Únik údajů téměř půl miliardy uživatelů
Společnost WhatsApp, kterou vlastní Meta, v pondělí popřela, že telefonní čísla 487 milionů uživatelů byla ukradena a nabídnuta k prodeji na „známém“ fóru hackerské komunity.
Cybernews jako první informoval, že soubor údajů údajně obsahuje údaje uživatelů aplikace WhatsApp z 84 zemí a telefonní čísla více než 32 milionů uživatelů z USA, 11 milionů ze Spojeného království a 10 milionů z Ruska. Do seznamu se dostala také Česká republika s počtem 1,3 milionu, což je opravdu hodně.
„Tvrzení napsané na Cybernews je založeno na nepodložených screenshotech. Neexistuje žádný důkaz o ‘úniku dat ze společnosti WhatsApp,“ řekl mluvčí společnosti pro IANS.
Údajný seznam je soubor telefonních čísel a ne „informace o uživatelích WhatsApp“.
Hacker údaje nabídl k prodeji
Podle zprávy hacker tvrdil, že má k dispozici značný počet telefonních čísel patřících občanům Egypta (45 milionů), Itálie (35 milionů), Saúdské Arábie (29 milionů), Francie (20 milionů) a Turecka (20 milionů).
Podle zprávy prodal hacker soubor dat do USA za 7 000 dolarů, do Spojeného království za 2 500 dolarů a do Německa za 2 000 dolarů.
Výzkumníkům Cybernews se podařilo hackera kontaktovat. Hacker však neupřesnil, jak data získal, přičemž naznačil, že „použil svou strategii“ a že všechna čísla patří uživatelům aplikace WhatsApp.
Phishing a počítačové podvody
Webová stránka Cybernews uvádí, že hackeři se k údajům dostali prostřednictvím tzv. scrapingu. Důvodem je čtení a ukládání dat od poskytovatelů internetu, což je v rozporu s podmínkami používání aplikace WhatsApp.
Uživatelé, jejichž čísla se dostala do databáze, mohou být vystaveni častějším phishingovým aktivitám, tj. spamu, který je na ně zaměřen. Mohou také dostávat různé typy marketingových nabídek. Kromě toho jsou vystaveni riziku nebezpečných kybernetických podvodů.