5min. doba čtení

WordPress a pluginy

WordPress je nejrozšířenější CMS platformou, hlavně díky možnostem přizpůsobení a širokému využití – pro e-shopy, prezentační weby, náborové systémy nebo jen jako API rozhraní pro napojení SPA (single page applications) aplikací.

Martin Zárecký Martin Zárecký
Lead Developer v Invelity
WordPress a pluginy

Taková customizace je možná i díky obrovskému množství pluginů, které jsou dostupné, ať už v placených nebo free verzích.

Jako agentura, která produkuje weby pro různé účely často postavené na WordPressu, používáme několik pluginů, které nám pomáhají upravit WordPress do formy přesně na daný účel.

Wordfence

Wordfence je asi nejrozšířenější security plugin pro WordPress. Poskytuje množství užitečných funkcí, jako je firewall, monitorování změn souborů v jádru nebo oznámení při přihlášení jednotlivých uživatelů do admin rozhraní. Třeba ale vždy myslet na bezpečnost kódu mimo jádra, jako například na potenciální bezpečnostní díry v pluginech. Ty Wordfence nesleduje. Doporučujeme proto používat pouze ověřené pluginy.

Yoast

Pokud si rádi hrajete se SEO na vaší stránce, nebo potřebujete jen narychlo nastavit nezbytné věci, plugin Yoast vám určitě pomůže. Upozorní také na nedostatky, které váš web může mít.

WooCommerce

Když se řekne „WooCommerce”, mnozí z nás si představí hotové řešení e-shopů. Nicméně, i WooCommerce je „pouze” plugin do WordPressu. Poskytuje množství funkcionalit na předělání vašeho WordPressu na hodnotný e-shop – od produktů, přes daně, přepravní třídy až po vlastní API. WooCommerce je robustní plugin, který toto všechno hravě zvládá.

WooCommerce Advanced Shipping

Pokud potřebujete udělat speciální doručovací metody do vašeho WooCommerce, tak pro tyto účely je dostupný jeden malý plugin. Ten vám umožní nastavit logiku vašich doručovacích metod. Ať už chcete doručovat podle země, hmotnosti, množství, dopravních tříd, finální ceny košíku nebo podle všeho najednou. Určitě stojí za vyzkoušení.

WPML

WPML je plugin sloužící k poskytnutí všech funkcionalit potřebných k vytvoření multijazyčné stránky. WPML je dost náročný na server a ne vždy funguje tak, jak bychom si přáli. Komplexnější řešení překladů ale na trhu asi není. Je možné jej nahradit vlastním kódem nebo menšími pluginy určenými konkrétně na danou funkcionalitu, kterou web vyžaduje. Toto řešení však už vyžaduje programátorský zásah a komplikovanější nastavení, aby vše fungovalo, jak má.

Total Cache

Každá webová aplikace by měla mít nastaveno cachování. Není důvod proč zatěžovat server všemi výpočty, pokud už zná výsledek. Pomocí Total Cache dokážete jednoduše nastavit základní cachování, které dokáže rapidně zrychlit načítání vaší stránky. Pokročilejší nastavení je však komplikovanější a vyžaduje určité technické znalosti. Pro správné cachování je taktéž nutná správná konfigurace serveru. S ní vám pomůže váš server admin.

Invelity iKros Invoices

Plugin automatizuje proces připojení a komunikace e-shopu s fakturačním systémem iKros. Pokud jste si zakoupili licenci na systém fakturace iKros a chcete vytvořit faktury přímo z vašeho obchodu WooCommerce, tento doplněk je pro vás tím pravým. Jednoduše si stáhněte doplněk, nastavte všechny potřebné informace včetně klíče iKros, API a můžete začít vytvářet faktury přímo z vašeho e-shopu.

ACF

ACF nebo Advanced custom fields nám dává možnost jednoduše a rychle přidat vlastní pole do WordPress částí, ať už do editoru stránek, postů nebo k vlastním typům příspěvků. Plugin ACF nám dovoluje přidat velké množství typů polí od textových až po složité Repeater Fieldy často obsahující selecty nebo rádio boxy. Tento plugin také často využíváme při nahrazování funkcionality Visual Composer (samozřejmě v mezích).

Často má majitel připravované webové stránky požadavek na možnost editování části webu. Zde je třeba udělat vždy kompromis. Editování webu je jednoduše možné dosáhnout již zmiňovaným Visual Composerem, avšak jde o obrovský plugin, který má často mnohem více možností, než je třeba. Tím způsobuje zbytečné zpomalení webu. Proto se v agentuře raději přikláníme k přizpůsobení editovatelných sekcí pomocí pluginu AFC.

Pluginy dělají z WordPressu platformu, na níž se dá postavit téměř cokoliv. Vždy je ale třeba používat je s rozumem.

Každý jeden plugin je kód navíc, který se musí vykonat při načítání stránky a s tím souvisí i určité zpomalení. Při instalaci konkrétního pluginu je třeba jej znát, pokud už ne ze stránky jeho kódu, tak alespoň z recenzí, které má.

Rovněž je třeba dbát na to, abychom neduplikovali funkcionality pluginů.

Pokud již máte robustní plugin, který dokáže spravovat celé SEO, je zbytečné instalovat další, který bude generovat sitemapy. Je totiž pravděpodobné, že využíváný plugin už tuto funkcionalitu v sobě má.

Také je důležité zhodnotit, zda opravdu potřebujeme celou funkcionalitu pluginu. Pokud potřebujeme mít e-shop v různých měnách, ale celý e-shop je jen v jednom jazyku, není dobré instalovat obrovský multilanguage plugin, jako je například WPML. Doporučuju radši najít menší plugin poskytující pouze funkcionalitu, kterou potřebujeme, nebo si tuto funkcionalitu napsat přímo do kódu.

Sdílet článek
Martin Zárecký
Lead Developer v Invelity

Lead developer agentury Invelity. Odpovídá za kvalitní návrhy a výstupy online aplikaci.

Invelity
Tento článek ti přináší

Invelity

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
8 tipů pro optimalizaci feedů a úspěšnou online expanzi
8min. doba čtení

8 tipů pro optimalizaci feedů a úspěšnou online expanzi

Feedy zůstávají pro mnoho e-shopů atraktivní volbou produktového propojení v rámci online expanze na nové trhy. Jak s feedy pracovat efektivně a na co si dát pozor? Objevte svět produktových feedů a zjistěte, jak specializované aplikace mění pravidla hry ve správě feedů a usnadňují digitální expanzi e-shopů.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+