4 min. doba čtení

Fungování a stav affiliate marketingu v Maďarsku

Affiliate je v Maďarsku rozvíjejícím se segmentem v rámci online marketingu. První affiliate projekty se spustily okolo roku 2010, ale z různých důvodů se dosud nestaly populární formou online marketingu mezi lokálními e-shopy.

Fungování a stav affiliate marketingu v Maďarsku

V roce 2017 vstoupila do hry regionální affiliate síť Dognet, která aktivně pracuje na rozvoji a vzdělávání trhu. Výsledkem je i to, že na trhu působí stále víc publisherů a vlastní affiliate kampaň má stále víc velkých e-commerce hráčů. V posledních letech affiliate marketing postupně roste a profesionalizuje se.

Obsazení trhu

Na trhu působí několik sítí. Zajímavostí je, že v Maďarsku nedominuje žádná lokální síť – první lokální síť Affiliate.hu roky vykazuje ztrátu a prakticky už nefunguje. Mezinárodní síť Tradetracker má částečně lokální zastoupení na trhu, ale není příliš aktivní.

Roky tu fungovala rumunská síť Profitshare, která provozovala zejména affiliate kampaň Emagu (největší e-shop v Maďarsku s centrálou v Rumunsku), avšak v roce 2018 tato síť opustila maďarský trh.

Ze Slovenska pochází affiliate síť Dognet, na trhu má zastoupení také globální síť CJ.com.

Pro další evropské hráče je maďarský trh malý a nezajímavý, proto tu neobsluhují větší množství kampaní.

Projekty publisherů

V posledních letech se affiliate trh postupně vyvíjí a profesionalizuje se. Už to není o pár jedincích, kteří po práci něco „naklikávají“. To, že Google tlačí na kvalitu, vyprofilovalo i v Maďarsku několik silných obsahových partnerů, kteří obsluhují většinu trhu.

Zajímavým faktem je, že v Maďarsku působí i více publisherů, kteří mají rozběhnuté affiliate projekty, ale zaměřují se na zahraniční kampaně (zejména v západní Evropě přes Amazon či čínské e-shopy).

Na trhu však stále vznikají noví publisheři a velkou roli v tom sehrává i Dognet, který pravidelně publikuje tipy na svém blogu či organizuje meetupy v Budapešti. Affiliate kampaně od velkých a významných e-shopů jako například Alza.hu také pozitivně ovlivňují situaci na trhu.

Působí tu i skupina cashback / loajalitních projektů a samozřejmě také agregátory kuponů. Najdeme několik domácích kuponových webů jako Kuponbrigad.hu, Kuponbánya.hu. Z největších cashbackových systémů je na trhu přítomné Refundo. Z kuponových webů to jsou mezinárodní projekty jako Picodi.com, Kuplio.hu nebo Bonipo.hu.

Affiliate komunita

O aktivní affiliate komunitě v Maďarsku zatím můžeme hovořit jen těžko. Dalo by se říct, že se formuje postupně. Důležitou roli v tom hraje affiliate síť Dognet.

Publisheři mají možnost komunikovat přes interní skupiny sítí na Facebooku jako je Dognet affiliate partnerek, nebo mají možnost setkat se prostřednictvím sítí jako meetup HotDognet.

Klasická fóra, magazíny nebo blogy o affiliate víceméně neexistují.

Budoucnost affiliate marketingu v Maďarsku

Vzhledem k jasně rostoucímu trendu je předpoklad stále silnějšího postavení affiliate marketingu u inzerentů i publisherů. Výhodou je, že trh je malý a hráči jako Amazon na trhu tak brzy nebudou. To znamená, že tam bude stále prostor pro rozvoj lokálního trhu a e-shopů.

Pokud hledáte partnera pro svůj affiliate program právě v Maďarsku, vybírejte spíše lokální sítě, protože pro většinu globálních či evropských hráčů je trh natolik malý, že na něm nemají zastoupení. Nedokážou dobře obsluhovat trh a neznají komunitu.

Ideální je vybrat si jednu silnou lokální síť, například pro Maďarsko, Slovensko nebo Česko. K nim se často přidávají balkánské země – Chorvatsko, Slovinsko a Rumunsko, které například síť Dognet, jako ideální volba pro CEE trh, plně obsluhuje.

Je výhodou, když si inzerent vybere jednoho hráče pro několik trhů. Samozřejmě, konsolidace je na místě, ale pokud síť dokáže pokrýt například 5 států, dokáže e-shop efektivně spravovat jednu „západní“ síť a další vybrat jako specializovanou například pro CEE region.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Trh klesá, no affiliate síť Dognet hlásí meziroční nárůst výkonu Black Friday
6 min. doba čtení

Trh klesá, no affiliate síť Dognet hlásí meziroční nárůst výkonu Black Friday

Black Friday je jednou z největších a nejdůležitějších událostí pro celý segment e-commerce. Již mnoho let se nejedná pouze o jeden den, ale obvykle o celý týden, který se nazývá “Black week”. V podstatě však e-shopy nasazují slevy již od začátku listopadu. Proto je listopad nejsilnějším měsícem e-commerce sezóny.

Zuzana Riglerová Zuzana Riglerová
Key Relationship Manager
Přečíst článek
Dognet posiluje na maďarském trhu a vydává exkluzivní expanzní guideline na podporu affiliate publisherů
3 min. doba čtení

Dognet posiluje na maďarském trhu a vydává exkluzivní expanzní guideline na podporu affiliate publisherů

Affiliate síť Dognet podporuje affiliate marketing již více než 10 let nejen na Slovensku, ale i v sousedních zemích a na Balkáně. Protože síť dlouhodobě pozoruje nevyužitý potenciál maďarského trhu, představila letos v létě novou iniciativu nazvanou expanzní guideline. V něm publisheri najdou vše, co by mohli potřebovat při expanzi na tento trh s partnerskými projekty.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+