5 min. doba čtení

Rodinná doména příjmení.cz by měla být základem online dědictví a bezpečnosti každého člověka.

Denně sleduji domény, které expirují (jsou uvolňovány k registraci) a každý den tam vidím padat domény s různými příjmeními – stejně, jako já mám polgari.sk. Několikrát měsíčně píšu známým, že "jejich doména", tj. doména s jejich příjmením, vyprší. Jen tak, z lásky. Ne vždy ale mají zájem a doménu chtějí. Nechápou, že doména "příjmení.cz" je zásadní online dědictví, které zůstane v rodině a může chránit víc než jen jejich digitální identitu.

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Rodinná doména příjmení.cz by měla být základem online dědictví a bezpečnosti každého člověka.

Domény jako hobby

Ne, na konci tohoto článku nebude slevový kód na doménu nebo službu. 😀 Tento článek jsem napsal proto, že téma domén je až příliš často ignorována i internetově zdatnou částí společnosti. A já to mám jako koníček už více než 18 let.

Mám rád domény. Proto se snažím dělat osvětu o doménách obecně i o jejich bezpečnosti a marketingovém využití. “Svou první” jsem měl léta páně 2006 a byla to redfocus.net. A mám ji dodnes. Domény jsou a budou základem online podnikání. Ale je dobré se na ně dívat i jako na záležitost rodinného a soukromého života.

Proč potřebujete doménu se svým příjmením?

  1. E-mail na vlastní doméně je bezpečnější – je to váš majetek.
  2. Vypadá to dobře a je to cool (stefan@polgari.sk vs. polgari.stefan@gmail.com).
  3. Máte doménu, na které můžete vytvořit blog.
  4. Dostanete prostor pro sebepropagaci nebo budování vlastní značky.

Používáte “bezplatnou” e-mailovou službu, jako je Gmail? Jste v ohrožení 

Ano, doménu polgari.sk si nechávám proto, že mám pěkný e-mail stefan@polgari.sk. Ale v druhé řadě jde také o bezpečnost. Pokud máte niečo.niečo@gmail.com, jste v ohrožení. A to nejen v Gmailu. Proč?

E-mail niečo@gmail.com není váš e-mail. Je to e-mail, který vám zapůjčila společnost Google. Ale niečo@vašadoména.sk je váš majetek.

Hackem přijdete o všechno

Pokud se někdo nabourá do vašeho “bezplatného” e-mailu, už ho možná nikdy nedostanete. Podpora ani svěcená voda nepomůže. Zároveň tento hlavní e-mail určitě máte jako přihlašovací jméno k různým službám (Facebook, Instagram, cokoli). Hacknutím můžete přijít o identitu na desítkách až stovkách sítí a služeb. A to i přes dvoufaktorové ověřování (pokud se jedná o ověřovací kód, který je zasílán na váš e-mail). Nemluvě o tom, že přijdete o samotné fotografie, dokumenty a e-maily Google. 

Proto je nesmírně důležité, aby bylo všude, kde je to možné, povoleno dvoufaktorové ověřování. A to ideálně prostřednictvím SMS, aplikace nebo fyzického klíče (token).

Skončí free mail, skončíte i vy

Ano, ten Gmail pravděpodobně jen tak neskončí. Ale může. Budete to riskovat? Známé služby na Slovensku jako Atlas.sk, Post.sk nebo Pobox.sk mohou zkolabovat nebo být hacknuty. A co se stane? Přijdete o všechno. Proč? Protože jste svou identitu svěřili službě, která si s ní nedokázala poradit. Postavili jste svou digitální identitu na vypůjčeném předmětu.

Váš vlastní e-mail jako záruka bezpečnosti

Pokud jste si doménu zaregistrovali, jste v bezpečí, protože je vaším majetkem. O doménu je možné “přijít”, ale je to obtížnější než přijít o účet Gmail. Zároveň však můžete bezpečně využívat služby, které Google pro Gmail poskytuje. V tom problém není. Váš primární e-mail však nebude něco.něco@gmail.com, ale něco@vašedoména.cz.

Tento vlastní e-mail budete všude používat na své vlastní doméně jako primární e-mail. Skončí Gmail? Nevadí, e-mail můžete používat i přímo z hostingu nebo svůj e-mail svázat s jinou službou.

Ano, pochopení celého ekosystému fungování domén a hostingu není pro každého. Ale pochopit, jak fungují hypotéky nebo jak si vybrat počítač, také není pro každého. To, že tomu nerozumíte, neznamená, že to není důležité. Vlastní doména vás ochrání před krádeží identity, která by mohla mít fatální následky. 

Doména jako rodinné dědictví

Platit 12 € ročně, tedy asi 1 € měsíčně… je to příliš? Za to, že máte jedinečnou a exkluzivní doménu vlastního rodu? Za možnost mít bezpečný a exkluzivní e-mail nejen pro sebe, ale pro celou svou rodinu? 

Fero@příjmení.cz, matous@příjmení.cz, zuzana@příjmení.cz… výhody vlastní domény může využívat celá rodina. Je to jako mít možnost pojmenovat po sobě ulici a celé město. Štefan, Polgáriho 1, Slovensko. 😀

Mít vlastní rodinnou doménu je pro mě to první, co bych chtěl mít. Ať už jde o doménu .cz, .com, .info nebo jakoukoli jinou koncovku. Můžete si zjistit, zda je doména volná, například zde. Není volná? Zkuste ji získat. Nebo sledujte domény, které denně expirují a třeba se tam jednou přidá i doména vašeho kamaráda, nebo dokonce i vaše.

Co si z tohoto článku vzít? Zamyslete se nad tím, jak chráníte svou digitální identitu. Vlastní doména může být jedním ze základních prvků, na které se můžete vy i vaše rodina spolehnout. A existuje již desítky let. 

Sdílet článek
Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet

Spoluzakladatel projektu Ecommerce Bridge a ředitel affiliate sítě Dognet, která aktuálně působí na Slovensku, Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
E-commerce jako opravdu inteligentní systém. S personalizovanými kampaněmi pomůže AI (Vladimír Houba, RTB House)
9 min. doba čtení

E-commerce jako opravdu inteligentní systém. S personalizovanými kampaněmi pomůže AI (Vladimír Houba, RTB House)

Jak říká jedna z marketingových pouček, je třeba zajistit, aby se ten správný výrobek dostal ke správnému spotřebiteli, ve správný čas na správné místo, ve správné kvalitě a za správnou cenu. To je ovšem ideální scénář. Realita ukazuje, že s komplikovanou politikou cookies a dalšími překážkami je to spíše zbožné přání. Naštěstí digitální marketing patří […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+