4min. doba čtení

Proč se vyplatí expandovat s lokálním bankovním účtem?

Budování byznysu není jen o prodejních strategiích, trendy produktech, svižné logistice či zapamatovatelném brandu. Každý provozovatel e-shopu musí řešit také administrativní, legislativní a daňové úkony, které jsou pro online podnikání povinné. Otevření lokálního bankovního účtu patří k nepovinným úkonům při expanzi e-shopu. Proč se vyplatí otevřít lokální bankovní účet?

Filip Minár Filip Minár
Head of Sales v Expandeco
Proč se vyplatí expandovat s lokálním bankovním účtem?

Založení lokálního bankovního účtu při expanzi do zahraničí není povinné. Avšak má více výhod, které e-shop ocení, například při platbách na dobírku. Je dobře známé, že směrem na východ zájem o platbu na dobírku je stále poměrně dominantní způsob platby. Při převodu měny se ne moc šťastně používají centrální měnové kurzy, které je možné eliminovat zřízením lokálního účtu v místní bance.

„Místní účet byste měli otevírat automaticky, pokud to s expanzí myslíte vážně,“ říká Tomáš Vrtík, Managing Partner společnosti Expandeco

Každý e-shop se při rozšíření svého podnikání za hranice dostane do situace, kdy začne řešit přeshraniční platby. Poměrně vysoké poplatky za převody měny začnou volat po změně systému e-shopu. V regionu CEE je důvěra v online nakupování stále nižší než v západních zemích Evropy.

Je dobré počítat s platbou na dobírku a zabezpečit celý proces tak, aby byl spokojený zákazník i samotný e-shop. Otevření lokálního bankovního účtu je v současnosti už rychlé a nenáročné. Téměř všechno potřebné se dá vyřídit online a na počkání. 

Tři výhody lokálního bankovního účtu

Účet v místní bance šetří e-shopu peníze na převodech měn a zákazníkovi dává možnost zaplatit jemu nejvíc blízkou formou. Tuto výhodu ocení hlavně začínající e-shopy, které si postupně budují svoje jméno a pověst na trhu.

Po platbě na dobírku patří k velmi populárním metodám i platba bankovním převodem. Slovenský IBAN na webu může vyvolat u potenciálního zákazníka nedůvěru a myšlenky komplikovaného vrácení zboží. Lokální číslo účtu podporuje lokalizaci e-shopu v zahraničí a tím zvyšuje důvěryhodnost e-shopu. V online světě častokrát o tom, kde se zákazník rozhodne utratit (opakovaně) svoje peníze, rozhodují recenze, kvalitní zákaznická podpora a jednoduché vrácení zboží.

Součástí efektivní logistiky vratek je i rychlé vrácení peněz zpět na účet zákazníka. Díky lokálnímu bankovnímu účtu převod bude rychlý, bez zbytečných ztrát na kurzových rozdílech a zákazníci se budou rádi vracet na váš e-shop.

Přestože otevření lokálního bankovního účtu je poměrně rychlý proces, je potřebné znát všechny směrnice, podmínky a celý postup bank v dané zemi. I přes celkovou jednotnost Evropské unie má každá země svoje lokální specifika a nařízení, která je třeba dodržet.

V případě, že jsou všechny potřebné dokumenty dodané a správně vyplněné, samotné otevření může trvat zhruba 1 až 2 týdny. V opačném případě to může stát majitele e-shopu zbytečně mnoho času a námahy.

Sdílet článek
Filip Minár
Head of Sales v Expandeco

K e-commerce a světu e-shopů se dostal přes pořádání veletrhů a akcí na největším slovenském výstavišti. Jako produktový manažer slovenské pobočky světové značky čistící techniky se podílel na uvádění nových produktů na slovenský trh a naučil se od kolegů z celého světa, že online má v každé zemi svá specifika. Vyzkoušel si jaké to je spravovat e-shop, připravovat jeho strategii, ale i vyřizovat, balit objednávky, poskytovat zákaznickou podporu a zajišťovat jeho celé fungování. V Expandeco je od úplného začátku, když s Tomášem Vrtíkem otevíraly první kancelář a pomáhal s přijetím první maďarsky mluvící kolegyně. Dnes má zkušenosti s expanzí e-shopů v rámci celé Evropské unie a rád se dělí o reálné zkušenosti z desítek expandovaných projektů. Poradí vám, na co si dát pozor a co je při expanzi důležité.

Expandeco
Tento článek ti přináší

Expandeco

S ecommerce specialisty z Expandeco mizí hranice. Úspěšný příběh expanze začíná výběrem vhodného trhu a pokračuje budováním stabilního místa v atraktivním regionu střední a východní Evropy. Expandeco přináší majitelům e-shopů dlouhodobě efektivní optimalizaci jejich nákladů spojených s reverzní logistikou, komplexní řešení lokalizace online podnikání či profesionální a spolehlivou zákaznickou podporu. Expandujte a lokalizujte vaše podnikání bez hranic.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
6min. doba čtení

Průzkum slovenských e-shopů (E-shop Barometr 2022)

E-shop Barometr je pravidelný průzkum realizovaný mezi slovenskými e-shopy s různorodou nabídkou produktů a služeb. I uplynulý sedmý ročník, pod taktovkou ui42 ve spolupráci s KPMG na Slovensku, přinesl náhled pod pokličku slovenské e-commerce scény. Přečtěte si, jaká očekávání měli e-shopaři od Vánoc poznamenaných energetickou krizí a vysokou inflací. Jaké kroky například plánují podniknout v […]

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director
Přečíst článek
5min. doba čtení

E-shopy s automatickým doporučovacím nástrojem prodávají efektivněji

Cílem každého e-shopu je prodávat. V moři konkurence, možnostech marketingových nástrojů a narůstajících očekávání zákazníků je však stále náročnější dosáhnout stanovených cílů. Stačí dnes větší rozpočet na reklamu, lepší marketing nebo změna designu webových stránek, aby byli zákazníci spokojenější a prodej efektivnější? 

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director
Přečíst článek