5 min. doba čtení

Jak vám může pomoci správně navržený e-mailový podpis

V době bannerové slepoty je poměrně obtížné upoutat pozornost správného publika komerční informací. A přitom existuje způsob, který může být až překvapivě účinný. Průměrný zaměstnanec v administrativě pošle 40 e-mailů denně. (zdroj: earthweb.com a Internet Live Stats). To je více než 9 000 e-mailů ročně na zaměstnance v administrativě. Větší část e-mailů sice odesíláme opakovaným adresátům, v tomto případě to ovšem není podstatné.

Vilém Arbeit Vilém Arbeit
CEO Sharkani
Jak vám může pomoci správně navržený e-mailový podpis

Tento článek se věnuje správě e-mailových podpisů (Email Signature Management) a jejímu využití v marketingu.

V mém článku vycházím ze systému Exclaimer (www.exclaimer.com).  Ne proto, že by byl na trhu jediný nebo nejlepší. Ale zkrátka proto, že s ním mám už dost zkušeností.

Pro doplnění tedy zmíním, že i obdobné služby jako například Codetwo nebo Newoldstamp fungují velmi podobně (všechny alternativy naleznete zde: https://www.g2.com/products/exclaimer/competitors/alternatives).

Podmínkou pro jeho fungování je seriózní mailový server na platformě Exchange, G Suite nebo Microsoft 365. Právě rozšířenost cloudových platforem Microsoft365 nebo G Suite hraje do karet Exclaimeru.

Než se pustím do marketingového využití, ve zkratce ještě popíšu fungování takové služby. Není třeba ji instalovat (kromě firem, které mají On Premise Exchange) a je to klasický SaaS. Stačí, když administrátor nakonfiguruje základní parametry a připojí tzv. connector.

Ten se nachází na výstupu z vašeho e-mailového serveru, zprávy zkontroluje a porovná s nastavenými pravidly. Pokud je vše v pořádku, aplikuje k e-mailu nastavený podpis. Ten se vytváří pomocí online editoru, díky kterému není problém nastavit také složitější grafiky. Používá HTML značky a funguje velmi spolehlivě.

Rozhraní pro vytváření designu podpisů

Pojďme se ale už podívat na pět hlavních důvodů, proč by se měl takový systém dostat do hledáčku marketérů.

BRAND CONSISTENCY

Součástí brand a design manuálů bývá často také návrh e-mailového podpisu. Ten sice vypadá krásně, v lepším případě se vám ho také podaří dostat do vašeho Outlooku nebo do onboarding procesu pro nového zaměstnance. Dnes se však k e-mailům přistupuje přes webmail, mobilní zařízení a různé aplikace, proto je téměř nemožné udržet konzistentnost.

Díky takovému systému vypadá váš podpis stejně dobře, ať ho pošlete z mobilu, Outlooku, Thuderbirdu nebo e-mailové brány vašeho e-shopu. 

Dalším důvodem je fakt, že u firem s větším počtem zaměstnanců je velmi obtížné vysledovat, zda každý dodržuje předepsané formy podpisů. Ale protože Exclaimer je spravován centrálně, nepotřebujete žádnou součinnost od uživatelů. Oni jsou spokojenější, že je nikdo „nebuzeruje“ za velikost a barvu použitého písma a správce IT je nadšený, že nemusí milionkrát vysvětlovat totéž.

Důležité je zmínit, že proměnné hodnoty podpisů se mohou načítat z firemního adresáře (Jméno, Příjmení, E-mail, Pozice atd.), a proto jej stačí nadesignovat pouze jednou. Exclaimer se už o všechno postará sám.

Příklad podpisu v naší agentuře. Full HTML, kde spodní banner odkazuje na jednotlivé sekce našeho webu.

KAMPANĚ a UPSELL

V případě, že právě promujete novou službu, přestěhování provozu na novou adresu nebo sezónní akci, je Exclaimer perfektní volbou. Nadesignované bannery během pár minut implementujete, nastavíte datum, do kdy se má daný banner používat a celá vaše firma komunikuje to, co je právě důležité.

Kampaňové informace se takto dostávají těm, kteří od vás e-mail očekávají a je proto pravděpodobnější, že se vyhnete právě zmiňované bannerové slepotě.

V neposlední řadě můžete dobře připravený podpis využít pro upsell služeb nebo produktů. 

SURVEYS

Co takhle do svého podpisu zahrnout odkaz na dotazník a sbírat cenné informace z první ruky?

Jeden z placených powerup(ů) pro Exclaimer nabízí vložit rychlý feedback form přímo do e-mailu, a to včetně sbírání analytických dat. To, komu se to vyplatí a komu ne, záleží případ od případu. Ale i v základní verzi není problém přidat CTA tlačítko a přesměrovat uživatele například na Google Forms nebo Survio.  

(ilustrační): Customer feedback v podpisech

CLICK TO DOWNLOAD IMAGES

V případě, že znáte Microsoft Outlook, víte, že obrázek musí být buď přiložen do těla e-mailu, nebo se místo něj zobrazí infobox „click to download images“. To je už minulostí. Nástroj Exclaimer přiloží bannery do těla e-mailu, díky čemuž budou zobrazeny vždy. Doporučuji však pracovat s velikostí přiložených bannerů s rozumem, aby e-maily neměly 5 MB. Případně si prohlédněte pro-tip na konci článku.

LEGAL DISCLAIMER

Už žádné starosti s tím, jestli e-maily obsahují správné a aktuální firemní údaje, případně jiné důležité a doplňující paragrafy. Využití i v případě e-shopů může být opravdu různorodé. To, co připraví vedení společnosti, bude bez výjimky v každém e-mailu, který opustí vaši firmu.

Na závěr ještě doplním užitečný hack. Připravte si dva druhy podpisů. Jeden, který bude v nových konverzacích a druhý odlehčený, který se aplikuje v dalších e-mailech dané konverzace. Snížíte tím celkovou velikost e-mailu a zpřehledníte konverzaci.

Ceny za takové řešení se pohybují pod úrovní dvou eur měsíčně za uživatele. To není mnoho, pokud zvážíme, jaké výhody nám takový systém může přinést. Pro ty, kterým základní funkce nestačí, jsou k dispozici různé doplňky a prémiové funkce.

Sdílet článek
Vilém Arbeit
CEO Sharkani

Můj kariérní život začal v korporaci, kde jsem 8 let působil na různých pozicích v oblasti správy serverů a IT projektů. Již během té doby jsem založil společnost DCBI, která zastřešovala tvorbu webových stránek a postupně se vyprofilovala na digitální reklamní agenturu pod značkou SHARKANI. Jsem obrovským fanouškem technologií a gadgetů. V současné době se více věnuji strategii a prodeji pro skupinu SHARKANI, Studio Scrollers a The Admins.

SHARKANI
Tento článek ti přináší

SHARKANI

Digitálna agentúra s chuťou vymýšlať efektívnu kreatívu.

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Google rozšiřuje cílení pro Demand Gen kampaně
2 min. doba čtení

Google rozšiřuje cílení pro Demand Gen kampaně

Google aktualizoval Demand Gen kampaně. Přibyde optimalizované cílení na konkrétní věkové skupiny nebo pohlaví. Nová funkce přinese přesnější kontrolu nad tím, kdo vidí vaše reklamy, což je důležité pro efektivní cílení Googlu na konkrétní demografické segmenty.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Proč jsou tržiště v USA populární?
3 min. doba čtení

Proč jsou tržiště v USA populární?

Nová studie společností Digital Commerce 360 a Bizrate Insights ukazuje zajímavé vzorce toho, jak lidé v USA nakupují online. Průzkum, kterého se zúčastnilo 1 017 lidí, odhaluje motivace, preference a obavy spotřebitelů při nakupování na online trhu.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+