8 min. doba čtení

Jak vybrat platební bránu pro e-shop 3. díl – Jak se tvoří cena za služby platebních bran

V předchozích dílech naší série jsme si rozebrali, jakou roli hraje vzhled platební brány a uživatelské prostředí při výběru platebního řešení, jaké platební metody nesmí chybět na vašem e-shopu i jaké doplňkové funkce vám mohou usnadnit příjem plateb. 

Jak vybrat platební bránu pro e-shop 3. díl – Jak se tvoří cena za služby platebních bran
Zdroj: GoPay

To ale ještě nejsou všechny aspekty, které by vás měli při hledání vhodného řešení zajímat.

V závěrečném článku vám prozradíme, z čeho se skládá transakční poplatek za platbu kartou, jak platební brány tvoří ceny a nakonec tip, jak se dá na platební bráně ušetřit. 

Z čeho se skládá poplatek za platbu kartou? 

Platba platební kartou je nejpoptávanějším produktem platebních bran. Jak vypadá cenotvorba u této žádané platební metody? 

Do výsledného poplatku za platbu platební kartou vstupuje více institucí, které se na zprostředkování transakce podílejí.

Obvykle se jedná o těchto 5 stran:

  • karetní asociace (VISA, MasterCard)
  • vydavatelská banka (banka, která vydala kartu zákazníka)
  • acquirer (finanční instituce, která je zapsána do programu kartových asociací a která se také podílí na zpracování transakce)
  • zúčtovací centrum (provádí zúčtování transakcí pro acquirera)
  • platební brána

Podstatnou část účtovaného poplatku tvoří mezibankovní poplatek a poplatek karetním asociacím – každá instituce si účtuje jiný poplatek, a proto se může cena za jednotlivou transakci mírně lišit.

Podívejte se, jak vypadá rozložení poplatku za transakci provedenou přes GoPay platební bránu na přehledné infografice.

Jakou roli ve výši poplatku hraje typ platební karty? 

V základu rozlišujeme dvě skupiny platebních karet, které ovlivňují výši poplatku – regulované a neregulované (ostatní). Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Regulovanými platebními kartami jsou myšleny spotřebitelské debetní a kreditní karty vydané v evropském hospodářském prostoru značkami VISA, VISA Electron, V Pay, MasterCard a Maestro. 

Na tento typ karet se vztahuje nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2015/751, které stanovuje maximální výši mezibankovního poplatku. Proto je i těchto karet transakční poplatek nižší.

Neregulované (ostatní) platební karty jsou služební karty VISA, VISA Electron, V Pay, MasterCard a Maestro a spotřebitelské karty VISA, VISA Electron, V Pay, MasterCard vydané mimo evropský hospodářský prostor. 

Na tyto typy platebních karet a také na Maestro se výše zmíněné nařízení nevztahuje, a proto je u nich zpravidla bývá cena za platbu vyšší.

Výši poplatku také ovlivňuje, zda se jedná o debetní nebo kreditní kartu – poplatek bývá obecně u kreditních karet vyšší.

Naše data nicméně dokazují, že v průměrném zastoupení jednotlivých typů karet se ve většině případů setkáváme s platbami přes regulované karty. V grafu níže vidíte, jaké je průměrné zastoupení platebních karet na platební bráně GoPay.

V jakých režimech platební brány poplatky účtují? 

Platební brány využívají dva režimy účtování transakčních poplatků – tzv. BLEND a MIF ++ ( Multilateral Interchange Fee) režimy. Jak fungují a jaký je mezi nimi rozdíl? 

Účtování poplatků v režimu BLEND znamená jednotnou sazbu – tedy jednotný transakční poplatek nezávisle na typu platební karty, zemi vydání karty nebo vydávající společnosti. Poplatky v tomto režimu jsou pevně dané a konečné.

MIF++ neboli “rozpad” znamená, že se výše poplatku za transakci odvíjí od typu platební karty, zemi vydání nebo společnosti, která kartu vydala.

Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Oba režimy mají své výhody i nevýhody. V případě režimu BLEND přesně víte, kolik za jednotlivé transakce zaplatíte – tento režim je pro spoustu obchodníků přehlednější. Na druhou stranu ve vysokém objemu plateb může být nevýhodný – zpravidla bývá poplatek v tomto režimu vyšší, jelikož do výše poplatku musí platební brány promítnout průměrné náklady na zprocesování platby.

Režim MIF++ se sice zdánlivě jeví jako nepřehledný, nicméně pro vás může být v některých situacích výhodnější než BLEND. Vše závisí na typu platebních karet, které u vašich zákazníků dominují – pokud máte vysoký objem plateb ze spotřebitelských karet vydaných v rámci EHP (tzv. regulované karty), bude pro vás tento režim zpravidla příznivější – transakční poplatek za zpracování platby z takové platební karty je obecně nižší než ze služebních (firemních) karet.

Další položka ceníku platebních bran – fixní poplatek

Další nezanedbatelnou položkou ceníku platebních bran kromě transakčního poplatku je tzv. fixní poplatek. Jedná se o pevnou částku, která je připočítána k transakčnímu poplatku za zprocesování platby. Můžete se setkat i se sazbou, která bude kupříkladu vypadat takto:

1 % + 2 CZK

S tím, že 1 % je transakční poplatek a 2 CZK jsou fixní poplatek. 

Fixní poplatek se obvykle odvíjí od výše průměrné platby. V případě vysokých částek jej platební brána pravděpodobně účtovat nebude, u nižších částek se v tomto poplatku může promítnout náklad na zprostředkování platby. 

Jak je to s poplatky za ostatní platební metody? 

Platby kartou jsou nezanedbatelnou položkou v portfoliu platebních bran, nicméně zdaleka ne jedinou. Jak jsou na tom s poplatky ostatní platební metody? 

Druhá v pořadí nejoblíbenější platební metoda po platbách kartou jsou online bankovní převody (můžete se také setkat s termínem “bankovní tlačítka”). Zde se poplatek může lišit v závislosti na konkrétní bance, které bankovní tlačítka poskytuje. Jedná se totiž o jejich vlastní produkt.

Dalším typem bankovních převodů, se kterým se můžete v nabídce platebních metod setkat, jsou tzv. PSD2 převody. Jedná se o zrychlený bankovní převod, který se řídí evropskou směrnicí o poskytování PSD2 plateb, a tyto převody fungují obdobně jako bankovní tlačítka, nicméně se nejedná o produkt banky. Z tohoto důvodu je tento typ převodu zpravidla levnější, jelikož do poplatku nevstupují bankovní instituce.

Ostatní poplatky, které by vás měly zajímat

Transakční poplatky nejsou jediné poplatky, se kterými se v ceníkách platebních bran můžete setkat. 

Jaké další poplatky platební brány za své služby účtují? 

Aktivační poplatek

Aktivační poplatek je poplatek za aktivaci platební brány na vašem e-shopu. I s tímto poplatkem se u některých platebních bran můžete setkat. 

Obvykle se jedná o vyšší jednorázovou částku, kterou zaplatíte při spuštění platební brány. 

Jelikož se jedná o poměrně zastaralý poplatek, určitě doporučujeme upřednostnit platební bránu s aktivací zdarma. 

V GoPay za aktivaci nic neplatíte. Spuštění platební brány máte vždy zdarma. 

Poplatek za správu platební brány 

Nejčastějším poplatkem mimo transakčních je například poplatek za správu platební brány. Tento poplatek účtují platební brány zpravidla na měsíční bázi a měl by pokrýt náklady spojené s provozem platebního řešení (narozdíl od transakčního poplatku, který pokrývá náklady na zprocesování platby).

Některé platební brány mají tento poplatek variabilní – jeho účtování se odvíjí od obratu, který za kalendářní měsíc přes platební bránu realizujete. Nad určitou částku pak tento poplatek neplatíte. Např. v GoPay máte měsíční vedení zdarma při obratu nad 50 000 CZK za kalendářní měsíc.

Ve vašem výběru proto zvažte tu platební bránu, která má nejnižší hranici neúčtování tohoto poplatku. 

Poplatek za vyúčtování

I převod zrealizovaných transakcí na váš účet se bez poplatku u většiny platebních bran neobejde. 

Obvykle se jedná o poplatek v řádu několika málo korun a platební brány jej účtují v případě provedení vyúčtování a následného převodu plateb na váš bankovní účet. 

Poplatek za aktivaci plateb v režimu celosvět

Přijímat platby z celého světa – tedy z platebních karet vydaných mimo evropský hospodářský prostor. Z bezpečnostních důvodů platební brány tuto službu aktivují na žádost klienta. A některé platební brány si za aktivací této služby účtují nemalé poplatky.

V GoPay máte aktivaci plateb v režimu celosvět vždy zcela zdarma. 

Tip na konec – sledujte sezónní akce pro lepší cenu

Na poplatcích můžete ale i ušetřit – sledujte sezónní akce, které platební brány často nabízejí (obvykle na podzim). Můžete tak získat platební bránu s nižšími poplatky nebo měsíčním vedením zdarma. 

GoPay platební bránu si můžete nyní zdarma na 12 měsíců vyzkoušet. Aktuálně nabízíme začínajícím obchodníkům platby kartou na 12 měsíců zdarma v rámci akce Česko platí kartou. Pokud jste ještě nepřijímali platby kartou, můžete získat platební řešení na rok zdarma! 

Závěrem

V posledním článku jsme vám doplnili užitečné informace v oblasti cenotvorby platebních bran a jak vybrat tu nejlepší nabídku pro váš business. Teď vás ve výběru platební brány už nic nezaskočí!

A pokud platební brána GoPay splňuje všechna vaše očekávání od platební brány, registrujte se a rádi vám zařídíme platební bránu pro váš e-shop.

CZ odkaz na registraci – registrujte se.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Tento článek ti přináší

GoPay

Platební brána GoPay je jedničkou na českém trhu v počtu obsluhovaných e-shopů - na GoPay spoléhá již 18 000 + obchodníků. Hledáte spolehlivou platební bránu pro váš e-shop? GoPay vám umožní bezstarostný příjem online plateb. 50+ platebních metod, 8 měn a 19 jazykových mutací v jednom řešení. GoPay navíc umožňuje uložení karty pro další nákupy, a díky tomu šetří zákazníkům 23 kliknutí navíc. Nyní navíc na 12 měsíců zdarma pro začínající e-shopy!

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak čínské e-shopy mění českou e-commerce
12 min. doba čtení

Jak čínské e-shopy mění českou e-commerce

Čínské e-shopy jako Temu, Shein a AliExpress si získávají stále větší popularitu po celém světě, včetně Evropy a USA. Nabízejí extrémně nízké ceny, široký sortiment produktů a často i bezplatné doručení. Nicméně za touto lákavou fasádou se může skrývat strategie, která má zásadní negativní dopady na spotřebitele i lokální ekonomiky.

Jakub Matoušek Jakub Matoušek
Founder & CEO, Pathfinder
Přečíst článek
Ukradl stát doménu stvr.sk? Ale kdepak…
5 min. doba čtení

Ukradl stát doménu stvr.sk? Ale kdepak…

Celá kauza ohledně domény a „chudáka“ studenta je ukázkový příklad, jak se podle mě nedělají doménové spekulace. S doménami dělám jako hobby už možná 15 let. Je to pro mě zábava a někdy příjemný finanční bonus. Každopádně, text je čistě můj názor. Nejsem právník. 🙂

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Přečíst článek
Retail se mění. Vše je o údajích
3 min. doba čtení

Retail se mění. Vše je o údajích

Nakupování už není jen o předávání hotovosti. V dnešní době chtějí obchody také osobní údaje. Například módní obchody s luxusním zbožím, které začaly u pokladny vyžadovat telefonní čísla. Prý kvůli zasílání elektronických účtenek, což zní docela prakticky. Nebo je to přes čáru?

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+