2min. doba čtení

Ekonomické prognózy: co nás čeká v roce 2023?

Do konce roku zbývají poslední dny, ale vy jste ještě ani nestihli mentálně zpracovat rok 2020? V žádném případě v tom nejste sami. Pro lepší představu o současné ekonomické situaci jsme pro vás připravili souhrn letošních ukazatelů a předpovědi pro rok 2023 pro Česko a Slovensko. Nebudeme lhát, nevypadá to růžově.

Naďa Csillagová Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron
Ekonomické prognózy: co nás čeká v roce 2023?

Zažíváme zvláštní časy… ještě nedávno rostla ekonomika nejrychleji za posledních 80 let, ale pak přišel rok 2020 a svět se obrátil vzhůru nohama. Ekonomika začala stagnovat, nastoupila inflace a všechny nás ovládla „drobná“ nervozita (jak to bude s elektronickým obchodem, to je kapitola sama pro sebe). Jak se začaly vyvíjet ekonomické ukazatele po tomto hořkém roce a co můžeme očekávat v roce 2023?

 Slovensko

Zdroj: Evropská komise

Slovenská ekonomika v důsledku růstu cen výrazně zpomalí a HDP v příštím roce vzroste jen o půl procenta. Nejhorší je extrémní zvýšení inflace. Vrchol nastane v prvních měsících roku 2023, kdy dojde k prudkému nárůstu regulovaných cen energií, což se projeví ve snížené kupní síle. (Zdá se vám toto číslo extrémní? Podzimní prognózy NBS počítaly s inflací ve výši 18,3 %). Poptávka po hlavních vývozních produktech, jako jsou automobily, zůstane silná i přes vyšší ceny.

 Česká republika

Zdroj: Evropská komise

Česká ekonomika začala rok relativně úspěšně díky vysokým investicím, ale růst se zastavil v důsledku zhoršení finanční situace českých firem a domácností. Inflace zůstane ve střednědobém horizontu vysoká a v současné době dosahuje svého vrcholu.

V roce 2023 se očekává zpomalení na 9,5 %. Soukromá spotřeba zažívá útlum a v roce 2023 tomu nebude jinak, což odráží pokles skutečného jednorázového příjmu. Předpokládaná míra úspor se proto v příštím roce sníží.

 Existuje cesta zpět?

Stručně řečeno, současný stav nejen naší, ale i světové ekonomiky je způsoben dvěma faktory. Dlouhé a upřímně řečeno pohodlné období nízké inflace a nízkých úrokových sazeb náhle skončilo s příchodem pandemie a nepříznivou situaci prodlužuje válka na Ukrajině. Může se světová ekonomika po tom všem postavit na nohy? Nezbývá než věřit prognózám na rok 2024, které už vypadají o něco lépe. 

Sdílet článek
Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron

Píši texty, zastřešuji marketing, hraji si s grafickým designem, překládám do angličtiny a organizuji top eventy. Kreativitu naplno slavím ve firmě s největším srdcem a nejlepšími platebními řešeními Besteron. Hledáš platební bránu pro svůj e-shop nebo POS řešení pro provoz? Klikejte na besteron.cz.

Besteron
Tento článek ti přináší

Besteron

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+