2min. doba čtení

Přišel WhatsApp o stovky milionů údajů? Meta to popřela

Přední služba WhatsApp má mezi uživateli pověst mimořádně bezpečné služby. Také proto, že zprávy jsou šifrované. Podle zprávy Cybernews však došlo k obrovskému úniku dat, který se týkal 500 milionů zákazníků, včetně mobilních telefonních čísel.

Přišel WhatsApp o stovky milionů údajů? Meta to popřela

Únik údajů téměř půl miliardy uživatelů

Společnost WhatsApp, kterou vlastní Meta, v pondělí popřela, že telefonní čísla 487 milionů uživatelů byla ukradena a nabídnuta k prodeji na „známém“ fóru hackerské komunity.

Cybernews jako první informoval, že soubor údajů údajně obsahuje údaje uživatelů aplikace WhatsApp z 84 zemí a telefonní čísla více než 32 milionů uživatelů z USA, 11 milionů ze Spojeného království a 10 milionů z Ruska. Do seznamu se dostala také Česká republika s počtem 1,3 milionu, což je opravdu hodně.

zdroj: Cybernews

„Tvrzení napsané na Cybernews je založeno na nepodložených screenshotech. Neexistuje žádný důkaz o ‘úniku dat ze společnosti WhatsApp,“ řekl mluvčí společnosti pro IANS. 

Údajný seznam je soubor telefonních čísel a ne „informace o uživatelích WhatsApp“.

Hacker údaje nabídl k prodeji

Podle zprávy hacker tvrdil, že má k dispozici značný počet telefonních čísel patřících občanům Egypta (45 milionů), Itálie (35 milionů), Saúdské Arábie (29 milionů), Francie (20 milionů) a Turecka (20 milionů). 

Podle zprávy prodal hacker soubor dat do USA za 7 000 dolarů, do Spojeného království za 2 500 dolarů a do Německa za 2 000 dolarů. 

Výzkumníkům Cybernews se podařilo hackera kontaktovat. Hacker však neupřesnil, jak data získal, přičemž naznačil, že „použil svou strategii“ a že všechna čísla patří uživatelům aplikace WhatsApp.

Phishing a počítačové podvody

Webová stránka Cybernews uvádí, že hackeři se k údajům dostali prostřednictvím tzv. scrapingu. Důvodem je čtení a ukládání dat od poskytovatelů internetu, což je v rozporu s podmínkami používání aplikace WhatsApp. 

Uživatelé, jejichž čísla se dostala do databáze, mohou být vystaveni častějším phishingovým aktivitám, tj. spamu, který je na ně zaměřen. Mohou také dostávat různé typy marketingových nabídek. Kromě toho jsou vystaveni riziku nebezpečných kybernetických podvodů.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+