Vznik internetu ve světě
Slovensko je součástí globálního světa a důvody, proč se stal internet u nás tak populární, jsou podobné jako všude jinde ve světě. Přirozeně, platí to i pro logickou technologickou evoluci internetu, založenou na uspokojení potřeb jeho uživatelů.
První počítačová síť, která se dá považovat za předchůdce internetu, vznikla v roce 1969. Nesla název ARPANET a spojovala univerzity v USA. Ve svých počátcích sloužila hlavně pro vědecké účely. Až v roce 1990 byla tato síť přejmenovaná na Internet.
Avšak na to, aby se stal internet tak populární jako dnes, pouze samotná síť nestačila. Bylo třeba vymyslet nástroj, který by lidem pomáhal s orientací a vyhledáváním informací v online prostoru.
V tomto směru byl největším přínosem projekt dvou studentů z americké univerzity Stanford – Google. Projekt významně zlepšil způsob, jakým se hodnotí kvalita webových stránek a obsahu, který je na nich. Přinesl také doslova revoluci v získávání a šíření informací. Samozřejmě, k tomuto pomohly i další významné internetové stránky jako například Wikipedie.
VĚDELI JSTE, ŽE…
…zakladatelé Googlu – Larry Page a Sergey Brin – chtěli vyhledávač v roce 1999 prodat za milion dolarů společnosti Excite? Prodej se neuskutečnil z důvodu odmítnutí dohody ze strany Excite, které se suma zdála až příliš nadhodnocená. Hodnota značky Google je přitom dnes více než 100 miliard dolarů.
Pochopitelně za jednu z největších inovací v oblasti technologií a internetu můžeme považovat vznik a rozšíření mobilních telefonů a sociálních sítí (nejznámější sociálna síť Facebook vznikla v roce 2004). Mobilní telefony už používá přibližně polovina světové populace a jejich roční produkce se počítá na miliardy. Internet se stal pomůckou vždy po ruce a doslova jako na dlani.
Začátky internetu na Slovensku
Na Slovensko se internet dostal, tak jako většina technologií, až po sametové revoluci na začátku 90. let. Jako první přišli na myšlenku vybudovat na Slovensku internetovou síť akademici SAV.
Nakonec byla založená za pomoci Rakouska a dostala název SANET – sdružení slovenské akademické obce, které funguje dodnes. Přestože na začátku sloužila pouze pro akademické účely, počítalo se i s jejím pozdějším komerčním využitím. Její počáteční rychlost byla jen 9,6 kbit/s.
Netrvalo dlouho a už v roce 1995 začaly vznikat první internetové služby určené pro širší veřejnost. Například vznikl zpravodajský magazín, první internetový katalog nebo bezplatná e-mailová služba.
Velmi brzy po vzniku sítě SANET vznikla také linka Banská Bystrica – Praha, která nabídla stejnou rychlost – 9,6 kbit/s. Avšak ještě předtím, než se Slovensko osamostatnilo, podařilo se do ní připojit i města Košice, Žilinu, Zvolen, Bratislavu a Nitru.
Podle mnohých odborníků bylo v první polovině 90. let Slovensko v oblasti internetu mnohem vyspělejší než například sousední Česko.
Slovensko v té době v souvislosti s internetem zaznamenalo i další významný úspěch. Už od roku 1990 měl totiž slovenský Ústav pro aplikovanou kybernetiku v Bratislavě hotovou první internetovou stránku. I když v té době byly ještě počítače extrémně drahé, už byly položené základy, aby se v roce 1996 dostala internetová síť i do našich domácností.
Postupné rozšiřování internetu na Slovensku dalo prostor pro vznik internetových kaváren. Běžné domácnosti si totiž internet ještě nemohly dovolit. První vznikla v Banské Bystrici 1. srpna roku 1996 a o 12 dní později i v Košicích. Internetové kavárny budily ve svých počátcích obrovský zájem, proto nebylo nic neobvyklého na vstup do ní čekat v řadě i několik hodin.
Důležitá je rychlost
Pro rozvoj internetu bylo nejdůležitější zvyšování jeho rychlosti. V internetových kavárnách se koncem 90. let používala technologie ISDN, která umožňovala rychlost 64 nebo 128 kbit/s. V domácnostech se začínalo s používáním připojení prostřednictvím telefonní linky – Dial-up. Dosahovala rychlosti od 14,4 do 56 kbit/s.
To byl další důvod, proč byly ze začátku internetové kavárny populárnější než surfování na internetu v domácím prostředí. Užili jste si v nich vyšší rychlost připojení. Avšak cena byla velmi vysoká. V dnešní době by bylo nemyslitelné plattť cenu v řádu desítek euro za den. Za měsíc připojení byste dnes v přepočtu zaplatili i 6 000 €.
Avšak i přes to, že jste si za internet pořádně zaplatili, rychlost stále nebyla dostačující. Výraznou změnu k lepšímu přinesly až nové technologie – DSL, ADSL a VDSL. Připojení pomocí těchto technologií bylo také drahé, ale už dosahovalo rychlosti kolem 768 kbit/s. V letech 2003–2004 to byla přímo luxusní rychlost. Později se ještě zvýšila kabelovým připojením a nejnověji optickými sítěmi.
TIP: Rychlost internetu si můžete změřit na stránce yournetspeed.
Velký pokrok, co se týká rychlosti internetu, zaznamenali i mobilní operátoři, kteří přinesli technologii EDGE. Surfování po webu se postupně mohlo přenést i na mobilní zařízení, což se definitivně potvrdilo představením prvního iPhonu na trhu. Následně se velmi rychle začalo s budováním 3G sítě, která už dosahovala velmi přijatelné hodnoty rychlosti připojení. Dnes to už je samozřejmě 4G síť a nejnověji i 5G.
Historické milníky internetu
I když se nejstarší události vývoje internetu ve světě netýkaly Slovenska (zpoždění 22 let, hlavně z důvodu bývalého režimu), internet je jednou z oblastí, v níž už od začátku 90. let Slovensko se zahraničím drží krok. Po sametové revoluci jednotlivé významné milníky vývoje internetu ve světě skoro okamžitě ovlivnily i uživatele na Slovensku. Připravili jsme pro vás jejich stručný seznam:
- 1969 – první spojení počítačových sítí
- 1972 – vznikl „zavináč“ jako způsob adresování zpráv
- 1973 – připojily se první mezinárodní uzly zpráv do Arpanetu
- 1974 – vznikl komunikační protokol TCP pro spolehlivou komunikaci
- 1984 – vytvořily se koncovky „.com“, „.gov“, „.edu“
- 1990 – vytvořil se World Wibe Web (www)
- 1992 – objevily se grafické prohlížeče www, v nichž byly k textu připojené obrázky
- 1995 – Amazon a eBay otevřely svoji vlastní síť na internetu
- 1998 – spustil se Google
- 2001 – spustila se Wikipedie
- 2004 – spustila se síť Facebook
- 2007 – umožnilo se bezdrátové připojení k internetu – vznik Wi-Fi
Závěr
Internet způsobil revoluci v komunikaci mezi lidmi. V posledních letech vznikla různá fóra, která mají množství aktivních uživatelů, kteří si navzájem vyměňují informace nebo se setkávají na různých akcích. Internet se také stal mocným nástrojem, jak vydělat peníze. Prostě změnil svět.
Významné milníky vývoje internetu samozřejmě nevynechaly ani Slovensko. Spíše naopak, už od začátku 90. let drží se světem krok. Dokonce ve srovnání s některými zeměmi jsme v době vývoje internetu a zavádění nových technologií byli na tom lépe.