2min. doba čtení

Během pandemie zavřeli 1 000 obchodů. Inditex opět investuje do kamenných prodejen

Společnost Inditex otevřela v Madridu největší a nejmodernější obchodní dům Zara na světě. Spolu se sesterským řetězcem Stradivarius zde Zara vyzkouší nové funkce. 

Během pandemie zavřeli 1 000 obchodů. Inditex opět investuje do kamenných prodejen

Někteří si mysleli, že kamenné provozy mají nejlepší roky za sebou a zákazníci budou nakupovat už jen online. Ale po euforii posledních 2 let způsobené prudkým růstem, e-shopy zažívají vystřízlivění a růst se zpomaluje. V důsledku toho se kamenné obchody transformují a přicházejí zpět silnější než kdykoliv předtím. A především spojují to nejlepší z online a offline světa.

Telefon místo pokladen a obchod s vyspělou technologií

Nejvýznamnější open up letošního roku se uskutečnil v historickém mrakodrapu Edificio España v Madridu. Oba obchody mají celkem rozlohu 9 000 m², přičemž prodejní plocha činí 5 000 m². 

Společnost Inditex vynakládá mimořádné úsilí na vytvoření nového obchodního konceptu pro společnost Zara: nový čtyřpodlažní obchod má mnoho nových prvků, jejichž hlavním cílem je co nejvíce překlenout propast mezi online a offline kanály. Například bezhotovostní nakupování se stává normou díky prostorným samoobslužným pokladnám. Díky službě Pay&Go mohou zákazníci platit mobilním telefonem odkudkoli v obchodě naskenováním QR kódů na oblečení.

Nová aplikace také umožňuje zákazníkům předem si rezervovat zkušební místnost nebo výrobek a vrácení zásilky je nyní možné bez přítomnosti zaměstnance. Při vstupu do obchodu se návštěvníkům na chytrém telefonu zobrazí i podrobná mapa obchodu. Na mapě se rovněž zobrazí, kde se konkrétní výrobek nachází.

zdroj: Inditex

Kromě toho obchod Zara vytvořil nová oddělení: kosmetický koutek, sportovní oddělení a poprvé i oddělení se spodním prádlem. Dosud byla linie spodního prádla dostupná jen online. Toto silné digitální propojení je patrné již z půdorysu, téměř polovinu celé plochy netvoří maloobchodní plocha, ale velký sklad, který využívají dva fyzické obchody a e-shop.

Je zarážející, že Inditex opět tak výrazně investuje do kamenných prodejen. V posledních dvou letech pandemie si skupina utáhla opasek a zavřela téměř tisíc obchodů. Společnost zároveň výrazně investovala do online prodeje, který již tvoří čtvrtinu všech tržeb. Postupně však chce módní gigant přinést madridské novinky i na další místa, aby posílil svou omnichannel nabídku.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+