10min. doba čtení

8 kroků úspěšné videomarketingové kampaně

Video marketing je jednou z nejsilnějších zbraní, kterou může marketér pro své kampaně využít. Potvrzují to i statistiky Hub spotu, který zjistil, že 93% marketérů považuje video za důležitou část každé marketingové strategie.

Zdeno Konečný Zdeno Konečný
Riaditeľ marketingovej agentúry Krejta
8 kroků úspěšné videomarketingové kampaně

Ne každá videomarketingová strategie však končí úspěchem, proto jsem se vám rozhodl sepsat osm kroků, které vám pomohou z video kampaní vytěžit maximum.

Stanovte si cíle vaší video marketingové strategie

Zvolte si správnou strategii vašeho video marketingu. Měli byste se už na začátku rozhodnout, jaký bude účel vašeho videa a podle toho dál postupovat. Přizpůsobte vaše video STDC marketingovému frameworku.

  • Fáze See (být vidět) – Pokud potřebujete uvést na trh nový produkt, vaše video by mělo být rychlé, akční a mělo by jednoduše a zajímavě ukázat problém a jeho řešení.
  • Fáze Think (myslet) – Video by mělo ukazovat, jaké má vaše firma výhody na rozdíl od konkurence a jaké benefity plynou z toho, když si u vás zákazník nakoupí.
  • Fáze Do (udělat) – Vaše video by mělo v zákazníkovi vyvolat akci, mělo by vzbudit emoce a nabádat potenciálního zákazníka ke koupi vašich produktů. Ve videu ukažte, že máte slevy nebo omezené množství produktů na skladě.
  • Fáze Care (pečovat) – Pečujte prostřednictvím videa o vaše již existující zákazníky. Představte jim váš věrnostní program nebo jim ukažte, jak si jich vážíte.

Zkrátka a dobře, přizpůsobte video marketing tomu, čeho chcete zrovna dosáhnout. Více o STDC modelu najdete tady.

Definujte si cílovou skupinu, kterou chcete oslovit

Už víte, na jakou fázi v STDC modelu budete cílit. Nyní byste se měli zamyslet, jaké publikum byste rádi oslovili. Pokud si vytyčíte svou cílovou skupinu špatně nebo nebude dostatečně konkrétní, může se stát, že vaše video nebude mít úspěch.

Jak tedy poznáte, kdo je vaše cílová skupina? Nejlepší strategií je vytvoření tzv. persony, tedy typického zákazníka, který by rád využil vašich služeb nebo koupil vaše produkty.

Persona je vlastně detailní portrét vašeho zákazníka. Víte tedy, kolik mu je let, jaké má zájmy, preference a tak dále. Pokud si vaše firma ještě takovouto personu nevytvořila, nyní je nejvyšší čas.

Začněte tedy důkladným průzkumem a identifikujte přesné vlastnosti vaší persony. Prolistujte například váš seznam kontaktů nebo zjistěte, jaké příspěvky na sociálních sítích jsou nejpopulárnější a kdo je sleduje. Zeptejte se na svém oddělení prodeje, kdo nejčastěji kupuje vaše produkty.

Popis vaší persony by měl obsahovat tyto informace: název persony, demografické informace, zájmy a koníčky, výzvy, kterým vaše persona čelí či informace, proč by se tato persona měla zajímat o vaše produkty nebo služby.

Personu můžete vytvořit také pomocí Facebooku a podle toho, na co všechno se dá cílit. Více najdete tady.

Ano, můžete mít i více person, je to zcela na vás. Abychom vám ušetřili čas, sestavili jsme pro vás jednoduché otázky, které byste si měli položit, abyste se ujistili, kdo je vaše cílové publikum. Po zodpovězení těchto jednoduchých otázek budete s jistotou vědět, na koho se svým video marketingem cílit.

  1. Pro koho je váš produkt nebo služba určena?
  2. Jaký je účel vašeho videa?
  3. Jaké kanály vaše cílová skupina nejčastěji využívá?

Zvolte správné kanály propagace

Nyní už můžete s jistotou říct, kdo je vaše cílová skupina. Dalším krokem pro úspěšnou video marketingovou kampaň je vědět, jaké kanály vaše cílová skupina nejčastěji využívá.  Mohou to být například různé sociální sítě jako je Youtube, Instagram nebo Facebook. Dále také e-maily, fóra, diskuze, televize či reklamní panely.

Abyste zvolili správné kanály pro propagaci vašeho videa, musíte znát věk vaší cílové skupiny. Věk je totiž velmi důležitým indikátorem, podle kterého se určuje například preferovaná sociální síť. Například starší věková skupina využívá mnohem častěji Facebook oproti mileniálům nebo mladším skupinám, ve kterých vede spíše Instagram nebo Tik Tok.

Věk ale není jediným ukazatelem. Měli byste také vědět, kde vaše cílová skupina tráví čas, co ji zajímá, z jaké sociální vrstvy pochází. Z tohoto všeho se dá odhadnout, jaké sociální sítě, kanály vaše cílová skupina navštěvuje a jaký obsah by je mohl zajímat.

Zvolte si typ videa

Už jste si ujasnili, jaký bude účel vašeho videa a kdo je cílovou skupinou, kterou chcete oslovit, v hlavě máte také načrtnuté schéma příběhu. Čeká vás další krok – zvolení druhu videa. Představujeme vám různé typy videí, v seznamu si určitě vyberete to správné přímo pro vás.

Produktové video

Tento typ videa patří mezi velmi běžné. Základem je představení produktu a ukázka, jak funguje. Díky tomuto druhu videa budete moct zajímavě a atraktivně ukázat potencionálním zákazníkům vaše produkty nebo služby. Je skvělým doplňkem k tradičnímu popisu produktu a dá se natočit i na mobil, chce to jen trochu kreativity a zručnosti. Takovéto video patří do fáze SEE nebo THINK.

Inspirujte se například tímto produktovým videem od firmy ETA.

Testimonial

Ve videu hodnotí vaši zákazníci konkrétní produkty či služby. Obecně platí, že čím je testimonial detailnější, tím je důvěryhodnější, takže se nebojte ukázat vaše spokojené zákazníky, kteří vám pomohou získat ty nové. Tento druh videa můžeme zařadit do fáze THINK nebo DO.

Inspirujte se třeba tímto videem od Amazonu.

Video návod

Poskytněte vašim zákazníkům různé návody a tím ukažte, jak jim může váš produkt ulehčit život. Takové video se dá natočit i za pomocí běžně dostupné techniky. Video návod patří do kategorie THINK nebo CARE a rozhodně neprohloupíte, když se do něj pustíte.

Inspirujte se například video návodem na přípravu kávy v moka konvičce.

Zábavné video

Zkuste vytvořit video, které by mohlo mít virální potenciál. Vaši stálí zákazníci se pobaví a vy získáte popularitu a nové zákazníky. Zábavné video bychom mohli zařadit do STDC fáze SEE.

Podívejte se například na video od British Airways

Reklamné video

Reklama je nejběžnějším typem videa. Je to video, které rychle upoutá pozornost a jeho úkolem je přilákat zákazníky. Proto se v reklamách často objevují jen nejdůležitější informace, které by potencionální zákazník mohl potřebovat. Reklamní video by však mělo být v první řadě zapamatovatelné, aby na něj diváci jen tak nezapomněli.

Velmi zapamatovatelné jsou například reklamy značky Old Spice, podívejte se a posuďte sami.

Dokumentárne video

Předejte vašim zákazníkům příběh vaší značky nebo její hodnoty v krátkém dokumentu. Ve videu mohou vystupovat ústřední postavy vaší firmy, spokojení zákazníci nebo zaměstnanci. Dokument se řadí do fáze THINK.

Inspirujte se například mini dokumentem české značky Bagind.

Lifestylové video

Takovéto video ukazuje zákazníkům, jak vaše produkty nebo služby zapadnou do jejich stylu života. Když například nabízíte produkty pro mladou generaci, vaše video by mělo následovat trendy, které se týkají vaší vybrané cílové skupiny. Lifestylové video se skvěle hodí do fáze SEE.

Podívejte se na lifestylová videa značky Samsung a inspirujte se.

Stanovte si rozpočet na video produkci a propagaci

Rozmysleli jste si, jak bude video vypadat, na koho bude cílit a co bude předávat. Nyní je velmi důležité, abyste si stanovili realistický rozpočet pro váš video marketing a propagaci. Bez jasného rozpočtu by bylo vše velmi složité.

Nejprve se zamyslete, kolik financí chcete do video marketingu vložit a prodiskutujte vaše možnosti s reklamní agenturou. Ta vám poté může nabídnout konkrétní služby, které je schopná za váš rozpočet uskutečnit.

Od vašich finančních možností se všechno odvíjí, videa se dají natočit levněji, ale také velmi draze. Pokud byste chtěli do vašeho videa třeba Leoše Mareše, připravte si tučnou sumu, ale když se rozhodnete dát šanci začínajícím mladým hercům, můžete ušetřit ale výsledek a prodeje budou rozdílné. Záleží na vás, jaké máte finanční možnosti.

Připravte si příběh, který chcete sdělit

Zamyslet se nad příběhem, to nezní jako těžký úkol, ale věřte, že je to jeden z nejnáročnějších. Měli byste se však držet druhu videa, některé jsme vám představili ve čtvrtém kroku.

Také byste se měli zamyslet, jak chcete na potenciálního zákazníka zapůsobit a jaké emoce v něm chcete vyvolat. Chcete, aby se díky vašemu videu pobavil? Chcete, aby se po shlédnutí videa cítil šťastný a plný energie?

Podle nálady, kterou chcete videem navodit, byste měli vybírat barvy, lokace či hudbu, kterou ve videu použijete, všechno spolu souvisí.

Pečlivě si připravte tzv. story-board, díky kterému si vytvoříte jasnou vizualizaci vašeho videa. Story-board by měl obsahovat všechny klíčové snímky, kterými chcete zvolené emoce předat.

Jestliže jste se například rozhodli točit produktové video, váš story-board bude obsahovat nejen všechny nejdůležitější vlastnosti konkrétního produktu, ale měli byste si také předběžně načrtnout vaši představu, jak bude produkt ve videu zobrazen.

Přizpůsobte obsah jednotlivým kanálům

Ještě před samotným natáčením byste si měli ujasnit, jaké formáty videa budete chtít použít. Je totiž potřeba myslet například na to, že klasická videa točená na šířku se nehodí třeba na instagramovou propagaci.

Kameraman tedy bude potřebovat nejen širokoúhlou kameru, ale také kameru na výšku. Rozhodli jste se, že společně s reklamou natočíte i tzv. bumber ad? Skvěle, ale musíte to říct dopředu, aby se s tím při natáčení počítalo.

Pečlivě si tedy naplánujte, na jakých kanálech budete chtít vaše video propagovat a podle toho přizpůsobte celé natáčení. Každá sociální síť totiž vyžaduje jiný formát, každá streamovací platforma zase jinou kvalitu videa.

Pokud byste tento krok pečlivě nepromysleli, může se stát, že promrháte spoustu peněz a nebudete mít ve výsledku to, co jste chtěli. Věříme však, že díky našim užitečným tipům vše naplánujete dobře a do posledního detailu.

Sledujte KPI

Videa s miliony shlédnutí jsou dobrá, ale nemusí přinášet žádné výsledky. Je především důležité, aby byla vaše video marketingová kampaň úspěšná. Jak to poznáte? Sledujte klíčové ukazatele výkonnosti neboli KPI.

Sledování metrik, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů, je velmi důležité. Nenechte se zmást vysokým počtem shlédnutí a sledujte i jiné metriky, protože úspěšnost se liší cíl od cíle.

  • Fáze See (být vidět) – Pokud jste vytvořili video, které chce přilákat nové zákazníky, sledujte počet shlédnutí, dojmy diváků či zvýšení povědomí.
  • Fáze Think (myslet) – Pokud jste vytvořili video marketingovou kampaň zaměřující se na fázi THINK, měli byste v KPI sledovat míru shlédnutí, zvýšení oblíbenosti nebo zvýšení zájmu o vaši značku.
  • Fáze Do (udělat) – Pokud se vaši zákazníci dostali až do této fáze, je to skvělé, protože vaše úsilí se vyplácí. V KPI byste se měli zaměřit na prodeje či kliknutí.
  • Fáze Care (pečovat) – Nyní je váš divák skutečným zákazníkem. V KPI statistikách se dívejte na metriky jako je zpětná návštěvnost nebo zvýšení oblíbenosti.

Závěr

Video marketing je složitou disciplínou. Věřím však, že jsme vše důkladně vysvětlili a naše užitečné tipy vám pomohou s realizací vaší kampaně. Když se vám podaří dodržet všech osm kroků, můžete si být jistí, že bude vaše video marketingová kampaň úspěšná.

Sdílet článek
Zdeno Konečný
Riaditeľ marketingovej agentúry Krejta

Nikdy jsem se nebál tvrdé práce. Stojím si ale za tím, že je důležité umět ji správně zkombinovat s dalšími ingrediencemi, které jsou nezbytné pro úspěch – schopností reagovat na změny a snahou o neustálé zlepšování. Proto jsem se vždy řídil se heslem „Never work for money, work for experience“ a ochotně sáhnul po každé užitečné zkušenosti, která se naskytla. To mě zaválo až do USA, kde jsem dvanáct hodin denně piloval své schopnosti skrze door-to-door prodej dětských knížek – a z 2 000 dalších prodejců z celého světa jsem tehdy dosáhl 56. nejlepšího výsledku. Kromě této zkušenosti jsem se také podílel na fungování PR oddělení Mendelovy univerzity a na pozici student manažera jsem si osvojil práci s týmem. Protože ale rád posouvám nejen sebe, ale i ostatní, rozhodl jsem se své zkušenosti naplno zúročit ve vlastní firmě – marketingové agentuře KREJTA. Spolu se svým týmem tak pomáhám klientům růst, zviditelňovat se a zlepšovat, a to jak v oblasti PPC a SEO, tak i grafického designu a vizuálních stylů, průzkumu trhu nebo vývoje webů. Uvědomuji si, že každý klient je jedinečný. Každému z nich proto s kolegy pečlivě nasloucháme a společně hledáme řešení, která jim skutečně pomůžou a přinesou přidanou hodnotu. A totéž jsme připraveni nabídnout i vám – ten nejlepší marketing na míru vašim potřebám.

KREJTA
Tento článek ti přináší

KREJTA

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+