Tři čtvrtiny lidí považují nárůst cen za vysoký
Nárůst cen je zatím nejvýraznější v supermarketech a na čerpacích stanicích. Tak vysokou inflaci (7,3 %) naposledy Němci zažili před čtyřiceti lety na podzim roku 1981 a letos by měla inflace dosáhnout neuvěřitelných 10,8 %. Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 5 000 lidí, velká většina Němců již omezila své výdaje a většina z nich takovou úroveň inflace očekává i v příštích letech. Kromě toho tři čtvrtiny dotázaných považují současný nárůst cen za vysoký a 40 % za velmi vysoký.
Většina Němců omezila spotřebitelské výdaje
Inflace má na Němce citelný vliv – 61 % z nich již začalo omezovat své spotřebitelské výdaje, ačkoli 20 % dotázaných nedokáže šetřit tolik jako dříve. Rovněž 6 % z nich očekávají zvýšení platu a 4 % si přivydělávají, aby zvýšili svůj příjem.
Až 82 % respondentů zaznamenalo nárůst cen potravin a 80 % cen energií. Kromě toho téměř čtvrtina respondentů vidí nárůst cen v oblasti stravovacích služeb. Naproti tomu v případě zboží, jako je nábytek nebo automobily, spotřebitelé zatím zvýšení cen nevnímají. Z tohoto důvodu se většina lidí snaží snížit výdaje tím, že šetří na stravování, cestování a nákupu oblečení.
Pouze 2 % respondentů nepocítila nárůst cen.
Dvě třetiny dotázaných navíc očekávají, že tato situace bude trvat více než rok. Naproti tomu jen 18 % respondentů je přesvědčeno, že v následujícím roce inflace klesne.
Vzhledem k těmto vyhlídkám by většina dotázaných uvítala, kdyby německá vláda zavedla další balíčky pomoci. Konkrétně 59 % dotázaných by uvítalo snížení spotřebních daní a dalších 31 % podporuje státní regulaci cen. Méně populární jsou opatření, která sama o sobě ceny nesnižují, ale pomáhají lidem s nízkými příjmy. Mezi ně patří cílené jednorázové platby, zvýšení minimální mzdy nebo zvýšení sociálních dávek. Tato opatření schvaluje pouze pětina respondentů.
Méně než 10 % respondentů si myslí, že by stát neměl přijímat žádná opatření proti inflaci a růstu cen.