
Nekalá hospodářská soutěž ze strany poskytovatelů mimo EU
Zájmové skupiny jsou znepokojeny rostoucí přítomností e-commerce poskytovatelů ze zemí mimo Evropskou unii, kteří zřejmě obcházejí předpisy EU. Tato pravidla se týkají kritických oblastí, jako je ochrana spotřebitele, bezpečnost výrobků, padělání, ochrana údajů, ochrana soukromí, environmentální normy a zdanění.
Organizace Ecommerce Europe tvrdí, že tyto postupy, které nejsou v souladu s předpisy, poskytují zahraničním subjektům nespravedlivou výhodu oproti společnostem se sídlem v EU.
Dopis zdůrazňuje potřebu lepšího prosazování stávajících předpisů s cílem zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž.
Drahé dodržování předpisů
Společnosti se sídlem v EU čelí přísným předpisům a vysokým nákladům na jejich dodržování. Přitom pravidla se mohou v jednotlivých zemích lišit, což místním hráčům ztěžuje možnost konkurovat novým účastníkům ze zemí mimo EU. Ti přicházejí na evropský trh, aniž by dodržovali stejné normy.
Důraz na jednotný trh
Luca Cassetti, generální tajemník Ecommerce Europe, konstatuje, že příliv subjektů ze zemí mimo EU poukázal na systémové chyby, které je nutné řešit.
„V uplynulých letech a dokonce i v poslední době vstoupili do Unie noví hráči v oblasti e-commerce ze zemí mimo EU, kteří vyvíjejí velký tlak na jednotný trh a na společnosti, které jsou již v EU etablovány. Vždy jsme byli a nadále budeme jednoznačně za otevřený a konkurenční trh, protože e-commerce je globálním fenoménem. Rozhodovací orgány a příslušné orgány však musí zajistit, aby tato soutěž byla spravedlivá.”
V dopise se také vyjadřují obavy o bezpečnost výrobků, které se dostávají ke spotřebitelům v EU ze zahraničních zdrojů. Údajně nesplňují požadavky a Ecommerce Europe varuje před potenciálně nebezpečnými výrobky, které se na trh mohou dostat.
Dočkáme se přísnějšího prosazování práv?
Organizace Ecommerce Europe a národní spolupodepisovatelé vyzývají k přísnějšímu dohledu nad zahraničními subjekty e-commerce a naléhají na orgány, aby na podniky mimo EU uplatňovaly stejnou úroveň kontroly a sankcí jako na podniky v Unii. Tvrdí, že problém nespočívá v samotných předpisech, ale v jejich slabém prosazování vůči subjektům se sídlem mimo EU.