3min. doba čtení

Perspektiva „bezhotovostní společnosti“ v Evropě

Kolik hotovosti máte u sebe? Možná vás překvapí, že odpověď na tuto otázku závisí nejen na výši zůstatku na vašem účtu, ale pravděpodobně také i na zemi, ve které žijete. Používání hotovosti se v jednotlivých evropských zemích značně liší, zejména na severu a na jihu.

Naďa Csillagová Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron
Perspektiva „bezhotovostní společnosti“ v Evropě

Vizi tzv. „cashless society“ neboli bezhotovostní společnosti přiblížila pandemie COVID-19, kdy se kladl velký důraz na dezinfekci, mince a bankovky v nás vzbuzovaly pocit nečistoty a většina populace začala nakupovat prostřednictvím e-shopů.

Největší pokles využívání hotovosti byl zaznamenán v roce 2021 v České republice, kdy hotovostní platby klesly až o 49 %. Po návratu do běžného života bez omezení se však používání hotovosti opět zvýšilo.

Které evropské země používají hotovost nejvíce a které nejméně?

Do top 3 nejzávislejších evropských zemí se v letošním roce dostalo Bulharsko, Rumunsko a Řecko. Slovensko je na osmém místě a Česká republika na šestém (celosvětově se dostala do top 20).

Do top 3 nejméně závislých evropských zemí se dostaly Norsko, Finsko a Švédsko, přičemž Norsko si drží prvenství i celosvětově.

Zdroj: Merchant Machine

Proč jsou severské země nejméně závislé na hotovosti?

Severské země jsme v našich končinách vždy považovali za pokrokové – ale proč je tomu tak? Proč v severských zemích hotovostní platby nepřekročí hranici 1 až 2 %? A to nejen v Norsku, Finsku a Švédsku – tuto hranici nepřekročí ani Dánsko či Anglie. Z kulturního hlediska mají tyto země tendenci důvěřovat svým vládám a také bankám, které prošly restrukturalizací a přizpůsobily se nejpokrokovějším digitálním technologiím.

Obyvatelé těchto zemí také věří, že jejich peníze jsou v rukou digitální banky stejně bezpečné (dokonce bezpečnější) jako v jejich vlastních. Důležitý faktor je také vysoká úroveň počítačové gramotnosti starších generací, přístup k internetu má v této top trojce více než 92 % všech obyvatel a 100 % má také svůj vlastní účet.

Jaké jsou výhody „bezhotovostní společnost“?

Největším přínosem bezhotovostních plateb je snížení kriminality a podvodů. Digitální měnu je přece jen těžší zneužít, je transparentnější a lze ji lépe sledovat než třeba kufřík plný peněz ?.

Výhodou jsou také rychlejší nákupy a snazší správa financí pro jednotlivce, ale také pro podniky, kterým by odpadla nutnost uchovávat, chránit, vybírat a ukládat fyzické peníze. Abychom však zůstali spravedliví, zmíníme i největší nevýhodu, a tou je výrazná ztráta soukromí.

Pokud se na tuto problematiku podíváme globálně, i přes rychlý vývoj digitálních plateb (a stoupající trend velkých ekonomik zbavovat se hotovosti) je prozatím jasné, že bezhotovostní společnost zůstává vzdálenou perspektivou.

Sdílet článek
Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron

Píši texty, zastřešuji marketing, hraji si s grafickým designem, překládám do angličtiny a organizuji top eventy. Kreativitu naplno slavím ve firmě s největším srdcem a nejlepšími platebními řešeními Besteron. Hledáš platební bránu pro svůj e-shop nebo POS řešení pro provoz? Klikejte na besteron.cz.

Besteron
Tento článek ti přináší

Besteron

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
10 výzev k akci (CTA), které zvýší vaše konverze
4min. doba čtení

10 výzev k akci (CTA), které zvýší vaše konverze

Znáte ten pocit, když si přečtete zajímavý článek, podíváte se na poutavý obrázek, projdete celý obsah a… a zanecháte za sebou jen tichou přehlídku? To je běžná realita dnešního webu, kde jsme bombardováni informacemi. Ale co kdyby to mohlo být jinak? Co kdybychom mohli z pasivních návštěvníků udělat aktivní účastníky?

Andrej Kajan Andrej Kajan
CEO
Přečíst článek
6 tipů, jak vybrat správnou prodejní platformu pro prodej přes internet
9min. doba čtení

6 tipů, jak vybrat správnou prodejní platformu pro prodej přes internet

Prodej přes internet patří v dnešní době mezi nejpohodlnější způsoby prodeje. Nemusíte mít kamenný obchod, za který platíte pronájem. Stačí si jen vybrat vhodnou prodejní platformu, která bude odpovídat vašemu produktu, technickým zkušenostem a finančním možnostem. Taková platforma vám výrazně zjednoduší celý proces prodeje. Jak prodávat přes internet co nejjednodušeji?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+