10min. doba čtení

Nemůžete si vybrat rychlý hosting pro váš WordPress? Otestovali jsme je za vás

Tento článek není oslavou vylaďování Core web vitals pro váš projekt. Chápu, že je hodně majitelů, jejichž web není očištěný o nepoužívané skripty a moduly, nemá optimalizované velikosti obrázků a podobně. Avšak i v tomto případě je velký rozdíl, jaký hosting zvolíte. Pokud nevěříte, v tomto článku vám to dokážu.

Filip Mackov Filip Mackov
Senior Web Developer
Nemůžete si vybrat rychlý hosting pro váš WordPress? Otestovali jsme je za vás

Pro nadpis tohoto blogu jsem chtěl použít pojem „nejrychlejší hosting“. V tom případě bych musel otestovat všechny poskytovatele. Já jsem se ale zaměřil na osm alternativ. A to takových, které jsou stále v cenových hladinách, které si běžný majitel webu dokáže obhájit. V našem případě do 100 eur na rok.

Jak jsem postupoval?

Vybral jsem pro vás 8 hostingových společností, které nabízejí hostingové balíčky pro WordPress. WebSupport, WY a HostCreators ze slovenského trhu, český hosting a Wedos z českého trhu doplňují je GoDaddy, Bluehost a řešení od Amazonu ze světa.

Na všechny testované hostingy jsem nahrál stejnou verzi WordPress webu, použil DIVI téma a jejich layout Bistro a 10 běžných pluginů. Rychlost nebyla nijak optimalizovaná, pouze se nainstaloval cache plugin.

Měření jsem realizoval přes Pingdom po dobu 7 dní v 30minutových intervalech a přes site24x7 v 15minutových intervalech. Kromě toho jsem uskutečnil manuálně měření přes PageSeed Insights.

Mým cílem bylo vybrat nejrychlejší hosting za nejméně peněz, proto jsem volil co nejmenší hostingové balíčky. Protože rychlost a cena patří k parametrům, které mají největší vliv na výběr hostingu, můj cíl byl jasný.

Jak si vybrat správný hosting

Web hosting je často přehlížený klíčový prvek každé funkční webstránky. O to víc e-shopu.

Správný výběr hostingu může výrazně ovlivnit SEO a tím i prodej. Existuje více variant hostingu, ze kterých si můžete vybrat. Kromě variant zdarma známe sdílený, VPS, dedikovaný, VMS a cloud. V každém typu je množství funkcionalit a parametrů, které je potřebné zvážit. Nejdůležitější je samozřejmě rychlost. Tím nemyslím jen rychlost načítání stránky, ale také rychlost technické podpory, když ji potřebujete, a rychlost, jakou je možné obnovit stránku ze zálohy.

Všímejte si, zda má vaše hostingová společnost standardní funkce, běžné v roce 2021, které jsou zpravidla zdarma (takže už zahrnuté v ceně). Pokud narazíte na to, že na stránce chybí online chat s technickou podporou, že sekce s často kladenými otázkami je překvapivě stručná, resp. absentuje, pokud jsou zpoplatněné služby jako základní SSL, FTP, počet e-mailových adres, počet databází a podobně, radím vám jen jedno. Volte jiného poskytovatele.

Dnešním standardem je i dostupnost různých webových aplikací a open source aplikací přes admin prostředí. Tyto standardy vám hodně napoví o rychlosti, kterou se hostingová společnost přizpůsobuje trhu a potřebám klientů. Některé umožňují kromě instalace WordPressu také instalaci pluginů, a dokonce si můžete vybrat kterých. Ne pro každého je to přidaná hodnota, ale svědčí to o snaze stále se zlepšovat. A zlepšování se je sama o sobě přidaná hodnota.

V tomto článku se zaměřím na hostingy vhodné pro běžného uživatele WordPressu a budu testovat 8 vybraných hostingových balíčků od pěti lokálních a tří globálních hostingových společností. Začnu ale pěkně popořádku.

Co je to hosting

Je to prostředí, přes které můžete pohodlně ovládat svůj prostor na serveru,  kde je vaše stránka umístěná fyzicky. Zároveň se z tohoto prostoru načítává.

Při výběru přihlížejte k následujícím věcem:

  • Kolik potřebujete domén? Dnes už je možné najít společnosti, které vás počtem domén neomezují, ale stále je jejich počet běžně limitovaný.
  • Kolik místa potřebujete na serveru? Poradí developer. Tento článek je ale o WordPressu a je třeba mít na paměti, že v mnoha případech potřebujeme také prostor pro e-mailové schránky. Doporučuji aspoň 5 GB.
  • Jaká je předpokládaná návštěvnost? Ano, i tento údaj může být limitovaný.
  • Určitě si vyzkoušejte přístup technické podpory a přečtěte si reference.
  • Základní funkce jako počet e-mailů, databází, objemy přenesených dat, FTP a podobně by dnes měly být neomezené i u těch nejlevnějších hostingů.

Hosting zdarma?

Určitě vám to nedoporučuji. Dnes je placený hosting opravdu levný. Platí, že hosting zdarma je ten nejdražší, protože pokud vůbec, tak máte jen minimální podporu a omezené funkce. Systémová podpora, stabilita a dostupnost není ani zdaleka stoprocentní. Jediné, co máte garantované, je ztráta času a kvality. A ještě cizí reklamu na stránce. Tato služba je vhodná pro soukromé osoby, které chtějí mít svoji osobní stránku nebo blog. Ne pro podnikatele.

Po ujasnění základních parametrů hostingu jsem vyřadil ze hry řešení gratis. Řekl jsem si, že budu přihlížet hlavně k rychlosti odezvy serveru, kvalitě technické podpory, bezpečnosti a stabilitě, a tak mohu přejít k výběru nejvhodnějšího webhostingu. Na to je k dispozici mnoho srovnávacích serverů. Já jsem si pro test vybral těchto 8:

Služba

Cena

2,99 € mesačne na prvé obdobie, potom 3,99 € mesačne bez DPH

1,99 € mesačne, minimálne na 3 mesiace

3 € mesačne, minimálne 1 mesiac, maximálne 10 rokov

1000 Kč bez DPH, minimálne 1 rok (cca 40 €)

Základné

parametre

100 GB, spoločný priestor pre web, e-maily a databázy


Pre 3 weby


Plnohodnotný výkon

Neobmedzený počet e-mailov, FTP a databáz

Inštalátor aplikácií

1 doména

GB diskový priestor

1 024 MB WY Drive


Neobmedzený počet emailov, databáz, subdomén
Inštalátor aplikácií

SSD 5GBSSD 5 GB

Neobmedzene domén

Neobmedzene emailov, databáz, ftp PHP, MySql, SSL, Cron, SSH, GIT

Inštalátor aplikácií

25 GB priestoru

PHP skripty

Neobmedzený po4et databáz MySQL/PostgreSQL

Neobmedzený prenos dát

Neobmedzený počet e-mailov, antispam, antivírus

Free SSL

Let’s Encrypt SSL certifikát

Let’s Encrypt SSL certifikát

Let’s Encrypt SSL certifikát

Let’s Encrypt SSL certifikát

Plusy

+ Top podpora
+ Zadarmo na 14 dní

+ Odmena za odporučenie
+ Vysoko kvalitné služby


+ Top podpora
+ Zadarmo na 14 dní

+ Odmena za odporučenie

+ Top podpora
+ Zadarmo na 30 dní

+ Odmena za odporučenie
+ Neobmedzený počet domén

+ Garancia vrátenie platby do 30 dní
+ Zadarmo na 14 dníMínusy

– WordPress max import file size 256 MB

– WordPress max import file size 256 MB

– WordPress max import file size 200 MB

– WordPress max import file size 32 MB
– Nemožné fee SSL, ak je doména hostovaná inde
– Zastaralé admin prostredie
– Podpora bez chatu, iba e-mailom

Služba

Cena

1,25 € bez DPH

50,32 € bez DPH ročne

8.99 € bez DPH mesačne

10 $ bez DPH mesačne (cca 8,55 €)

Základné

parametre

PHP 8.0, 7.x, 5.x + MySQL/MariaDB

HTTP/2 + Podpora HTTPS

Neobmedzený priestor pro web - 100% na SSD, prenos dát, počet databáz, subdomén

256 MB PHP memory limit, 1 GB MySQL, 5 GB pre emaily

1 webová stránka

50 GB SSD úložisko

24/7 zákaznícka podpora

Bezplatná doména - 1 rok

Bezplatné CDN v cene

1 webová stránka

100 GB úložisko, 10 databáz

Nemeraná šírka pásma, a veľkosť úložiska

Bezplatná inštalácia WordPress jedným kliknutím

Bezplatný e -mail na Microsoft 365 - prvý rok

2 GB pamäte

1 jadrový procesor

60 GB SSD disk

3 TB prenos

Free SSL

Let’s Encrypt SSL certifikát

Let’s Encrypt SSL certifikát

Nie, iba platené certifikáty

Nie, iba platené certifikáty

Plusy

+ Garancia vrátenia platby do 180 dní
+ Garancia najnižšej ceny
+ Nonstop podpora


+ WordPress max import file size 512 MB
+ Bezplatná doména na 1 rok
+ Vynikajúce admin prostredie
+ Top podpora

+ WordPress max import file size 100 MB
+ Vysoká zľava pri ročnej platbe
+ Moderné admin prostredie
+ Top podpora

+ Decentralizovaný systém
+ Vlastný virtuálny server a jednoduchá inštalácia WordPressu
+ Moderné admin prostredie
+ 3 mesiace zadarmo


Mínusy

– WordPress max import file size 128 MB
– Nie je možné vyskúšať zadarmo
– Zastaralé admin prostredie
– Podpora bez chatu, iba e-mailom

– Minimálne ročné predplatné

– Minimálne ročné predplatné
– Iba platená SSL certifikát

– Bez jednoduchého prístup do FTP
– Iba platený SSL certifikát
– WordPress max import file size 80 MB

WebSupportWY jsou u nás lídry na trhu, HostCreators mě zaujaly tím, že nelimitují počet domén na hosting. Český hostingWedos jsem upřednostnil z českého trhu hlavně kvůli dobrému poměru cena-rychlost. Řešení od Amazonu jsem do testu zařadil ze zvědavosti. Poslední dvě, BluehostGoDaddy, jsem vybral hlavně kvůli tomu, protože se nejčastěji objevují v žebříčcích nejlepších hostingů.

První dojmy z jednotlivých hostingů

Začnu nejlepšími.

Bluehost mě velmi překvapil, první kontakt s admin prostředím byl velmi příjemný a intuitivní. Bez problémů jsem nastavil DNS přesměrování, nainstaloval WP a pluginy, nastavil SSL, importovat předpřipravenou stránku nebyl problém, protože max import file size je nastavená na 512 MB. Všechno potřebné proběhlo hladce. Podporu jsem kontaktoval jen proto, abych ji vyzkoušel, na moji otázku jsem dostal odpověď do 14 minut.

WebSupport potvrdil svůj vysoký standard. Import stránky se vešel do 256 MB, které jsou nastavené jako maximum pro import. Podporu považuji za jednu z nejlepších a nejrychlejších na trhu.

HostCreators se může také pochlubit intuitivním admin prostředím. 200 MB max import file size mi nestačila, ale podpora to vyřešila promptně za mě.

WY admin panelu není co vytknout. Podpora reaguje přes chat rychle, ale byl jsem z ní dost rozčarovaný. Dostal jsem, například, neurčitou odpověď:

Nakonec jsme se ale dopracovali k číslu 256 MB.

GoDaddy si drží vysoký standard admin prostředí, ale jako jediný neposkytuje bezplatný SSL. Můžete si tam sice Let’s Encrypt SSL certifikát nainstalovat sami, ale je třeba ho každých 90 dní obnovit. Chat podpora reagovala do 15 minut.

AWS. Z portfolia Amazonu jsme zvolili virtuální server Lightsail. Je až neuvěřitelné, jak rychle je možné nastartovat WordPress projekt na AWS Lightsail. Celý proces trvá asi 10 minut včetně registrace, a když použijete jeden z mnohých dostupných návodů, okamžitě jste připravení. Uznáváme, že AWS je jediný z měřených hostingů ve formě virtuálního serveru, ale právě jednoduchost instalace pomocí předdefinovaných balíčků (blueprints) a cena stále pod 100 eur za rok z něho dělá vhodnou alternativu.

Se SSL certifikátem to je podobně a jako balíček je možné ho dokoupit a integrovat, případně Let’s encrypt, pokud máte zkušenosti s linuxovým prostředím.

Wedos je už ale velká změna, zastaralé a nepřehledné admin prostředí, se kterým je třeba se trošku popasovat, než nastavíte například FTP a SSL. Podpora funguje pouze e-mailem, neboť chat si jednoduše vypnuli, jak jsem se dočetl na jejich fóru, které funguje jako forma podpory. Přes e-mail jsem ale relativně rychle vyřešil, co jsem potřeboval (5 hodin). Se SSL byl trošku problém, neboť jsme hostovali jen subdomény, ale když jsme se s podporou přes e-mail pochopili, už to šlo rychle. Import file size 126 MB nestačil, takže to jsem raději přestavil ručně přes FTP.

Český hosting ještě přitvrdil. Admin prostředí je dost retro. E-mailová podpora mi přišla nejméně prozákaznická ze všech testovaných. Nejdříve mi doporučili, abych si SSL certifikát nainstaloval sám, což jsem, samozřejmě, zkusil už dříve. Potom jsem dostal informaci, že to udělají oni a jaký chci. Nakonec však, že se to nedá, protože doména není hostovaná u nich. Že se to bez problémů dá všude jinde u konkurence, je feedback, který pravděpodobně skončil v koši pracovníka zákaznické podpory služby Český hosting. Takže jako jeden ze dvou testovaných hostingů nemá nainstalovaný SSL certifikát.

URL jednotlivých měřených stránek:

Výsledek měření

Děkuji Hostcreators za konstruktivní feedback po zveřejnění blogu, kde poukázali na rozdíl v chování cash pluginu. Po prověření se potvrdilo jeho jiné chování na hostinzích Hostcreators, WY a AWS. Na těchto třech se plugin jevil jako zapnutý, ale nefungoval. Bylo to způsobené přesměrováním na HTTPS. Na AWS se to vyřešilo jeho vypnutím a zapnutím, podpora Hostcreators to vyřešila sama, což velmi chválím, a u WY se odvolali na to, že za obsah stránky neodpovídají, čemuž se nedá nic vytknout. Tady jsem to proto vyřešil vlastními silami.

V tabulce níže najdete zprůměrované výsledky z jednotlivých měření uskutečněných v průběhu 7 dní od 22. 9. 2021 do 28. 9. 2021. V případě Hostcreators, WY a AWS bylo provedené přeměření od 20. 10. 2021 do 27. 10. 2021 z důvodu zjištění nefunkčnosti cash pluginu WP Fastest Casch, který výrazně ovlivnil výsledky. V Příloze blogu si můžete stáhnout PDF s grafickým znázorněním měření.

Jednoznačně nejlépe dopadly WY, HostCreators a WebSupport. GoDaddy má překvapivě nízké skóre na PageSeed Insights (slabé CLS). Vzhledem k očekávání a nutnosti zaplatit roční předplatné výrazně zklamal Bluehost. Naopak příjemně překvapily Český hosting a co se týká rychlosti také Wedos, kde jsem u obou, vzhledem na předpotopní admin panel, očekával slabší výsledky. AWS se ukázal jako zajímavé řešení a naměřené hodnoty byly velmi stabilní, přece jen pokud jste běžný uživatel, vzhledem k ceně a povaze služby bych volil klasický hosting.

Pokud si chcete vybrat nejlepší poměr ceny, rychlosti a kvality dodané služby, nemusíte se ohlížet po zahraničních dodavatelích. Trojice testovaných slovenských hostingů dopadla na výbornou, je jen na vás, zda si vyberete největšího hráče, nebo jinou alternativu.

Když vyberete některý jiný z testovaných hostingů, nebude to až tak zásadní problém či tragédie. Za stejné peníze ale dostanete horší poměr ceny a kvality. Pokud byste z nějakého důvodu byli nucení vybrat si Bluehost, tak zvažte dražší variantu hostingu, neboť průměrný čas načítání stránky, která měla jen 1,5 MB, je opravdu slabý a má vliv i na skóre stránky, a tedy i na SEO. U všech ostatních vás budou čekat různé jiné kompromisy, kde bych se například určitě zamyslel, zda je ok mít v současnosti podporu pouze přes e-mail, zálohu jen 5 dní, komplikované a nemoderní admin prostředí, problémy s free SSL certifikátem a podobně.

Věřím, že vám tento článek pomohl lépe se zorientovat na trhu, a pokud si stále nejste jistí, kde hostovat svoji stránku kvůli různým speciálním požadavkům, požádejte o radu svého developera nebo se obraťte na nás.

Sdílet článek
Filip Mackov
Senior Web Developer

Celý můj pracovní život se orientuji na klienta a jeho zážitek. Mé dlouholeté zkušenosti z oblasti prodeje, digitální reklamy a telekomunikací mi pomáhají podívat se na web s dostatečným odstupem a očima klienta. Neskromně si dovolím tvrdit, že můj smysl pro detail a time management mi umožňuje dodávat kvalitní weby s přidanou hodnotou a současně sledovat všechny aktuální trendy tvorby webu. Čerpám zejména ze svého entuziasmu pro user interface & experience a rád hledám řešení na různé problémy. Volný čas trávím s manželkou a malou dcerou obvykle jako hrdina, horský nosič, kuchař, detektiv, lovec duchů a hledač pokladů.

SHARKANI
Tento článek ti přináší

SHARKANI

Digitálna agentúra s chuťou vymýšlať efektívnu kreatívu.

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
8 tipů pro optimalizaci feedů a úspěšnou online expanzi
8min. doba čtení

8 tipů pro optimalizaci feedů a úspěšnou online expanzi

Feedy zůstávají pro mnoho e-shopů atraktivní volbou produktového propojení v rámci online expanze na nové trhy. Jak s feedy pracovat efektivně a na co si dát pozor? Objevte svět produktových feedů a zjistěte, jak specializované aplikace mění pravidla hry ve správě feedů a usnadňují digitální expanzi e-shopů.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+