Zaměstnanec ve firmě, ale na volné noze
Ve snaze o dosažení vyšších zisků, které jdou ruku v ruce se snižováním nákladů, je běžnou praxí zaměstnavatelů využívat práci samostatně výdělečně činných osob. Problém nastává, pokud se tato činnost definuje jako závislý poměr nebo pokud pracovníci podléhají právním odpovědnostem bez možnosti využít benefity pracovního poměru.
Podle francouzského práva přiznává status zaměstnance benefity včetně dávek v nezaměstnanosti, sociálního zabezpečení a příspěvků na důchodové zabezpečení.
Společnost Deliveroo uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
„Administrativní vyšetřování zkoumalo období od roku 2015 do roku 2017. Následná soudní jednání ukázala, že společnost Deliveroo zavedla téměř trvalý dohled a kontrolu nad prací kurýrů během jejich připojení,“ uvedla soudkyně Sylvie Daunisová.
To zahrnovalo například přidělování delších časových intervalů, kdy kurýři museli být v pohotovosti, aby společnost měla během víkendu co nejvíce lidí k dispozici. Kurýry, kteří odmítli delší pohotovost, zastrašovali tím, že jim nebude umožněno pracovat pro platformu v následujících týdnech.
Přestože kurýři byli na volné noze a mohli si vybrat kdy a kolik budou pracovat, soud zjistil, že společnost Deliveroo jednostranně změnila podmínky spolupráce. Šlo o kritéria, na jejichž základě se definovalo zvýšení mzdy, nebo minimální čas, který bylo třeba strávit online, aby bylo možné se kvalifikovat jako kurýr.
Maximální pokuta pro společnost a podmínka pro bývalé manažery
Dva bývalí manažeři společnosti Deliveroo byli v úterý francouzským soudem odsouzeni k podmíněným trestům odnětí svobody na jeden rok a pokutě 30 000 eur za zneužívání kurýrů pracujících na volné noze.
Společnost dostala také maximální pokutu ve výši 375 000 eur a rozhodnutí soudu bude muset jeden měsíc zveřejňovat na francouzské domovské stránce Deliveroo.
Společnost Deliveroo ve svém prohlášení uvedla, že „kategoricky zpochybňuje“ rozhodnutí francouzského soudu.
„Rozsudek je v rozporu s předchozími rozhodnutími civilních soudů, která se týkala stejného historického období a která opakovaně konstatovala, že kurýři jsou osoby samostatně výdělečně činné,“ uvedl mluvčí.
Akcie společnosti Deliveroo od svého uvedení na burzu v březnu 2021 ztratily více než 70 % své hodnoty.