3 min. doba čtení

Polský e-shop 8a přichází na Slovensko

Největší polský e-shop s outdoorovým vybavením a oblečením 8a vstupuje na slovenský trh. Po vstupu do České republiky v květnu letošního roku a do Rumunska v září se jedná o čtvrtý trh, na kterém majoritní vlastník společnosti 8a, společnost Enterprise Investors, rozšiřuje své podnikání. Podle HNonline má 8a.sk ambice získat v dohledné době na Slovensku významné postavení na trhu.

Polský e-shop 8a přichází na Slovensko

Jasná pozice na polském trhu

Piotr Czmocha založil svůj první obchod s outdoorovým vybavením v roce 2002 v Gliwicích na jihu Polska a o dva roky později zahájil internetový prodej. Tím položil základ sítě 8a, která se za pár let stala jedničkou na polském e-commerce trhu v segmentu zahrnujícím oblečení, obuv, doplňky a další vybavení pro outdoorové aktivity a horské sporty, jako je horolezectví a skialpinismus. 

V roce 2021 byl e-shop 8a.pl z hlediska tržeb přibližně třikrát větší než dvojka na trhu. Tento rozdíl se stále zvětšuje a do konce letošního roku by mohl být téměř čtyřnásobný oproti nejbližšímu konkurentovi.

Síti 8a se daří i v Česku. Pouhý půlrok po vstupu na český trh má na online trhu s outdoorovým vybavením v České republice zhruba 10% tržní podíl. „Naše ambice jsou na každém trhu jasné. Chceme nabízet co nejširší výběr produktů nejvyšší kvality za atraktivní ceny. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je vytvořit naši nabídku produktů a porozumět potřebám našich zákazníků,“ říká Marek Andryszak, generální ředitel společnosti 8a.

8a prodala 80% podíl

Společnost Enterprise Investors koupila 80% podíl ve společnosti 8a v roce 2021. Cílem investora je podpořit expanzi e-shopu 8a na domácím trhu i expanzi do zahraničí.

„Domníváme se, že internetový prodej bude nadále přebírat tržní podíly offline obchodníkům díky pohodlí a nižším cenám, které zákazníkům nabízí. Zároveň budeme pravděpodobně svědky rychlejší konsolidace v online prostoru, kdy největší hráči budou přebírat podíly na trhu od menších online konkurentů. Naším cílem je učinit z 8a výrazného hráče v regionu střední a východní Evropě,“ říká Bartosz Kwiatkowski, partner, který je v Enterprise Investors zodpovědný za investice.

Enterprise Investors je jednou z největších společností spravujících private equity ve střední a východní Evropě. Od svého založení v roce 1990 vytvořila společnost devět fondů v celkové hodnotě přesahující 2,5 miliardy eur. Tyto fondy dosud investovaly 2,2 miliardy eur do 151 společností z různých odvětví a dokončily 136 investic v celkové výši 4,2 miliardy eur.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Nepřijetí vlastního těla ovlivňuje nákupní chování Čechů
3 min. doba čtení

Nepřijetí vlastního těla ovlivňuje nákupní chování Čechů

Módní trendy sice do určité míry formují módní preference spotřebitelů, nejnovější výzkum GLAMI Fashion (Re)search ale ukazuje, že nákupům oblečení stále vládnou stereotypy, jak ty ohledně standardů krásy a vzhledu těla, tak ty ohledně věku. Výsledkem je, že třetina Čechů raději vynechá letní aktivitu, aby nemuseli odhalovat své tělo, a třetina Čechů starších 55 let […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+