3min. doba čtení

IT sektor na Ukrajině přebírá zakázky, které byly původně určeny ruským firmám

Ředitel IT Ukraine Association Konstantin Vasjuk se v rozhovoru vyjádřil o stavu ukrajinského IT sektoru během války. Situace není ideální, ale ukrajinský IT sektor je velmi odolný. 

IT sektor na Ukrajině přebírá zakázky, které byly původně určeny ruským firmám

Ukrajina je i přes válečný stav nadále otevřena pro podnikání

Vasyuk se proto v rozhovoru přes Zoom snažil uklidnit obavy mnoha podniků, které v posledních letech zadávaly práci IT sektoru a povzbudit ostatní, aby podpořili toto odvětví v době, kdy to nejvíce potřebuje. 

Sdružení IT Ukrajina zastupuje 100 technologických společností, které mezi sebou zaměstnávají přibližně 75 000 IT odborníků. Drtivá většina této pracovní síly pokračuje ve své práci během konfliktu, ačkoli někteří se museli přestěhovat do bezpečnějších oblastí. Výjimkou jsou zejména části na východě země, které jsou pod kontrolou Ruska a podléhají sankcím.

Zdůraznil, že IT sektor je velmi odolný, protože historie země ho nutí přizpůsobovat se. Například z nedávného průzkumu sdružení vyplynulo, že 85 % těchto firem pokračuje v realizaci projektů neprodleně a Vasjuk uvedl, že internetový i bankovní systém zůstává plně funkční.  

Někteří IT odborníci se chopili zbraní, jiní se zapojili do kybernetické obrany 

Na začátku války se někteří IT pracovníci s vojenskými zkušenostmi chopili zbraní a jiní se zapojili do obranného kybernetického úsilí. Ti, kteří pokračovali v práci, se přestěhovali do bezpečnějších oblastí, ale Vasjuk trval na tom, že situace se prozatím stabilizovala a že zvýšená spolupráce v rámci sektoru, jakož i podpora z vnějšího prostředí umožnila překonat počáteční překážky. 

Vasjuk potvrdil, že díky sankcím a údajnému odlivu IT talentů, ukrajinské IT firmy skutečně získaly některé mezinárodní zakázky, které byly formálně zadány Rusku. 

„Jelikož zákazníci ruší smlouvy s ruskými společnostmi, deficit na globálním trhu IT specialistů zůstává a jsou americké společnosti, které nás žádají o poskytnutí doporučení na dodavatele služeb, které zrušily, a to je dobrá zpráva,“ řekl. 

Vasjuk připustil, že obchodování se společnostmi na Ukrajině je nutně spojeno s určitým rizikem, a vyzval stávající zákazníky, aby nerušili své spolupráce. Podle jeho slov zatím došlo k minimálním přerušením a v případech, kdy došlo ke zpoždění, byli zákazníci chápaví. 

„Chceme, aby cizinci věděli, že i když Ukrajina prochází těžkými časy, neznamená to, že by Ukrajinci měli jen sedět. Protože musíme živit rodiny, chránit zemi a obnovovat hospodářství. Pracujeme na podpoře naší vlasti a jejích občanů. Všechno bude v pořádku.“ 

Sdružení IT Ukraine lze kontaktovat prostřednictvím jeho stránky na síti LinkedIn.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+