Své vybavení nakoupili od velkých hráčů
Mamut v materiálu popisuje, jak od roku 2019 začal nakupovat mobilní telefony a počítače od dodavatelů T-Mobile a J&T Leasing, které pak prodával nebo pronajímal dalším dvěma společnostem, SBJ Trade a J.A.E. Tyto společnosti měly hardware dále prodávat nebo pronajímat a z výtěžku platit za dodávky Mamutu.
Společnost však uvedla, že zákazníci přestali za zboží platit na podzim roku 2022 a na začátku března tohoto roku přestali s obchodem komunikovat úplně. Mezitím se měly pohledávky vyšplhat na 2,1 miliardy korun.
Některé okolnosti obchodů jsou však na první pohled podivné. Například podle obchodního rejstříku byly společnosti SBJ Trade a J.A.E. založeny teprve v roce 2020 a obě patří stejnému majiteli. Zároveň nelze z otevřených zdrojů dohledat, že by skutečně vykonávaly nějakou obchodní činnost.
Současně návrh na prohlášení úpadku společnosti Mammoth zpochybňuje závazky společnosti Mammoth vůči společnostem T-Mobil, J&T Leasing a General Technologies. Podle něj mohly tyto společnosti dodávat zboží pouze fiktivně. Podle společnosti se případem zabývá i policie.
E-shop je v provozu, zboží není k dispozici
E-shop Mamut.cz na svých stránkách upozornil na insolvenci a dodal, že obchod je údajně stále otevřen. Většina zboží se však zdá být nedostupná a Mamut ve svém insolvenčním návrhu uvedl, že propustil většinu zaměstnanců.
Rodina Vladimíra Kováře, zakladatele softwarové firmy Unicorn, stojí za Mamutem prostřednictvím dvou dalších společností (Plus4U a Bonny Meadow). Jeho syn Vladimír Kovář mladší je členem představenstva Bonny Meadow a všechny tři firmy sídlí podle rejstříku na stejné adrese jako Unicorn.