3 min. doba čtení

Slováky láká ecommerce a počet e-shopů roste. Češi jdou na jistotu

Zatímco v loňském roce zakládali nové e-shopy na Slovensku zkušení lidé, kteří se na trhu orientovali, letos je vyšší podíl úplných nováčků.

Slováky láká ecommerce a počet e-shopů roste. Češi jdou na jistotu
Zdroj: Depositphotos

Počet e-shopů rostl i v první polovině roku. Podle údajů společnosti Upgates, která vyvíjí řešení pro e-shopy, se oproti loňsku změnilo zaměření nových e-shopů.

Mezi novými e-shopy dominovaly kategorie oblečení a doplňky, dům a zahrada a sport a volný čas. V České republice přibylo nejvíce nových e-shopů v kategoriích oblečení a doplňky, potraviny a domácnost.

Úplní nováčci na trhu

Navzdory očekávané stagnaci v oblasti elektronického obchodování hlásí poskytovatelé řešení pro elektronické obchodování vysoký přírůstek nových obchodů. Stále více Slováků zkouší své síly v online obchodování.

“Zatímco loni nové e-shopy na Slovensku zakládali zkušení lidé, kteří se na trhu orientovali, letos máme vyšší podíl úplných nováčků. Ti si často podnikání pouze zkoušejí s tím, že se k němu v budoucnu možná vrátí. Zajímavé je, že v České republice jsme podobný trend nezaznamenali,” vysvětlil Martin Pech, obchodní ředitel společnosti Upgates.

Jeho slova potvrzují i údaje společnosti, podle nichž je stále v provozu až 88 projektů, které byly založeny v první polovině roku 2022.

Z e-shopů, které vznikly v první polovině roku 2023, tedy jsou o rok mladší, jich do srpna 2023 přežilo jen 87 procent. Platí tedy, že zatímco mnoho nových projektů vzniká, poměrně dost jich také končí.

Týdenní podcast UPdate

Trendy na Slovensku a v České republice

Podle údajů Upgates zaznamenal slovenský trh největší nárůst e-shopů v kategoriích oblečení a doplňky (meziroční nárůst o více než 46 %), dům a zahrada (meziroční nárůst o téměř 42 %) a sport a volný čas (meziroční nárůst o téměř 42 %).

V České republice zaznamenala nejsilnější kategorie oblečení a doplňků výrazný pokles počtu nových e-shopů, a to o téměř 42 procent. Výrazně poklesl i růst druhé nejsilnější kategorie, potravin, a to o 33,5 procenta. Zatímco v roce 2022 byl meziroční růst e-shopů v kategorii obuv na úrovni 12 procent, v prvním pololetí je růst zanedbatelný.

Segment domácností však zaznamenal rychlý růst a v první polovině roku 2023 se v něm meziročně uskutečnilo o 250 % více nových e-commerce obchodů.

Elektronické obchodování však nemusí vždy prodávat pouze fyzické produkty. “Zaznamenáváme stále větší zájem o prodej digitálních produktů, jako jsou elektronické knihy, licence, vouchery a další. Jedná se o poměrně rychle rostoucí segment a očekáváme, že se to v blízké budoucnosti projeví i ve statistikách,” dodal Pech.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+