2min. doba čtení

Freelanceři si během pandemie polepšili. Jak rostla jejich hodinová sazba?

Přestože globální nezaměstnanost dosáhla v důsledku pandemie historická maxima, freelancerům se daří. Společnost Payoneer zveřejnila Freelancer Income Report s příjmy tzv. svobodných povolání. Více než 30 % respondentů uvedlo zvýšení poptávky po jejich službách a 45 % uvádí poptávku na úrovni předcházejícího roku. Nejvýraznější růst zaznamenaly oblasti IT, marketingu a financí.

Freelanceři si během pandemie polepšili. Jak rostla jejich hodinová sazba?

Nejvíc příležitostí nabízejí Marketplaces, hodinové sazby výrazně rostou

Pro většinu (71 %) respondentů jsou primárním zdrojem pracovních příležitostí  marketplaces. Pouze 10 % se spoléhá na tradičnější zdroje, jako je osobní kontakt (často prostřednictvím e-mailu nebo sociálních sítí), nebo na doporučení.

Ve srovnání se zprávou před dvěma roky došlo u freelancerů k výraznému nárůstu průměrné globální hodinové sazby. Z reportu vyplývá, že průměrná hodinová sazba freelancera je na úrovni 28 USD oproti 21 USD z roku 2020. Rovných 40 % freelancerů uvádí, že v současnosti si za svoje služby účtují víc než na začátku pandemie a poptávka nadále roste. Příležitost uspět v oblasti „na volné noze“ nebyla nikdy větší.

 Více než 30 % respondentů uvedlo zvýšenípoptávky po jejich službách.

Rozdíl v odměňování žen a mužů přetrvává

Zpráva zdůrazňuje, že rozdíl v odměňování žen a mužů se od roku 2020 bohužel mírně zvýšil. Tento rozdíl v odměňování patří mezi nejvýraznější v Severní Americe. Ženy uvádějí výdělek v průměru 37 dolarů za hodinu ve srovnání s muži, kteří uvádějí průměrný výdělek 52 dolarů za hodinu. Ve skutečnosti ženy uváděly nižší výdělek než muži v každém regionu ze 100 zkoumaných zemí kromě Jižní Ameriky. V tomto regionu ženy vydělávají víc než jejich mužští kolegové asi o 4 dolary na hodinu.

Ve skutečnosti ženy uváděly nižší výděleknež muži v každém regionu ze 100 zkoumaných zemí.

Pozitivní zprávou však je, že stále víc žen upřednostňuje tento způsob obživy. Počet žen se meziročně zvýšil o pět procent – z 24 % na 29 %. Kromě toho ženy uváděly vyšší míru spokojenosti než jejich mužští kolegové, což potvrzuje přetrvávající potenciál freelancingu nabídnout ženám atraktivní alternativu vůči tradičnímu pracovnímu poměru.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+