2min. doba čtení

Stojí za insolvencí Mamut.cz fiktivní obchody? Do případu se zapojila policie

Padesát věřitelů a celkové závazky ve výši 1,96 miliardy korun eviduje společnost Mamut s.r.o., která provozuje e-shop Mamut.cz. Vyplývá to z informací v insolvenčním návrhu, který společnost podala. Jako první na to upozornily Hospodářské noviny.

Stojí za insolvencí Mamut.cz fiktivní obchody? Do případu se zapojila policie

Své vybavení nakoupili od velkých hráčů

Mamut v materiálu popisuje, jak od roku 2019 začal nakupovat mobilní telefony a počítače od dodavatelů T-Mobile a J&T Leasing, které pak prodával nebo pronajímal dalším dvěma společnostem, SBJ Trade a J.A.E. Tyto společnosti měly hardware dále prodávat nebo pronajímat a z výtěžku platit za dodávky Mamutu.

Společnost však uvedla, že zákazníci přestali za zboží platit na podzim roku 2022 a na začátku března tohoto roku přestali s obchodem komunikovat úplně. Mezitím se měly pohledávky vyšplhat na 2,1 miliardy korun.

Některé okolnosti obchodů jsou však na první pohled podivné. Například podle obchodního rejstříku byly společnosti SBJ Trade a J.A.E. založeny teprve v roce 2020 a obě patří stejnému majiteli. Zároveň nelze z otevřených zdrojů dohledat, že by skutečně vykonávaly nějakou obchodní činnost.

Současně návrh na prohlášení úpadku společnosti Mammoth zpochybňuje závazky společnosti Mammoth vůči společnostem T-Mobil, J&T Leasing a General Technologies. Podle něj mohly tyto společnosti dodávat zboží pouze fiktivně. Podle společnosti se případem zabývá i policie.

Týdenní podcast UPdate

E-shop je v provozu, zboží není k dispozici

E-shop Mamut.cz na svých stránkách upozornil na insolvenci a dodal, že obchod je údajně stále otevřen. Většina zboží se však zdá být nedostupná a Mamut ve svém insolvenčním návrhu uvedl, že propustil většinu zaměstnanců.

Rodina Vladimíra Kováře, zakladatele softwarové firmy Unicorn, stojí za Mamutem prostřednictvím dvou dalších společností (Plus4U a Bonny Meadow). Jeho syn Vladimír Kovář mladší je členem představenstva Bonny Meadow a všechny tři firmy sídlí podle rejstříku na stejné adrese jako Unicorn.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Threads už tahá nitky i do Evropy
3min. doba čtení

Threads už tahá nitky i do Evropy

V červenci letošního roku byla zprovozněna nová aplikace Threads, ale kvůli obavám o ochranu osobních údajů nebyla v EU dostupná. The Wall Street Journal uvádí, že společnost Meta, která za aplikací stojí, by mohla tuto platformu zpřístupnit evropským uživatelům již příští měsíc.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+