2min. doba čtení

Výsledky internetového gigantu Alibaba za první čtvrtletí překonaly odhady trhu

Alibaba je klíčovým hráčem v čínské digitální ekonomice, takže její výsledky jsou považovány za barometr domácí spotřeby.

Výsledky internetového gigantu Alibaba za první čtvrtletí překonaly odhady trhu
Zdroj: Depositphotos

Alibaba je zrcadlem čínské digitální ekonomiky

Čínský internetový gigant Alibaba Group Holding vykázal za první čtvrtletí svého finančního roku 2023/2024 lepší než očekávané výsledky. Jeho tržby vzrostly o celých 14 % navzdory zpomalení čínské ekonomiky, kterému napomohlo zpomalení domácí spotřeby.

Tržby skupiny za tři měsíce do konce června 2023 vzrostly na 234,16 miliardy jüanů (29,63 miliardy eur), zatímco analytici předpokládali, že dosáhnou 223,75 miliardy jüanů. Čistý zisk meziročně vzrostl o 51 % na 34,3 miliardy jüanů. Upravený zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) vzrostl o 27 % na 52,05 miliardy jüanů a překonal odhady 44,77 miliardy jüanů.

Společnost Alibaba je klíčovým hráčem v čínské digitální ekonomice a provozovatelem velké online nákupní platformy. Výsledky skupiny jsou proto považovány za barometr domácí spotřeby.

Údaje ze začátku tohoto týdne ukázaly, že spotřebitelské ceny v Číně v červenci meziročně klesly o 0,3 %. Takzvaná deflace představuje hrozbu pro širší ekonomiku, protože spotřebitelé mají tendenci odkládat nákupy v naději na další snížení cen.

Výsledky společnosti Alibaba přicházejí v době, kdy zahajuje největší restrukturalizaci ve své historii. Plán, který společnost představila na konci března, zahrnuje rozdělení skupiny na šest samostatných subjektů. Kromě cloud computingu a elektronického obchodu patří Alibaba mezi klíčové hráče v širším čínském technologickém ekosystému, působí v oblasti logistiky, médií, zábavy a umělé inteligence. Rozhodnutí o rozdělení následuje po dvou letech zásahů regulačních orgánů proti čínskému technologickému sektoru, včetně zastavení primární veřejné nabídky akcií finanční dceřiné společnosti Alibaba Ant Group v Hongkongu v roce 2020.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopů roste. Od ledna jich přibylo o třetinu více než loni
3min. doba čtení

Počet e-shopů roste. Od ledna jich přibylo o třetinu více než loni

V lednu zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárůst nových internetových obchodů, kdy meziročně vzrostl jejich počet o 30 %. Čelo kategorií letos opanoval segment hobby s 18% podílem na nově vzniklých e-shopech. Následují dlouhodobě oblíbené segmenty oblečení a potraviny. Odborníci také zejména v poslední době registrují zvýšený zájem majitelů kamenných prodejen o vstup do online […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Temu a další zahraniční obři zdražují reklamu českým e-shopům, těm klesá průměrná objednávka
2min. doba čtení

Temu a další zahraniční obři zdražují reklamu českým e-shopům, těm klesá průměrná objednávka

Česká e-commerce se postupně vzpamatovává z loňských poklesů, přesto se pořád potýká s několika problémy. Nedávný příchod zahraničních gigantů na český trh znamená nejen větší konkurenci, ale i drahou online reklamu. Především menší e-shopy bez marketingových agentur a specialistů mají situaci o to těžší.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+