Kdy se webhosting zdarma vyplatí?
Jednou z možností je využít bezplatný webhosting v začátcích podnikání, zvlášť pokud si to chcete jen vyzkoušet. V tom případě směle testujte.
Freehosting je vhodný pro ty, kteří si nejsou jisti, zda rozjedou své podnikání na internetu naplno.
Může být vhodným, případně dočasným řešením, např. pro neziskové organizace či občanská sdružení. Mohl by stačit všem, kdo potřebuje omezený prostor, např. od 100 MB do 2 GB, pro osobní web, e-shop či blog na zkoušku.
Nevýhody webhostingu zdarma
Co však znamená kouzelné slovíčko „zdarma” v případě freehostingu? Prověřte si možnost využívat preferované CMS, např. WordPressu. Ne všechny Freehostingy jsou Open Source Friendly. Webhosting zdarma znamená limity v diskovém prostoru, ale i v podpoře, nemožnost testovat a často i vloženou reklamu, která nesouvisí s vaším podnikáním.
Zapomeňte na telefonický support nebo osobní meeting. Budete rádi, pokud narazíte na kontaktní e-mail s reakčním časem do 24 hodin. Nikdo vám nezvedne telefon a nebude promptně řešit, že váš web je právě teď nedostupný.
Rychlost a stabilita. Neočekávejte, že v rámci free webhostingu zdarma dostanete 100% a nejspolehlivější hosting. Je sporné, zda máte právo stěžovat si, resp. reklamovat službu, kterou jste vlastně nikdy ani neplatili. Podmínkou využití webhostingu zdarma může být registrace domény.
Pokud to s e-shopem a svým byznysem myslíte vážně, doporučujeme přejít na placený webhosting.
Jaký je nejlevnější webhosting?
Ten, který zároveň splňuje všechny vaše požadavky a nároky. Níže jsme pro vás vybrali pár možností.
Když se na Slovensku řekne webhosting, většinou si každý hned vybaví jedničku na trhu – WebSupport. Jejich produkt Free Web podporuje již výše zmíněné neziskovky, začínající umělce, blogery či podnikatele. Díky programu mají web i s hostingem zdarma. Pokud spadáte do cílové skupiny, můžete vyplnit formulář a odeslat základní informace o vašem projektu.
Další možností, která nabízí k freehostingu i website builder zdarma, je např. Hostinger.
Další dostupné možnosti free webhostingu:
- http://www.studenthosting.sk/ – ideální pro studenty a učitele, podporuje WP, Drupal a Joomla;
- https://www.active24.sk/webhosting/zadarmo – free je podmíněno platbou za hosting na rok dopředu, následně získáte druhý rok zdarma;
- http://zikum.cz/hosting/webhosting/hosting-free.html – Open Source Friendly, bez reklam;
- https://pipni.cz/ – bez technické podpory, 10 GB prostor s 1 TB trafikem, bez SMTP a zálohování.
Webhosting zdarma k zakoupené doméně:
- https://www.forpsi.sk/hosting/
- https://www.slovaknet.sk/clanok/freehosting/
- https://www.webhostingy.sk/parametre-webhostingu
- https://www.freeserver.sk/
- https://www.endora.cz/
- https://www.vas-hosting.cz/domeny
- https://www.webzdarma.cz/
- https://www.tele3.cz/stabilni-webhosting-zdarma.html
V rámci hledání nejlevnějšího webhostingu určitě stojí za zmínku e-shopová řešení k pronájmu. Součástí každé z verzí redakčního systému je webhosting i mailhosting. K tomu samozřejmě i webstránka či internetový obchod zdarma. A to i v případě, že si vyberete FREE balíček. Ten je sice funkčně okřesaný a umožňuje využívat pouze subdoménu ve tvaru, např. vas-web.flox.sk, ale pro začátek, resp. test podnikání, zcela postačuje.
Některé redakční systémy k pronájmu také nabízejí možnost vytvořit web zdarma také pro nekomerční účely – pro neziskové organizace či občanská sdružení apod. Jedním z nich je např. slovenský projekt Zodpovedne podnikáme. Pokud plánujete využít webhosting zdarma, zvažte všechna možná omezení. Většinou vás čekají reklamní odkazy na vašem webu nebo nutnost registrace domény přes poskytovatele, žádná podpora a omezení.
Slovíčko „zdarma” také netřeba automaticky spojovat s pojmem „navždy”.
Webhostingová společnost může ukončit svoji činnost ze dne na den a vy budete muset začít s tvorbou webu odznova. Předtím, než se rozhodnete využít webhosting zdarma, pořádně si rozmyslete, zda raději neinvestujete pár stovek korun navíc do kvalitního a spolehlivého hostingu u společnosti, která je na trhu stabilním hráčem.