4min. doba čtení

Proč při tvorbě blogů vždy citovat odborníky?

Současná situace na trhu není díky využití umělé inteligence pro copywritery nejrůžovější. Každá firma si dvakrát rozmyslí, zda se jí vyplatí investovat do kvalitního textu od odborníka, nebo zda jí postačí text generovaný umělou inteligencí. Aby se tato profese udržela na výsluní, potřebuje nadstavbu v podobě něčeho, co AI zatím nabídnout nemůže. Ptáte se, co to je? Jsou to poctivé citace oslovených odborníků z dané oblasti, které textu dodávají punc důvěryhodnosti a povýší ho nad masu běžných light blogů.

Proč při tvorbě blogů vždy citovat odborníky?

Máte zadání napsat zajímavý text pro velkoobchod s hračkami? Vychrlit dlouhé statě na jakékoli baby téma není pro AI žádný problém. Nicméně vy můžete vytvořit blog, který nebude jen nicneříkajícím souborem řádků k vyplnění prostoru. Oslovte psychologa, pedagoga a konkrétní maminku a vypusťte do světa informace, které jsou autentické, originální a nesou v sobě konkrétní poselství.

Píšete blog pro firmu prodávající fotovoltaické panely? Zkontaktujte se kvůli přímé řeči nejen se samotným prodejcem, ale i s jeho konkrétním spokojeným zákazníkem, oslovte ekologického aktivistu či odborníka na energetické zdroje. Jistěže, bude to trvat déle a vyžaduje to mnohem více úsilí. To je ovšem už daň za kvalitu, se kterou musíte počítat. Suchý výpočet pozitiv instalace fotovoltaických panelů od AI bude najednou ve srovnání s vaším textem nedostačující.

Vypadá to, že současnost si přeje návrat k poctivé novinařině, kdy redaktor chodil i do terénu, osobně komunikoval s respondenty a informace získal z první ruky, nikoli z Googlu. Light texty přenecháme umělé inteligenci, ale „živá“ vyjádření zůstanou alespoň na jistý čas stále naší doménou. 

Kde nejrychleji najít odborníky na různé oblasti?

Nemusíte zoufat, je to jednodušší, než si možná myslíte. Existuje řada možností a všechny se nám v praxi velmi osvědčily.

  1. Platforma Medializuj: Jedná se o bezplatnou službu pro novináře a blogery, kteří hledají citace. Sdružuje řadu odborníků z různých oborů, které si „vyklikáte“ na základě vašeho konkrétního požadavku. Jednoduše jen vytvoříte výzvu s otázkou a popisem článku, na kterém pracujete a následně čekáte, kdo se vám ozve. Nebojte se, i pro odborníka je žádoucí být citován v médiích nebo publikovaných textech, takže se nestává často, že byste neuspěli.
  2. Sociální sítě: Jsou skvělou živnou půdou plnou odborníků, které je opravdu snadné najít. Velmi užitečné jsou také specifické zájmové skupiny, jejichž členové vám rádi poradí nebo vás odkáží na správného člověka.
  3. Google: Starý dobrý vyhledávač najde každého, i kdyby nechtěl. Doporučujeme upřednostnit telefonický kontakt před e-mailovým. V krajním případě vás dotyčná osoba odmítne, ale vždy je těžší odmítnout někoho, s kým už si povídáte, než smazat „otravný“ e-mail.

Jak klást efektivní otázky?

Když už máte odborníka k dispozici, neodraďte ho nepřipraveností a neprofesionálním přístupem. Ještě než ho oslovíte, mějte sepsané otázky, se kterými se na něj obrátíte. Udělejte si rešerši více článků z dané oblasti a promyslete si, co vlastně potřebujete slyšet, aby vám to zapadalo do celkového konceptu. Správnými otázkami ho pak dokážete navést požadovaným směrem.

Pokud je respondent právě zaneprázdněn, případně potřebuje nějaký čas na přípravu, pošlete mu následně dotazy e-mailem a poproste ho, aby vám je vypracoval, až si najde čas. Netlačte na něj násilím telefonicky, ovlivnilo by to kvalitu výstupu.

Skvělé je, že jakmile budete mít konkrétní vyjádření, text se vám bude psát mnohem jednodušeji a rychleji, než kdybyste si museli vše nastudovat teoreticky. Bude také působit svěžeji a lidštěji. Vyhrňte si tedy rukávy a zkuste to. I klient velmi rychle pochopí, že čtenost takového blogu je vyšší, reakce pozitivnější a výsledek kvalitnější.

Týdenní podcast UPdateSdílet článek
Lemur
Tento článek ti přináší

Lemur

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak vytvořit úspěšný online kurz v 5 jednoduchých krocích?
9min. doba čtení

Jak vytvořit úspěšný online kurz v 5 jednoduchých krocích?

Online kurz je perfektní forma, jak předávat své zkušenosti a ještě tím přilepšit svému finančnímu rozpočtu. Jak vytvořit úspěšný kurz? Kromě správně vybraného tématu je důležitá také strategie a plán. Kdo je vaše cílovka? Je o vybrané téma zájem? Jak svůj kurz prodat? Jak jej vylepšit a posunout ještě o úroveň výš? To všechno se […]

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Přečíst článek
Síla korektury při tvorbě kvalitních textů
3min. doba čtení

Síla korektury při tvorbě kvalitních textů

Korektura je jednou z nejdůležitějších fází tvorby kvalitních textů pro různé formy komunikace. Nejde jen o odstranění gramatických chyb a pravopisných nedostatků z webových stránek a blogů, ale týká se i tištěných propagačních materiálů a dokonce i knih. Díky korektuře bude váš text bez chyb, přehledný a důvěryhodný.

Denisa Hajdúková Denisa Hajdúková
Copywriter
Přečíst článek
Proč investovat do kvalitního psaní: Dlouhodobé výsledky pro váš blog a web
4min. doba čtení

Proč investovat do kvalitního psaní: Dlouhodobé výsledky pro váš blog a web

Kvalitní obsah má především schopnost přeměnit návštěvníky vašich webových stránek na zákazníky. Pokud se rozhodnete investovat do kvalitního psaní a využijete služeb profesionálních textařů, můžete počítat s výrazným a měřitelným dopadem na zvýšení návštěvnosti vašich stránek a také na zlepšení vašich obchodních výsledků. V následujícím textu vám proto představíme 5 nejdůležitějších výhod kvalitního obsahu pro […]

Denisa Hajdúková Denisa Hajdúková
Copywriter
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+