2min. doba čtení

Vietnam zavádí nová pravidla pro zveřejňování zpráv na sociálních sítích

V souvislosti s rostoucí vlnou falešných zpráv a dezinformací na sociálních sítích probíhá debata o tom, jak velkou kontrolu nad informacemi v online prostoru by měla mít vláda. Ve Vietnamu vláda posiluje kontrolu nad internetovým režimem.

Vietnam zavádí nová pravidla pro zveřejňování zpráv na sociálních sítích

Obavy vietnamské vlády

Podle agentury Reuters je toto rozhodnutí důsledkem obav vlády z toho, že si uživatelé pletou účty na sociálních sítích s autorizovanými zpravodajskými kanály. Vietnam má již nyní jeden z nejrestriktivnějších režimů správy internetu na světě a prodemokratická nezisková organizace Freedom House mu udělila “skóre svobody internetu” 22 bodů ze 100. To znamená, že svoboda internetu je horší než v Rusku (30/100) a Saúdské Arábii (24/100).

Podle agentury Reuters úřady rovněž zvažují nová opatření, která by sociálním sítím nařídila odstraňovat obsah, který je nezákonný nebo škodlivý pro národní bezpečnost.

zdroj: Pexels.com

Buď poslechneš, nebo skončíš

Tento krok by pro Facebook, Instagram a TikTok znamenal neúměrnou zátěž při odstraňování obsahu, který si úřady nepřejí. Sociální sítě se již nyní snaží, aby je vláda se 100 miliony obyvatel nezrušila.

Vietnamská síť pro lidská práva ve své výroční zprávě uvedla, že “několik mediálních platforem, zejména Facebook, vyhovělo stupňujícím se požadavkům vietnamské vlády na cenzuru disidentů”. Americký gigant v oblasti sociálních sítí se ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny. Když v roce 2020 odmítl odstranit příspěvky kritické vůči vládě, úřady využily své kontroly nad místními poskytovateli internetu a zpomalily jeho provoz na nepoužitelnou úroveň.

Vietnamské omezení šíření zpráv na sociálních sítích připomíná nedávný krok Číny. Peking loni uvedl, že účty na sociálních sítích, které zveřejňují zprávy, musí mít příslušné mediální licence. Tisková akreditace je v Číně téměř výhradně vyhrazena státním médiím, což znamená, že miliony tvůrců obsahu se budou muset vyhýbat všemu, co stojí za pozornost.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
2min. doba čtení

Virtuální obchod Lacoste chce měnit e-commerce

Lacoste považuje svůj virtuální projekt za ambiciózní a nabízí pohlcující interaktivní cestu, která podle značky znamená „znovuobjevení elektronického obchodu“. Ať už to znamená cokoliv, Lacoste nastoupila do vlaku, ve kterém už jedou Gucci, Adidas a další.

Redakce Redakce
Přečíst článek