Pokud začínáte s online reklamou, promyslete si nejdříve důkladnou strategii. Pokud vám z ní vyplynulo, že chcete, aby o vás vědělo co nejvíc lidí, samozřejmě těch relevantních, část rozpočtu vyčleňte i na bannerovou reklamu v síti Google.
Bannerovou reklamu je možné zajistit pomocí různých platforem, nejčastěji však využíváme Google Ads, případně Inres nebo e-target. V zásadě jde o zobrazení reklamy ve formě obrázku, gif-ka nebo HTML5 animované reklamy či videa na webech a v aplikacích, které pronajímají část svého prostoru na tyto účely.
Co je to bannerová reklama a jaké jsou její výhody?
Pod bannerovou reklamou si v běžné komunikaci můžeme představit kromě standardních formátů předpřipravených bannerů od grafiků i stále oblíbenější a Googlem protlačovanou responzivní reklamu v GDN (Google Display Network). Tato reklama je jakýmsi hybridem textové reklamy a už uvedených bannerů.
Jde o formát, v němž Googlu poskytneme „suroviny a necháme ho uvařit“ různé kombinace reklamních textů a grafiky.
V tomto bodě vstupuje do procesu také automatizace, která hraje v náš prospěch, a tak se postupně vyselektují nejúspěšnější kombinace. Tyto jsou zobrazované častěji a reklama tak svojí pružností přináší často lepší výsledky než obyčejný banner.
Krása responzivní reklamy se ukrývá i v jednoduchosti vytvoření reklamy. V prostředí Ads si reklama od vás vyžádá obrázek nebo video, logo a pár verzí nadpisů a popisů reklamy.
TIP: Úspěšnost jednotlivých textů a obrázků v rámci reklamy si můžete zobrazit v „Assets reporte“ po načtení dostatečného množství dat a upravovat tak jen ty texty či obrázky, které nezískaly dobré hodnocení.
Další výhodou, která určitě stojí za uvedení, je tvárnost reklamy v prostoru. Tím, že responzivní reklamu nevážou předdefinované rozměry jako v případě bannerů, můžeme takto využít víc prostoru na webu.
O nestandardní plochy soutěží v aukci méně konkurentů, což v zásadě přináší nižší ceny, a tím víc impresí a prokliků na web.
TIP: Aby nám to celé ještě zjednodušili, můžeme si nechat prozkoumat web a systém nám z něj přímo vybere obrázky, které umí použít v reklamách. Takto se můžete snadno dostat k logu nebo obrázkům z galerie webu.
Má bannerová reklama také nevýhody?
Zní to až příliš dobře? Samozřejmě, responzivka má i svoje nevýhody. Co ušetříme na hodinách grafika či levnějších proklicích, si vybere svoji daň na kráse jejího zobrazení.
Vyhledávači Google zatím moc nejde servírování „uvařené reklamy“ a občas to vypadá, že ji hodil na talíř z metrové výšky. Představa strašná, v reálu však jde o fakt, že responzivní reklamou se nám nepodaří splnit designový manuál klienta a ani nezískáme cenu za nejkrásnější reklamu.
V případě, že se staráme o reklamní účet klienta, který je orientovaný výkonnostně a není omezovaný striktním designovým manuálem, určitě doporučuji responzivní reklamu využít. Pokud je klientem nadnárodní síť hotelů, držme se při zemi a zaplavme weby designerskými kusy na míru a přesně podle standardů značky.
Velmi častou otázkou je vyhodnocování úspěšnosti kampaní s použitím bannerové reklamy. V tomto případě doporučuji se už předem zamyslet, co je cílem kampaně a co od ní očekávám. Bannery se jen ve výjimečných případech stávají koncovými hráči při získávání konverzí. Často však sehrávají důležitou roli v začátcích, nebo naopak při finalizaci cesty za konverzí.
Výkonnost bannerových kampaní proto vždy vyhodnocujte použitím vhodného atribučního modelu, případně si prohlédněte nejčastější konverzní cesty v prostředí Google Analytics.
TIP: Využijte měření tzv. View through konverzí v rámci Google Ads. Získáte tak dodatečný přehled o přínosu bannerové reklamy, kdy uživatel konvertoval bez prokliku na reklamu.
Jak cílit bannerovou reklamu
Cílení v podání bannerové reklamy záleží v mnohém na možnostech reklamní sítě, kterou jste se rozhodli využít. Nejčastěji jde o cílení demografické a geografické, tedy definování publika v rámci jeho polohy, věku, případně rodičovského statusu.
V pokročilých nastaveních si můžeme vybrat cílení behaviorální nebo kontextové. V tomto bodě si vybírám, zda je pro mě důležitější, komu reklamu zobrazím, nebo místo, kde ji zobrazím.
Chování nám napoví o zájmu zákazníka o koupi a pomůže zacílit uživatele, tzv. In market. V této části nastavení najdete i remarketingová publika, která nám umožňují zobrazovat reklamu uživatelům, kteří už web v minulosti navštívili.
Kontextové cílení pomáhá ukázat bannery uživateli v době, kdy si prohlíží weby nebo aplikace s námi vybranou tematikou, případně námi vybrané weby.
TIP: Vyzkoušejte si vytvořit vlastní publikum pomocí kombinace klíčových slov a webů, které navštěvují vaši zákazníci.
Tato cílení můžeme různě kombinovat, a dokonce navzájem vylučovat.
Důležité je si uvědomit, že kombinací různých cílení sice získávám relevantnější publikum, snižuji si však dosah, tedy reklama se zobrazí menšímu počtu uživatelů. Doporučujeme proto raději vytvořit více reklamních skupin s jednotlivými druhy cílení, což nám do budoucna zajistí lepší přehled při vyhodnocování.
Kouzlo dobře nastavené reklamní kampaně spočívá ve správném odhadnutí kombinací cílení, proto se nebojte svoje nastavení později měnit a optimalizovat.