3min. doba čtení

Během pandemie zavřeli 1 000 obchodů. Inditex opět investuje do kamenných prodejen

Společnost Inditex otevřela v Madridu největší a nejmodernější obchodní dům Zara na světě. Spolu se sesterským řetězcem Stradivarius zde Zara vyzkouší nové funkce. 

Během pandemie zavřeli 1 000 obchodů. Inditex opět investuje do kamenných prodejen

Někteří si mysleli, že kamenné provozy mají nejlepší roky za sebou a zákazníci budou nakupovat už jen online. Ale po euforii posledních 2 let způsobené prudkým růstem, e-shopy zažívají vystřízlivění a růst se zpomaluje. V důsledku toho se kamenné obchody transformují a přicházejí zpět silnější než kdykoliv předtím. A především spojují to nejlepší z online a offline světa.

Telefon místo pokladen a obchod s vyspělou technologií

Nejvýznamnější open up letošního roku se uskutečnil v historickém mrakodrapu Edificio España v Madridu. Oba obchody mají celkem rozlohu 9 000 m², přičemž prodejní plocha činí 5 000 m². 

Společnost Inditex vynakládá mimořádné úsilí na vytvoření nového obchodního konceptu pro společnost Zara: nový čtyřpodlažní obchod má mnoho nových prvků, jejichž hlavním cílem je co nejvíce překlenout propast mezi online a offline kanály. Například bezhotovostní nakupování se stává normou díky prostorným samoobslužným pokladnám. Díky službě Pay&Go mohou zákazníci platit mobilním telefonem odkudkoli v obchodě naskenováním QR kódů na oblečení.

Nová aplikace také umožňuje zákazníkům předem si rezervovat zkušební místnost nebo výrobek a vrácení zásilky je nyní možné bez přítomnosti zaměstnance. Při vstupu do obchodu se návštěvníkům na chytrém telefonu zobrazí i podrobná mapa obchodu. Na mapě se rovněž zobrazí, kde se konkrétní výrobek nachází.

zdroj: Inditex

Kromě toho obchod Zara vytvořil nová oddělení: kosmetický koutek, sportovní oddělení a poprvé i oddělení se spodním prádlem. Dosud byla linie spodního prádla dostupná jen online. Toto silné digitální propojení je patrné již z půdorysu, téměř polovinu celé plochy netvoří maloobchodní plocha, ale velký sklad, který využívají dva fyzické obchody a e-shop.

Je zarážející, že Inditex opět tak výrazně investuje do kamenných prodejen. V posledních dvou letech pandemie si skupina utáhla opasek a zavřela téměř tisíc obchodů. Společnost zároveň výrazně investovala do online prodeje, který již tvoří čtvrtinu všech tržeb. Postupně však chce módní gigant přinést madridské novinky i na další místa, aby posílil svou omnichannel nabídku.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
2min. doba čtení

Změny ve vedení skupiny Rohlik

Skupina Rohlik rozšiřuje svůj manažerský tým. Ředitel české pobočky Olin Novák byl jmenován generálním ředitelem pro mezinárodní obchod. Na palubu nastoupil také Martin Beháň, který vedl Tesco v Polsku.

Redakce Redakce
Přečíst článek
6min. doba čtení

Týdenní přehled Ecommerce Bridge

Dnes se podíváme na odhadované prodeje během Black Friday ve Spojených státech, prozradíme vám, který polský e-shop vstupuje na slovenský trh, a pustíme si krátkou ukázku ze zajímavého rozhovoru Štefana Polgáriho s Markem Šulíkem, který je šéfem digitálního marketingu cyklistické značky Isadore. Celý rozhovor spolu s dalšími tématy najdete jako vždy na ecommercebridge.cz.

Redakce Redakce
Přečíst článek