2min. doba čtení

Stojí za insolvencí Mamut.cz fiktivní obchody? Do případu se zapojila policie

Padesát věřitelů a celkové závazky ve výši 1,96 miliardy korun eviduje společnost Mamut s.r.o., která provozuje e-shop Mamut.cz. Vyplývá to z informací v insolvenčním návrhu, který společnost podala. Jako první na to upozornily Hospodářské noviny.

Stojí za insolvencí Mamut.cz fiktivní obchody? Do případu se zapojila policie

Své vybavení nakoupili od velkých hráčů

Mamut v materiálu popisuje, jak od roku 2019 začal nakupovat mobilní telefony a počítače od dodavatelů T-Mobile a J&T Leasing, které pak prodával nebo pronajímal dalším dvěma společnostem, SBJ Trade a J.A.E. Tyto společnosti měly hardware dále prodávat nebo pronajímat a z výtěžku platit za dodávky Mamutu.

Společnost však uvedla, že zákazníci přestali za zboží platit na podzim roku 2022 a na začátku března tohoto roku přestali s obchodem komunikovat úplně. Mezitím se měly pohledávky vyšplhat na 2,1 miliardy korun.

Některé okolnosti obchodů jsou však na první pohled podivné. Například podle obchodního rejstříku byly společnosti SBJ Trade a J.A.E. založeny teprve v roce 2020 a obě patří stejnému majiteli. Zároveň nelze z otevřených zdrojů dohledat, že by skutečně vykonávaly nějakou obchodní činnost.

Současně návrh na prohlášení úpadku společnosti Mammoth zpochybňuje závazky společnosti Mammoth vůči společnostem T-Mobil, J&T Leasing a General Technologies. Podle něj mohly tyto společnosti dodávat zboží pouze fiktivně. Podle společnosti se případem zabývá i policie.

Týdenní podcast UPdate

E-shop je v provozu, zboží není k dispozici

E-shop Mamut.cz na svých stránkách upozornil na insolvenci a dodal, že obchod je údajně stále otevřen. Většina zboží se však zdá být nedostupná a Mamut ve svém insolvenčním návrhu uvedl, že propustil většinu zaměstnanců.

Rodina Vladimíra Kováře, zakladatele softwarové firmy Unicorn, stojí za Mamutem prostřednictvím dvou dalších společností (Plus4U a Bonny Meadow). Jeho syn Vladimír Kovář mladší je členem představenstva Bonny Meadow a všechny tři firmy sídlí podle rejstříku na stejné adrese jako Unicorn.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+