Zažíváme zvláštní časy… ještě nedávno rostla ekonomika nejrychleji za posledních 80 let, ale pak přišel rok 2020 a svět se obrátil vzhůru nohama. Ekonomika začala stagnovat, nastoupila inflace a všechny nás ovládla „drobná“ nervozita (jak to bude s elektronickým obchodem, to je kapitola sama pro sebe). Jak se začaly vyvíjet ekonomické ukazatele po tomto hořkém roce a co můžeme očekávat v roce 2023?
Slovensko
Zdroj: Evropská komise
Slovenská ekonomika v důsledku růstu cen výrazně zpomalí a HDP v příštím roce vzroste jen o půl procenta. Nejhorší je extrémní zvýšení inflace. Vrchol nastane v prvních měsících roku 2023, kdy dojde k prudkému nárůstu regulovaných cen energií, což se projeví ve snížené kupní síle. (Zdá se vám toto číslo extrémní? Podzimní prognózy NBS počítaly s inflací ve výši 18,3 %). Poptávka po hlavních vývozních produktech, jako jsou automobily, zůstane silná i přes vyšší ceny.
Česká republika
Zdroj: Evropská komise
Česká ekonomika začala rok relativně úspěšně díky vysokým investicím, ale růst se zastavil v důsledku zhoršení finanční situace českých firem a domácností. Inflace zůstane ve střednědobém horizontu vysoká a v současné době dosahuje svého vrcholu.
V roce 2023 se očekává zpomalení na 9,5 %. Soukromá spotřeba zažívá útlum a v roce 2023 tomu nebude jinak, což odráží pokles skutečného jednorázového příjmu. Předpokládaná míra úspor se proto v příštím roce sníží.
Existuje cesta zpět?
Stručně řečeno, současný stav nejen naší, ale i světové ekonomiky je způsoben dvěma faktory. Dlouhé a upřímně řečeno pohodlné období nízké inflace a nízkých úrokových sazeb náhle skončilo s příchodem pandemie a nepříznivou situaci prodlužuje válka na Ukrajině. Může se světová ekonomika po tom všem postavit na nohy? Nezbývá než věřit prognózám na rok 2024, které už vypadají o něco lépe.