O co jde?
Nejsnazší, jak definovat a přiblížit strukturovaná data (neboli Rich Snippets) někomu, kdo o tomto pojmu nikdy neslyšel, bude formou obrázku.
Logo, další profily společnosti či třeba hvězdičky u hotelů a produktů. Tak to všechno jsou strukturovaná data. Pro stránku o receptu to budou zase ingredience, doba přípravy, teplota, kalorie atd. Tyto data napomáhají vyhledávači lépe pochopit určité informace o vaší společnosti / jídle / knížce atp. Je to standardizovaný formát pro šíření informací o stránce a definování jejího obsahu.
Seznam všech možných typů strukturovaných dat naleznete zde.
Jak na to?
Existuje více formátů, jak zapsat strukturovaná data do HTML kódu. Jejich názvy jsou JSON-LD, Microdata a RDFa. Google výhradně doporučuje používat formát JSON-LD, ačkoli zároveň informuje o podpoře zbylých dvou formátů. Geniální nástroj pro vytvoření strukturovaných dat, které následně stačí pouze vložit do HTML kódu stránky, nabízí společnost Google pod názvem – Pomocník pro práci se značkami strukturovaných dat.
V případě přidávání informací o společnosti by finální kód mohl vypadat následovně:
Okamžitý test strukturovaných dat provedete díky společnosti Google a jejímu Nástroji na testování strukturovaných dat.
Tři příklady za všechny
- Jak by měl kód, který obsahuje veškeré důležité informace, vypadat? Pro restaurační podniky Google vypracoval přehledného průvodce.
- Při nabídce produktu může vypadat zase takto.
- A pro psaní článků byste mohli použít tento vzorový příklad.
Vždy stačí kliknout na tlačítko SEE MARKUP, pak se vám otevře zmiňovaný HTML kód, včetně možnosti úpravy a testování.
Kdy změny zaznamenají uživatelé?
Na tuto otázku není lehká odpověď, jelikož toto závisí na mnoha faktorech. Vámi přidaná strukturovaná data se dokonce nemusí zobrazovat vůbec. Vše záleží na tom, jak daný vyhledávač tato data vyhodnotí a následně s nimi naloží. Z praxe se změny projeví do jednoho až dvou týdnů.
Jedním ze zásadních pravidel, jak zvýšit pravděpodobnost, že vyhledávač začne zobrazovat strukturovaná data, je dbát na relevanci jednotlivých informací. Vyhledávače především kladou důraz na zobrazování co nejvíce relevantních výsledků na zadaný dotaz.
Kontrolu, zda vyhledávač ví o vašich strukturovaných datech, provedete pomocí Google Search Console v záložce Strukturovaná data (Structured data).
Vyhledávače především kladou důraz na zobrazování co nejvíce relevantních výsledků na zadaný dotaz.
Je to ztráta času? Co mi to přinese?
Stejně jako řada dalších činností v internetovém marketingu, ani tato činnost vám nezaručí kýžený výsledek.
Na druhou stranu, ne všichni věnují patřičný čas a pozornost strukturovaným datům, proto je to možnost odlišit se od konkurence. Dáte tak vyhledávačům prostor zjistit, že právě vaše webová stránka nabízí relevantnější a kvalitnější obsah, než stránky konkurenční.
V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že vše píšeme (alespoň bychom měli) a děláme především pro naše potenciální zákazníky / čtenáře a návštěvníky… Proč jim nenabídnout více informací, aby se správně rozhodli a dostali to, co očekávali?
Vše píšeme a děláme především pro naše potenciální zákazníky, čtenáře a návštěvníky.
Ukažte konkurenci záda!
Přidáním strukturovaných dat pomáháte zvýšit CTR (click through rate).
Představme si tedy situaci, kdy se webová stránka nachází na daný dotaz na 2. pozici ve vyhledávači a po přidání strukturovaných dat začne dosahovat většího CTR než konkurenční webová stránka, která se nachází na pozici 1.
Právě se vaše webová stránka stala krásným uchazečem o zvýšení pozice a tak nezbývá nic jiného, než čekat na zaslouženou odměnu v podobě zvýšení pozice.
Snad díky tomuto článku budete mít strukturovaná data o trošku více pod kontrolou a nezapomínejte, webové stránky vznikají pro návštěvníky a zákazníky, ne pro vyhledávače.