2min. doba čtení

Investoři společnosti Alibaba zpanikařili a během několika minut přišli o 26 miliard

Akcie společnosti Alibaba prudce klesly po nejasnostech v souvislosti s údajným zatčením majitele Jacka Ma. Po zprávách ve státní televizi se akcie Alibaba propadly o 9,4 %.

Investoři společnosti Alibaba zpanikařili a během několika minut přišli o 26 miliard

Akcie čínského hegemona Alibaba po pár minutách od otevření hongkongské burzy prudce klesly v důsledku zmatku kolem údajného zatčení jeho zakladatele Jacka Ma, které oficiální média v zemi mezitím popřela. Akcie společnosti Alibaba se propadly v 9:45 místního času, tedy necelých 15 minut po otevření, a to o 9,4 %. 

Reportáž televize vyvolala paniku

Čínská státní televize CCTV v úterý ráno informovala, že policie v Chang-čou, domovském městě společnosti Alibaba, přijala 25. dubna „bezpečnostní opatření“ proti osobě s příjmením Ma. Hlasatel uvedl, že Ma byl zadržen a obviněn ze „spolčování se s nepřátelskými protičínskými silami v zahraničí“ a z účasti na „aktivitách ohrožujících národní bezpečnost“. 

Jelikož záznam neuvedl křestní jméno zadržené osoby, tato skutečnost vyvolala paniku mezi investory, kteří se obávali, že zadrženou osobou může být majitel společnosti Jack Ma. Tyto obavy pramenily z Maových vztahů s vnitrostátními orgány, které se koncem roku 2020 zhoršily po neúspěšném vstupu na burzu jeho fintech společnosti Ant Group. 

Zotavení akcií po oficiálním prohlášení 

Oficiální prohlášení tyto fámy rychle vyvrátilo. Global Times uvedl, že jméno zadrženého se skládá ze tří čínských znaků, zatímco jméno Jacka Ma (Ma Yun) má jen dva.

Podle novin pracuje obviněná osoba jako manažer výzkumu a vývoje v počítačové společnosti. Po prohlášení médií se cena hongkongských akcií společnosti Alibaba zotavila a během přestávky v polovině obchodování snížila své ztráty na 1,57 %. 

Dlouhodobý klesající trend

Přesto se akcie skupiny na místní burze stále obchodují za téměř poloviční cenu ve srovnání s cenou z roku 2019. Může za to tvrdý regulační zásah čínské vlády a narušené vztahy mezi Maem a úřady v souvislosti s IPO společnosti Ant Group koncem roku 2020.

Společnost byla regulačními zásahy vlády zasažena nejvíce, přičemž Peking jí v dubnu 2021 uložil největší antimonopolní pokutu v historii Číny ve výši přibližně 2,8 miliardy dolarů.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+