2min. doba čtení

Google odsouzen za zneužívání obchodních praktik vůči vývojářům mobilních aplikací

Společnost Google byla v pondělí odsouzena obchodním soudem v Paříži k „občanskoprávní pokutě“ ve výši 2 milionů eur za zneužívání obchodních praktik vůči vývojářům mobilních aplikací. Podle rozsudku, který v úterý získala agentura AFP, musí upravit sedm ustanovení své distribuční smlouvy. 

Google odsouzen za zneužívání obchodních praktik vůči vývojářům mobilních aplikací

Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebitelské záležitosti a kontrolu podvodů (DGCCRF) podalo v roce 2018 žalobu proti společnosti Google. Ta byla podána na podnět ministerstva hospodářství Bruna Le Maireho, které obvinilo Google z „uvalení tarifů“ na francouzské startupy, které chtějí prodávat své aplikace na jejích platformách. Dále byla obviněna z vymáhání jejich údajů a z možnosti jednostranně upravovat smlouvy. 

30% provize z každého prodeje 

Soud se zabýval sedmi spornými ustanoveními distribuční smlouvy. Ty byly během období od 5. května 2015 do 2. července 2016 „vynuceny společností Google bez účinného vyjednávání“. Jedna z těchto klauzulí vyžadovala, aby vývojáři stanovili ceny svých aplikací v rámci cenového rozpětí určeného společností Google a umožnili webovému gigantovi získat 30% provizi z každého prodeje v obchodě Play. 

Vzhledem k závažnosti dotčených praktik bude muset společnost Google zaplatit občanskoprávní pokutu ve výši 2 miliony eur jako důsledek porušení veřejného hospodářského řádu. Do tří měsíců bude muset také upravit i svá ustanovení. 

„Android a Google Play nabízejí vývojářům větší možnosti než kterákoli jiná platforma, a k tomu schopnost oslovit stále širší publikum,“ uvedla společnost Google pro agenturu AFP. Skupina tvrdí, že již změnila několik ustanovení, na která poukázal soud a také nedávno snížila provizi vůči malým vývojářům. Společnost Apple, kterou v roce 2018 rovněž předvolalo DGCCRF, stále čeká na rozhodnutí soudu. Oba američtí giganti jsou pod silným globálním tlakem, aby omezili své dominantní postavení na lukrativním trhu s mobilními aplikacemi.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+