2min. doba čtení

Ruský e-commerce sektor úspěšně obchází sankce

Ruští prodejci i přes sankce a odchod mnoha společností obchodují s produkty značek jako je iPhone, Samsung, PlayStation, Xbox a Nintendo. Obchody k tomuto účelu využívají mechanismus tzv. paralelního dovozu, který spočívá v dovozu výrobků bez souhlasu majitelů ochranných známek.

Ruský e-commerce sektor úspěšně obchází sankce

Dovoz produktů povolila ruská vláda

Ruská vláda povolila společnostem dovážet produkty zahraničních značek i bez souhlasu majitelů ochranných známek. Největší e-commerce společnosti v zemi rozhodnutí vlády uvítaly. 

Jeden z nejznámějších ruských maloobchodních prodejců elektroniky, společnost Sviaznoy, jako první zveřejnil využívání paralelního dovozu. Koncem června informoval ruský deník Kommiersant, že společnost Svyaznoy zaplnila regály svých prodejen nejnovějšími chytrými telefony iPhone a Samsung a rozšířila svůj sortiment o herní konzole PlayStation, Xbox a Nintendo.    

Svyaznoy nezveřejňuje názvy společností, které pro ni nakupují zboží. Tvrdí se, že jde o společnosti ze zemí Eurasijské hospodářské unie (EEU), například z Kazachstánu. Na druhé straně, společnosti, které se rozhodly tímto způsobem podporovat Rusko, si musí být vědomy, že se mohou stát předmětem sankcí. 

Další společností, která oznámila prodej prostřednictvím paralelního dovozu, je ruská společnost Ozon. Společnost pro agenturu Reuters uvedla, že názvy značek nezveřejní. 

Produkty mnoha dalších západních značek jsou k dispozici také na předním e-shopu Wildberries. Ruská společnost potvrdila, že spotřebitelům nabízí oblečení značek španělské nadnárodní oděvní společnosti Inditex, která v reakci na vojenské akce na Ukrajině zavřela obchody a pozastavila svou činnost v Rusku. Koncern Wildberries je známý značkami jako Zara, Bershka a Massimo Dutti.

Zdroj: theloadstar.com

Ruské společnosti se nemusí bát trestněprávní odpovědnosti

Paralelní dovoz umožňuje ruským importérům obejít sankce a chrání tak ruské společnosti před občanskoprávní, správní a trestněprávní odpovědností v Rusku. 

Krátce na to ruské ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo seznam zboží, které je legálně povoleno pro paralelní dovoz do země a které zahrnuje více než 50 skupin nejrůznějších výrobků – od rostlin přes oblečení a elektroniku až po zbraně. Podle ministra obchodu Denisa Manturova se seznam bude revidovat čtvrtletně nebo každé dva měsíce a bude zahrnovat značky jako Apple, Siemens, Intel, Samsung, jakož i řadu dalších technologických a spotřebitelských společností. Na seznamu je také široká škála zboží od zahraničních výrobců automobilů jako jsou Land Rover, Mercedes-Benz, Tesla, Honda a BMW. V tomto případě je dovoz jednodušší, protože mnohé z nich používají komponenty dovezené z Číny.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+