Při výběru hostingu se zaměřte i na informace o bezpečnosti. Sledujte, zda hostingová společnost poskytuje možnost zálohování nebo další bezpečnostní opatření. Mezi ně se řadí například GeoIP – přihlašování jen z určitých (předem definovaných) zemí. Web je chráněný před útoky ze zahraničí.

Dále může jít o SPF ochranu. Ta zase dokáže zabránit tomu, aby vaše e-mailová adresa nebyla zneužitá na odesílání spamů.

Tip: Bezpečnost webu můžete zajistit také prostřednictvím bezpečnostních pluginů. Mezi nejznámější se řadí například Sucuri Security nebo WordFence. Jejich instalace je jednoduchá a rychlá.

Zálohování

Pravidelné zálohování je velmi důležité a potřebné. Občas se může stát, že budete chtít vrátit webstránku do původního stavu. Nebo může nastat problém v tom, že jste něco neuložili nebo uložili špatně.

Záloha vám pomůže dostat se do stavu, který byl během poslední zálohy vytvořený. Zálohy si můžete dělat i sami, ale je to práce navíc, protože kvalitní hosting to udělá za vás.

V případě zálohování si všímejte i toho, jak často dělá hosting zálohu. Nejlepší frekvence je 1-krát za 24 hodin. Jistota je jistota.

Zákaznická podpora

Nikdy nevíte, co se s vaším webem může stát. Nemusí to být velký problém. Může jít i o maličkost. Dobrá zákaznická podpora vám ušetří mnoho starostí.

Pokud jste si koupili kvalitní hosting, odrazí se to i na podpoře. Kontakt s ní je velmi jednoduchý a rychle dostupný. Například pomocí telefonního čísla nebo mailu, kontaktního formuláře či online chatu.

Kvalitní zákaznický servis se odrazí i v tom, jak rychle získáte odpověď na svůj problém. Nebo jakým způsobem se váš problém vyřeší. Právě proto jsem vyzkoušel 5 zákaznických podpor. Výsledky tohoto menšího testu najdete níže u jednotlivých hostingů.

Cena

Důležitým faktorem je také cena. Měla by být však na vašem seznamu úplně poslední. Za kvalitní hosting pro WordPress se rozhodně vyplatí připlatit. Na druhé straně, vysoké ceny ne vždy signalizují kvalitní služby.

Když si budete vybírat hosting, sledujte recenze ostatních zákazníků. Mohou vám pomoci a zjistit, zda se do něj vyplatí investovat. Mnohé, i ty nejkvalitnější hostingy však bývají za přijatelnou a velmi příjemnou cenu.

Tip: Některé hostingové společnosti nabízejí garanci vrácení peněz. Vyzkoušení vás kromě času nic nestojí.

Porovnání hostingů

Každý hosting má svoje výhody a nevýhody. Proto si možná kladete otázku, kde hosting koupit? Abych vám hledání zjednodušil, porovnal jsem pro vás pět slovenských hostingů.

 

WebSupport.sk

WebSupport.sk je největším poskytovatelem hostingových služeb na Slovensku. Poskytuje velké množství výhod. Jednou z největších je jednoduchá instalace WordPressu. Díky 1-klikové instalaci ji zvládne i méně počítačově zdatný člověk.

V případě, že byste o hosting měli zájem, můžete ho na 7 dní vyzkoušet.

Kromě hostingu má ve svojí nabídce i jiné produkty. Mezi ně se řadí například:

 • Domény

Na výběr máte rovnou několik koncovek. Od toho, jakou si vyberete, se odvíjí i konečná cena. Běžná koncovka .sk stojí 8,90 € na rok.

 • SSL Certifikáty

Hostingová společnost poskytuje rovnou tři typy. První, základní, získáte koupí hostingu. Další dva si můžete objednat samostatně. V nabídce najdete obyčejný SSL certifikát za 35 € / rok. Druhou možností je Willcard SSL certifikát za 82 € / rok.

 • Vytvoření vlastní webstránky

Prostřednictvím WebSupport.sk si můžete vytvořit i svoji vlastní webstránku. Je to dokonce velmi jednoduché. Nejde o žádné programování.

 • Nástroje na online marketing

A v nabídce také najdete zajímavé nástroje na online marketing. Společnost má v nabídce tři typy, a to EasySEO, EasyAds a EasyProfile.

Největší výhody:

 • vysoký výkon
 • jednoduchá instalace WordPressu
 • kvalitní zákaznická podpora dostupná nonstop
 • výběr z více balíčků hostingů
 • zkušební 7denní doba úplně zdarma
 • základní SSL certifikát je součástí hostingu
 • možnost dokoupení domény, SSL certifikátu či nástrojů online marketingu

Zkušenosti se zákaznickým servisem

WebSupport.sk poskytuje několik možností, jak kontaktovat zákaznický servis. Můžete tak udělat prostřednictvím e-mailu, telefonního čísla nebo online chatu. Pokud potřebujete odpověď ihned, online chat je tou nejlepší možností.

Všechny moje otázky zodpověděli rychle. U některých, jako například instalace, mi zaslali link s podrobným popisem jak na to.

Odpovědi byly dobře formulované, díky čemuž by je pochopil i začátečník. V případě delšího tématu, jako například uvedené instalování, zákaznický servis poslal link.

HostCreators.sk

HostCreators.sk je druhou slovenskou hostingovou společností. Známa je zejména díky svému bezpečnostnímu hostingu. V rámci něho získáváte WordPress Security. Jde o bezpečnostní program. Chrání váš web před různými nebezpečími a útoky.

Koupí hostingu získáte kromě WordPress Security také SSL certifikát. Samozřejmostí je kvalitní zákaznický servis. Ten je vám k dispozici 24/7.

HostCreators.sk poskytují zkušební dobu až na 30 dní úplně zdarma. Před koupí si hosting můžete vyzkoušet. Instalace WordPressu je automatická. Zvládne ji i začátečník.

Kromě hostingu společnost poskytuje i domény. Cena se odvíjí od toho, po jaké sáhnete. Klasická koncovka .sk stojí 6,00 € na rok.

Největší výhody:

 • automatická instalace WordPressu
 • zkušební doba na měsíc zdarma
 • platíte jen za webprostor
 • s koupí webhostingu získáváte i bezpečnostní program
 • kvalitní zákaznická podpora
 • zkušební doba až na 30 dní úplně zdarma
 • možnost zakoupení domény za výhodnou cenu.

Zkušenosti se zákaznickým servisem

V případě, že byste měli nějaké otázky ohledně hostingu můžete kontaktovat zákaznický servis. Vybrat si můžete z e-mailu, telefonního čísla nebo online chatu.

Nejrychlejší alternativou je online chat. Odpověď získáte během několika minut. Zákaznický servis je velmi příjemný a rád vám odpoví na všechny otázky. I přes celkem podrobný popis výrobků je ochotný zodpovědět otázku do chatu. Zbytečně vám neposílá linky.

Odpovědi na všechny položené otázky byly komunikované lidsky. Odpověď má přidanou hodnotu i pro začátečníka.

Wy.sk

Wy.sk, celým názvem Webglobe – Yegon, je kvalitní a rychlý hosting optimalizovaný pro WordPress. Funguje velmi rychle a jeho silnou zbraní jsou poměrně nízké ceny. Vhodný je jak pro firemní web, tak i pro blogy, osobní stránky či menší e-shopy.

Nabídka Wy.sk poskytuje, stejně jako nabídky mnohých dalších hostingů, také domény. Výhodou je, že vybrat si můžete až ze 150 různých koncovek. Jako i u hostingů předtím, suma se odvíjí od samotné koncovky. Slovenská koncovka .sk tu stojí 4,80 € na rok.

Menší nevýhodou může být občas pomalejší načítání webstránky.

Největší výhody:

 • garantovaná dostupnost 99,98 %
 • jednoduché nástroje na správu
 • nonstop zákaznická podpora
 • SSL certifikát zdarma
 • skvělé ceny za domény.

Zkušenosti se zákaznickým servisem

Wy.sk poskytuje všechny tři možnosti. Online chat, telefonát i e-mail. Pro nejrychlejší odpověď byste měli volit z posledních dvou uvedených variant.

Hostingovou společnost jsem kontaktoval během svátku. To byl také důvod, proč jsem do uzávěrky článku (5 dní) nedostal odpověď.

Forpsi.sk

Forpsi.sk je cenově velmi dostupný hosting. Jeho příjemné ceny mohou přesvědčit mnohé zákazníky ke koupi. Kromě WordPress webhostingu poskytuje také domény. Ve své nabídce má 50 nejpopulárnějších koncovek. Cena té slovenské je 5,88 € na rok.

V rámci WordPress hostingu získáváte jednoduchou instalaci, pravidelné zálohování a také SSL certifikát. Pokud nad tímto hostingem přemýšlíte, ale nejste si jistí, vyzkoušejte ho na 18 dní zdarma. Během této doby zjistíte, zda je pro vás vhodný.

Nevýhodou hostingu Forpsi.sk může být rychlost. Podle více porovnání je Forpsi pomalejší než jiné typy hostingů.

Největší výhody:

 • jednoduchá instalace WordPress
 • 18denní zkušební lhůta
 • nonstop zákaznická podpora
 • možnost dokoupení domény
 • součástí hostingu je i SSL certifikát.

Zkušenosti se zákaznickým servisem

Forpsi.sk sice poskytuje online chat, ale občas se stává, že nikdo není připojený. Proto musíte využít možnost kontaktování přes e-mail nebo telefonní číslo.

Odpověď na mail však dostanete poměrně rychle, přibližně do dvou hodin. Nemusíte tak čekat do druhého dne. Menší nevýhodou jsou strohé odpovědi. Ty byly nedostačující zejména v otázce instalace. Proto může být tento hosting vhodnější spíše pro lidi se zkušenostmi, kteří nepotřebují podporu.

Wedos.sk

 

Wedos.sk je spolehlivý a výkonný hosting. Je oblíbený nejen na slovenském, ale také na zahraničním trhu.

Ve své nabídce má možnost objednání domény, či dokonce Wedos Disk. Na ten si můžete ukládat všechny dokumenty, jak pracovní, tak i osobní. Podle velikosti se dělí na:

 • 30 GB za 1,80 € / měsíc
 • 100 GB za 3,60 € / měsíc
 • 1 TB za 10,90 € / měsíc

Při využití základního balíku hostingu s názvem No Limit získáváte velké množství služeb. Kromě automatické instalace zde najdete i garanci dostupnosti 99,99 % či nonstop podporu.

Nevýhodou pro některé může být chybějící telefonická podpora. Všechno se řeší prostřednictvím e-mailu nebo live chatu.

Největší výhody:

 • jednoduchá 1-kliková instalace
 • garance dostupnosti 99,99 %
 • nonstop podpora
 • možnost zakoupení domény nebo úložiště na disku.

Zkušenosti se zákaznickým servisem

Wedos.sk je jediná společnost bez možnosti telefonické podpory. Na své webstránce neposkytují ani online servis. Jediná možnost jak získat informace je prostřednictvím e-mailu.

Je nutné vyplnit kontaktní formulář. Ten následně zašlete a počkáte na odpověď. Využít však můžete i help.wedos.cz, kde najdete nejčastější otázky. Sami tam můžete otázkou přispět.

Odpověď na váš problém či otázku dostanete do několika hodin. Zákaznický servis je celkem pohotový. Odpovědi byly detailní a poskytly dostatek informací.

Shrnutí

Hosting je pro váš WordPress web důležitý. Ovlivňuje nejen to, jak se vám bude s webstránkou pracovat, ale také její bezpečnost. Každá hostingová společnost poskytuje jiné služby. Vybírat je z čeho, bez toho, abyste dělali kompromisy. Pokud by vám nevyhovoval, během zkušební lhůty ho jednoduše vyměníte.

Získaj novinky ako prvý

Prihlásením sa do noviniek súhlasíš s ich odberom a týmto úprimným dokumentom, ktorý sme k ochrane osobných údajov pripravili.

Autor článku

Štefan Polgári

Managing Director Ecommerce Bridge

Zakladatel a vedoucí projektu Ecommerce Bridge. Online marketingu se věnuje přes 10 let a kromě Ecommerce Bridge vede i Affiliate síť Dognet.