6min. doba čtení

Bannerová reklama a vše, co o ní potřebujete vědět

Co je bannerová reklama? Jaké jsou její výhody a naopak nevýhody, jak k ní přistupovat a kdy je ideální prostor ji zařadit do media rozpočtu, si přečtete v článku.

Zuzana Legenová Zuzana Legenová
PPC Specialist v Promiseo
Bannerová reklama a vše, co o ní potřebujete vědět

Pokud začínáte s online reklamou, promyslete si nejdříve důkladnou strategii. Pokud vám z ní vyplynulo, že chcete, aby o vás vědělo co nejvíc lidí, samozřejmě těch relevantních, část rozpočtu vyčleňte i na bannerovou reklamu v síti Google.

Bannerovou reklamu je možné zajistit pomocí různých platforem, nejčastěji však využíváme Google Ads, případně Inres nebo e-target. V zásadě jde o zobrazení reklamy ve formě obrázku, gif-ka nebo HTML5 animované reklamy či videa na webech a v aplikacích, které pronajímají část svého prostoru na tyto účely.

Co je to bannerová reklama a jaké jsou její výhody?

Pod bannerovou reklamou si v běžné komunikaci můžeme představit kromě standardních formátů předpřipravených bannerů od grafiků i stále oblíbenější a Googlem protlačovanou responzivní reklamu v GDN (Google Display Network). Tato reklama je jakýmsi hybridem textové reklamy a už uvedených bannerů.

Jde o formát, v němž Googlu poskytneme „suroviny a necháme ho uvařit“ různé kombinace reklamních textů a grafiky.

V tomto bodě vstupuje do procesu také automatizace, která hraje v náš prospěch, a tak se postupně vyselektují nejúspěšnější kombinace. Tyto jsou zobrazované častěji a reklama tak svojí pružností přináší často lepší výsledky než obyčejný banner.

Krása responzivní reklamy se ukrývá i v jednoduchosti vytvoření reklamy. V prostředí Ads si reklama od vás vyžádá obrázek nebo video, logo a pár verzí nadpisů a popisů reklamy.

TIP: Úspěšnost jednotlivých textů a obrázků v rámci reklamy si můžete zobrazit v „Assets reporte“ po načtení dostatečného množství dat a upravovat tak jen ty texty či obrázky, které nezískaly dobré hodnocení.

Další výhodou, která určitě stojí za uvedení, je tvárnost reklamy v prostoru. Tím, že responzivní reklamu nevážou předdefinované rozměry jako v případě bannerů, můžeme takto využít víc prostoru na webu.

O nestandardní plochy soutěží v aukci méně konkurentů, což v zásadě přináší nižší ceny, a tím víc impresí a prokliků na web.

TIP: Aby nám to celé ještě zjednodušili, můžeme si nechat prozkoumat web a systém nám z něj přímo vybere obrázky, které umí použít v reklamách. Takto se můžete snadno dostat k logu nebo obrázkům z galerie webu.

Má bannerová reklama také nevýhody?

Zní to až příliš dobře? Samozřejmě, responzivka má i svoje nevýhody. Co ušetříme na hodinách grafika či levnějších proklicích, si vybere svoji daň na kráse jejího zobrazení.

Vyhledávači Google zatím moc nejde servírování „uvařené reklamy“ a občas to vypadá, že ji hodil na talíř z metrové výšky. Představa strašná, v reálu však jde o fakt, že responzivní reklamou se nám nepodaří splnit designový manuál klienta a ani nezískáme cenu za nejkrásnější reklamu.

V případě, že se staráme o reklamní účet klienta, který je orientovaný výkonnostně a není omezovaný striktním designovým manuálem, určitě doporučuji responzivní reklamu využít. Pokud je klientem nadnárodní síť hotelů, držme se při zemi a zaplavme weby designerskými kusy na míru a přesně podle standardů značky.

Velmi častou otázkou je vyhodnocování úspěšnosti kampaní s použitím bannerové reklamy. V tomto případě doporučuji se už předem zamyslet, co je cílem kampaně a co od ní očekávám. Bannery se jen ve výjimečných případech stávají koncovými hráči při získávání konverzí. Často však sehrávají důležitou roli v začátcích, nebo naopak při finalizaci cesty za konverzí.

Výkonnost bannerových kampaní proto vždy vyhodnocujte použitím vhodného atribučního modelu, případně si prohlédněte nejčastější konverzní cesty v prostředí Google Analytics.

TIP: Využijte měření tzv. View through konverzí v rámci Google Ads. Získáte tak dodatečný přehled o přínosu bannerové reklamy, kdy uživatel konvertoval bez prokliku na reklamu.

Jak cílit bannerovou reklamu

Cílení v podání bannerové reklamy záleží v mnohém na možnostech reklamní sítě, kterou jste se rozhodli využít. Nejčastěji jde o cílení demografické a geografické, tedy definování publika v rámci jeho polohy, věku, případně rodičovského statusu.

V pokročilých nastaveních si můžeme vybrat cílení behaviorální nebo kontextové. V tomto bodě si vybírám, zda je pro mě důležitější, komu reklamu zobrazím, nebo místo, kde ji zobrazím.

Chování nám napoví o zájmu zákazníka o koupi a pomůže zacílit uživatele, tzv. In market. V této části nastavení najdete i remarketingová publika, která nám umožňují zobrazovat reklamu uživatelům, kteří už web v minulosti navštívili.

Kontextové cílení pomáhá ukázat bannery uživateli v době, kdy si prohlíží weby nebo aplikace s námi vybranou tematikou, případně námi vybrané weby.

TIP: Vyzkoušejte si vytvořit vlastní publikum pomocí kombinace klíčových slov a webů, které navštěvují vaši zákazníci.

Tato cílení můžeme různě kombinovat, a dokonce navzájem vylučovat.

Důležité je si uvědomit, že kombinací různých cílení sice získávám relevantnější publikum, snižuji si však dosah, tedy reklama se zobrazí menšímu počtu uživatelů. Doporučujeme proto raději vytvořit více reklamních skupin s jednotlivými druhy cílení, což nám do budoucna zajistí lepší přehled při vyhodnocování.

Kouzlo dobře nastavené reklamní kampaně spočívá ve správném odhadnutí kombinací cílení, proto se nebojte svoje nastavení později měnit a optimalizovat.

Sdílet článek
Zuzana Legenová
PPC Specialist v Promiseo

Zuzana se věnuje performance marketingu a inzerci na cenových porovnávačích na Slovensku a v České republice. Je Guru of the Gurus v programu Google Partners za rok 2018, její práce se umístila mezi finalisty Google Premier Partner Awards. V roce 2019 se stala Mergado certifikovaným specialistou a Heuréka specialistou. V březnu 2020 získala titul Google Digital Champion.

Tento článek ti přináší

Promiseo

Největší a nejkreativnější marketingová agentura na východ od Bratislavy. 👊

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
5min. doba čtení

Jak může neuromarketing pomoci vaší firmě?

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak přesvědčit zákazníky k nákupu. Existuje mnoho případových studií, jak pozitivně ovlivnit chování spotřebitelů. Dokážeme někdy nahlédnout do hlavy zákazníka? Už teď nám může hodně říci neuromarketing.

Přečíst článek
6min. doba čtení

Jak vylepšit výkon Shopping a Performance Max kampaní v Google s pomocí CSS programu

Každý inzerent se vždy snaží optimalizovat rozpočty v kampaních tak, aby dosáhl svých cílů. Tyto cíle se u každého inzerenta liší, ať už jde o určité procento ROAS, větší prodeje, menší PNO atd. Samozřejmě není snadné dosáhnout cílů, a kromě znalostí potřebujete i nástroje, které vám pomohou splnit očekávání. Jedním z těchto nástrojů je CSS […]

Darko Ďurica Darko Ďurica
Global Account Manager
Přečíst článek
7min. doba čtení

Značky, které zvýší výdaje za marketing v roce 2023, porostou

Co všechno ovlivní digitální marketing v tomto roce? Už stačilo zpráv o krizi a špatných vyhlídkách pro rok 2023. Tak to pojďme vzít z jiného konce. Prozradíme vám, co letos v digitálním marketingu nepřehlédnout a jak čerpat z toho “zlého”. Protože jak řekl závodník Formule 1 Ayrton Senna: „Za pěkného počasí nemůžete předjet 15 aut. […]

Lucie Marková Lucie Marková
Marketing Manager
Přečíst článek