5min. doba čtení

Co je to 3D Secure 2 a jak ovlivňuje konverzní poměr e-shopů

Oblast e-commerce patří mezi nejrychleji rostoucí segmenty digitálního světa. Nakupování v e-shopech se stalo naší přirozenou součástí a jejich oblíbenost stále narůstá. Nespornou součástí nakupování jsou platby, přičemž existuje mnoho způsobů jak je zrealizovat.

Miroslav Kráľ Miroslav Kráľ
Managing Director Besteron
Co je to 3D Secure 2 a jak ovlivňuje konverzní poměr e-shopů

Statistiky ukazují, že velká část nezrealizovaných transakcí se neuskuteční z důvodu nízké důvěryhodnosti nebo podezření z podvodu. Na ty reagují požadavky spojené s revidovanou směrnicí o platebních službách (PSD2), které prosazují bezpečnější způsob placení na internetu. Nové požadavky vyžadují silnou autentifikaci uživatele, která značnou měrou ovlivňuje a mění způsob placení na internetu.

Co je 3D Secure?

Moderní způsob zabezpečení platby kartou na internetu. Při platbě kartou pomocí 3D Secure se dodatečně kromě standardních informací z karty ověřují další unikátní údaje. Dosud byli zákazníci zvyklí převážně na ověření pomocí SMS kódu.

Ukázka ověření prostřednictvím SMS kódu.

Zdroj: postovabanka.sk

Jak 3D Secure 2 funguje?

Protokol 3D secure 2 je upgrade globálního standardu autentifikace karet a zaměřuje se právě na slabá místa jeho předchůdce, protokolu 3D secure 1.

Představuje úplně nový přístup k autentifikaci, neboť pracuje s mnohem větším množstvím dat, využívá biometrii a celkově zlepšuje uživatelskou zkušenost s nakupováním online na všech typech zařízení.

Po tom, co zákazník zadá údaje své karty do platební brány, se v rámci 3D secure 2 protokolu spustí na pozadí aktivita, která se snaží vyhodnotit riziko dané transakce. 3D secure 2 pracuje s 10x větším množstvím dat než tomu bylo v případě 3DS 1.

Tato data jsou primárně získávaná z webu obchodníka a zákazníkova zařízení (browser, id zařízení, geolokace, údaje o zákazníkovi z e-shopu…) Když se transakce vyhodnotí jako bezpečná, může proběhnout tzv. Frictionless (hladká) platba, což znamená, že držitel karty se autentifikuje ještě dříve, než je vyzvaný na zadání dodatečných autentifikačních údajů.

Tento rychlý a jednoduchý proces platby zvyšuje nejen uživatelskou zkušenost, ale je prospěchem i pro obchodníky, kteří mohou očekávat nižší míru opuštění košíku.

V případě, že neproběhne frictionless flow, zákazník je vyzvaný na dodatečnou autentifikaci v souladu s požadavky SCA.

Co je to SCA?

V lednu 2018 nabyla účinnosti směrnice o platebních službách, která přinesla mnoho změn v oblasti plateb a jejich bezpečnosti. Klíčovou změnou je požadavek na dvoufaktorové ověřování plateb – silné ověřování plateb (SCA – Strong Customer Authenticaton).

Nově je na ověření totožnosti zákazníka potřebná kombinace dvou ze tří od sebe nezávislých faktorů:

  • Něco co znám – PIN, CVV…
  • Něco co mám – mobilní telefon, chytré hodinky
  • Něco co jsem – biometrické prvky, otisk prstu, rozpoznání tváře

Zdroj: Besteron

Dopad na konverzní poměr?

Počáteční přechod z 3D secure 1 na 2 přinesl mnoho problémů a procento dokončených plateb klesl v průměru o 10 %. Postupně si však zákazníci začali zvykat na nový způsob ověřování a úspěšnost plateb stoupla. Momentální průměrná úspěšnost 3D secure 2 dosahuje v EU kolem 91 procent a očekáváme ještě mírný nárůst, a to z několika důvodů.

Ověřené platby – na základě historie plateb (u koho, jak často, v jakém čase apod.) je možné vytvořit transakční analýzu, díky které může systém vyhodnotit platbu jako bezpečnou a platba bude zrealizovaná bez dodatečného ověření.

Transakce s nízkou hodnotou – při většině plateb do 30 € se aplikuje výjimka a stejně jako v případě „ověřených plateb“ není nutné ověření SCA

Předplatné – opakující se tzv. recurring platby po úvodní první autorizaci není nutné dále ověřovat a budou akceptované

Podpora různých zařízení – díky možnosti digitální autentifikace přinese nový způsob ověření širší škálu zařízení

Shrnutí

Pokud evidujete stálý pokles dokončení plateb, doporučíme vám kontaktovat svoje zákazníky a zjistit, proč platbu nedokončili. I přes poměrně častý důvod zamítnutí, jako jsou nedostatek financí, nepovolené internetové platby, přesažený denní limit pro internetové platby, špatně zadané číslo karty/CVV apod., jsou stále zákazníci, kteří se s novým způsobem ověření v rámci 3D secure 2 a SCA ještě nesetkali a je jim nutné tento způsob autorizace platby vysvětlit.

Sdílet článek
Miroslav Kráľ
Managing Director Besteron

Personální ředitel společnosti Expandeco, CEO progresivní platební brány Besteron a vášnivý online podnikatel.

Besteron
Tento článek ti přináší

Besteron

S platební bránou Besteron už nemusíte čekat na své peníze. Máte je k dispozici ve stejný den, jako zaplatí zákazník a můžete je znovu investovat do rozvoje svého podnikání.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
6min. doba čtení

Průzkum slovenských e-shopů (E-shop Barometr 2022)

E-shop Barometr je pravidelný průzkum realizovaný mezi slovenskými e-shopy s různorodou nabídkou produktů a služeb. I uplynulý sedmý ročník, pod taktovkou ui42 ve spolupráci s KPMG na Slovensku, přinesl náhled pod pokličku slovenské e-commerce scény. Přečtěte si, jaká očekávání měli e-shopaři od Vánoc poznamenaných energetickou krizí a vysokou inflací. Jaké kroky například plánují podniknout v […]

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director
Přečíst článek
5min. doba čtení

E-shopy s automatickým doporučovacím nástrojem prodávají efektivněji

Cílem každého e-shopu je prodávat. V moři konkurence, možnostech marketingových nástrojů a narůstajících očekávání zákazníků je však stále náročnější dosáhnout stanovených cílů. Stačí dnes větší rozpočet na reklamu, lepší marketing nebo změna designu webových stránek, aby byli zákazníci spokojenější a prodej efektivnější? 

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director
Přečíst článek