3min. doba čtení

Polský e-shop 8a přichází na Slovensko

Největší polský e-shop s outdoorovým vybavením a oblečením 8a vstupuje na slovenský trh. Po vstupu do České republiky v květnu letošního roku a do Rumunska v září se jedná o čtvrtý trh, na kterém majoritní vlastník společnosti 8a, společnost Enterprise Investors, rozšiřuje své podnikání. Podle HNonline má 8a.sk ambice získat v dohledné době na Slovensku významné postavení na trhu.

Polský e-shop 8a přichází na Slovensko

Jasná pozice na polském trhu

Piotr Czmocha založil svůj první obchod s outdoorovým vybavením v roce 2002 v Gliwicích na jihu Polska a o dva roky později zahájil internetový prodej. Tím položil základ sítě 8a, která se za pár let stala jedničkou na polském e-commerce trhu v segmentu zahrnujícím oblečení, obuv, doplňky a další vybavení pro outdoorové aktivity a horské sporty, jako je horolezectví a skialpinismus. 

V roce 2021 byl e-shop 8a.pl z hlediska tržeb přibližně třikrát větší než dvojka na trhu. Tento rozdíl se stále zvětšuje a do konce letošního roku by mohl být téměř čtyřnásobný oproti nejbližšímu konkurentovi.

Síti 8a se daří i v Česku. Pouhý půlrok po vstupu na český trh má na online trhu s outdoorovým vybavením v České republice zhruba 10% tržní podíl. „Naše ambice jsou na každém trhu jasné. Chceme nabízet co nejširší výběr produktů nejvyšší kvality za atraktivní ceny. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je vytvořit naši nabídku produktů a porozumět potřebám našich zákazníků,“ říká Marek Andryszak, generální ředitel společnosti 8a.

8a prodala 80% podíl

Společnost Enterprise Investors koupila 80% podíl ve společnosti 8a v roce 2021. Cílem investora je podpořit expanzi e-shopu 8a na domácím trhu i expanzi do zahraničí.

„Domníváme se, že internetový prodej bude nadále přebírat tržní podíly offline obchodníkům díky pohodlí a nižším cenám, které zákazníkům nabízí. Zároveň budeme pravděpodobně svědky rychlejší konsolidace v online prostoru, kdy největší hráči budou přebírat podíly na trhu od menších online konkurentů. Naším cílem je učinit z 8a výrazného hráče v regionu střední a východní Evropě,“ říká Bartosz Kwiatkowski, partner, který je v Enterprise Investors zodpovědný za investice.

Enterprise Investors je jednou z největších společností spravujících private equity ve střední a východní Evropě. Od svého založení v roce 1990 vytvořila společnost devět fondů v celkové hodnotě přesahující 2,5 miliardy eur. Tyto fondy dosud investovaly 2,2 miliardy eur do 151 společností z různých odvětví a dokončily 136 investic v celkové výši 4,2 miliardy eur.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Češi se nebojí zkoušet nové e-shopy a svoji ekonomickou situaci vnímají lépe, ukázal výzkum APEK
3min. doba čtení

Češi se nebojí zkoušet nové e-shopy a svoji ekonomickou situaci vnímají lépe, ukázal výzkum APEK

Loajalita zákazníků v on-line prostředí je každým rokem silnější a pro e-shopy důležitá. I tak mají nadále nové kvalitní internetové obchody slibnou šanci na trhu uspět. Jak totiž ukázal výzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK), čtyři z deseti internetových nakupujících jen v letošním prvním čtvrtletí vybrali pro svůj nákup z jejich pohledu dosud nevyzkoušený e-shop.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+