5min. doba čtení

Jak založit s.r.o? Praktický návod jak na to

Vystupovat jako společnost s.r.o. zní rozhodně lépe než podnikání na živnostenský list. Jenže, zatímco „živnostňák“ vás vyjde na tisícovku, u založení firmy počítejte s investicí několik tisíc. Nezachrání vás ani možnost základního vkladu 1 Kč. Podívejte se, co všechno si musíte obstarat a zda je možné to zvládnut online.

Jaroslav Janíček Jaroslav Janíček
Online podnikatel
Jak založit s.r.o? Praktický návod jak na to

Jaké údaje dát dohromady při založení s.r.o.

Pokud zakládáte firmu sám/sama, stačí vám zakladatelská listina. Pokud se vás do podnikání pouští více, je potřeba společenská smlouva. Oba druhy smlouvy pak musí být ověřeny notářem.

Pro sepsání obou smluv budete muset dát dohromady následující údaje.

 • Název firmy – Pozor, aby byl název jedinečný. Neměl by být stejný a ani podobný již existující firmě (ověřte si na www.justice.cz).
 • Adresu sídla společnosti – Obchodnímu rejstříku se posléze předkládá také výpis z katastru nemovitostí.
 • Určení společníků – Je potřeba uvést jména, data narození a jejich adresy.
 • Určení jednatele – Těch může být ve vaší společnosti více. Mohou se pak navzájem zastupovat. Nezapomeňte, že jednatel nese právní zodpovědnost za celou firmu.
 • Předmět podnikání – Mějte jasno v tom, co budete dělat. Nakonec tak budete zapsaní v obchodním rejstříku.
 • Určete si výši základního kapitálu – Výše kapitálu závisí na vás. Jakákoliv částka nad 1 Kč je v pořádku.
 • Údaje o nepeněžitých vkladech – Cokoli co se vnáší do společnosti – věc – musí být zaevidováno a oceněno.

Pokud se vás do podnikání pouští více, je potřeba společenská smlouva.

Krok za krokem k vlastní firmě, aneb jaké dokumenty jsou potřeba?

Pokud máte všechny potřebné údaje pohromadě, je na řadě papírování. Níže jsme sepsali kroky, které vás dovedou k vlastní firmě.

 1. Schůzka s notářem: Ten s vámi sepíše smlouvu, která musí být ve formě notářského zápisu. Na notáře můžete čekat i týdny, takže si raději schůzku sjednejte co nejdříve. Budete potřebovat občanský průkaz a výše uvedené údaje pro sepsání smlouvy (název společnosti, sídlo…). Notář vám, většinou elektronicky, zašle seznam údajů, které od vás bude potřebovat. Ve chvíli, kdy s notářem dokument sepíšete, je firma založena, oficálně však zatím nefunguje – to až po zápisu do obchodního rejstříku.
 2. Výpis z trestního rejstříku: Potřebný pro založení živnosti.
 3. Založení živnosti: Na živnostenském úřadě si zařídíte volnou živnost. Pokud si budete žařizovat řemeslnou (pro potřeby vaší firmy), vezměte s sebou ještě doložení o kvalifikaci.
 4. Zřízení účtu: Účet u banky může vyřídit jednatel sám. Je potřeba jej zřídit na jméno firmy a vložit předem dohodnutou výši kapitálu.
 5. Zápis do obchodního rejstříku: Zpátky k notáři, který s vámi sepisoval smlouvu. Předáte mu potvrzení z banky a své výpisy z živnostenského úřadu. Notář vás zapíše do obchodního rejstříku. Po obdržení písemného vyrozumění o zapsání vaší firmy v obchodním rejstříku právě vznikla vaše s.r.o. firma. Nezapomeňte, že dnem vzniku si musíte začít pečlivě vést účetnictví.
 6. Registrace u finančního úřadu: Máte v ruce papír dokládající existenci vaší nové firmy? Je na čase se registrovat na místním finančním úřadě. Máte na to 30 dní od zápisu do obchodního rejstříku. Od finančního úřadu pak dostanete osvědčení o registraci daně a vlastní daňové identifikační číslo (DIČ).

Jak založit s.r.o. v roce 2019 online?

Na internetu najdete spoustu firem, které za malý poplatek zařídí vše za vás. Nebo to můžete celé vyřídit sami a zdarma. Z financí na podporu podnikání je dotována služba Zalozfirmu.cz. Je to jediné kompletní online řešení pro zařízení veškeré administrativy potřebné k registraci nové firmy.

Celý proces může být hotový v řádu několika týdnů.

Postup popsaný výše stále platí, akorát v tomto případě nemusíte nikam osobně, ani shánět notáře.

Založení s.r.o. přes internet potom probíhá takto:

 1. vyplníte žádost online;
 2. systém vám vygeneruje všechny potřebné dokumenty, vy jen doplníte nutné údaje;
 3. oskenujete a pošlete občanský průkaz;
 4. Doložíte ověřený podpis (pokud máte, tak váš elektronický podpis, nebo přes CzechPoint);
 5. uhradíte administrativní poplatky;
 6. přebíráte dokumenty registrované firmy včetně potvrzení o zápisu do obchodního rejstříku.

Jak je to se základním kapitálem?

Základní kapitál už nemusí být 200 000 Kč, ale nově pouhá 1 Kč za každého společníka. Ačkoli finální částka záleží na vás, s větším vkladem budete vypadat důvěryhodněji, jak před investory, tak partnery. Navíc kapitálem 1 Kč platí, že ručíte za závazky firmy svým osobním majetkem. Nezapomeňte, že váš vložený kapitál jsou vaše peníze a můžete s nimi volně nakládat – a to ihned po založení firmy.

Nezapomeňte, že váš vložený kapitál jsou vaše peníze a můžete s nimi volně nakládat.

Kolik stojí založení s.r.o.?

Bez ohledu na to, zda si vše vyběháte sami, nebo se rozhodnete pro online řešení, poplatky za notáře, živnostenský list a jinou administrativu budou kolem 13 000 Kč.

Na co si dát pozor při zakládání s.r.o.

 • Dejte si pozor, aby název vaší firmy nebyl zaměnitelný s jiným.
 • Dobře volte své společníky – firemní peníze jsou vás všech.
 • Ve chvíli, kdy u sebe máte potvrzení, že jste firma, vzniká vám povinnost vést účetnictví.
 • Dejte si pozor na správnost všech vašich údajů. Jakákoliv změna v obchodních dokumentech je prováděna notářským zápisem. Platíte za ni.
 • Adresa vaší firmy je zapsána v obchodním rejstříku – je veřejná.
Sdílet článek
Jaroslav Janíček
Online podnikatel

Mé podnikání jsem začínal na affiliate marketingu, který mě do dneška obrovsky baví a i když už mám i firmy v jiném odvětví, neustále se o affiliate marketing zajímám. V roce 2017 jsem založil srovnávací a recenzní portál 5nej.cz, ke kterému jsem poté přidal i 5fin.cz. Ale všechno je o pohybu kupředu a tak jsme se v roce 2019 rozhodli s mým dobrým kamarádem Ondrou Martinkem, že koupíme Saas aplikaci AffilBox, která slouží ke tvorbě a správě affiliate programů v CZ a SK regionu. Nedlouho poté jsem udělal další akvizici největšího nezávislého portálu o fitness a zdravé výživě SvetFitness.cz. No a aby toho nebylo málo, tak jsem v roce 2021 založil start-up Děkovačka, který přináší na český a slovenský trh první monetizaci děkovací stránky e-shopu. Díky Děkovačce získávají e-shopy nové leady do své e-mailové databáze a zákazníky, které není možné získat z jiného marketingového kanálu. Jako doufám poslední projekt vytvářím brokerskou společnost na nákup a prodej online byznysů Akvizito.cz. Tato firma je zaměřená na sdružování podnikatelů, kteří chtějí prodat svůj byznys a investorů, kteří chtějí smysluplně uložit své prostředky. Lze říci, že všechny mé projekty se zaměřují na pomoc firmám, aby měli více leadů a objednávek. Ve svém volném času hraji squash, zajímám se kryptoměny a trávím čas s rodinou.    

Tento článek ti přináší

jaroslavjanicek.cz

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera
22min. doba čtení

Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera

Při výběru poskytovatele marketingových služeb pro váš e-shop nebo jiný projekt máte na trhu několik možností. Při tomto výběru je velmi důležité, abyste se dokázali správně rozhodnout, ale také abyste dokázali nastavit správná očekávání. Také se správně ptejte a dávejte si pozor na “red flags”, kdy by vaše volba mohla skončit odlehčením účtu o několik […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+